Bu gün, 18 may 2023-cü il tarixində Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi, Gənclər və İdman Nazirliyi Azərbaycan Şahmat Federasiyası, Azərbaycan Milli Paralimpiya Komitəsinin birgə təşkilatçılığı və "Beynəlxalq Muzeylər Şurası (ICOM) Azərbaycan Milli Komitəsi" İctimai Birliyinin dəstəyi ilə "18 may- Beynəlxalq Muzeylər Günü”nə həsr olunmuş "Qlobal sağlamlıq və xoş rifah" şüarı altında fiziki məhdudiyyəti olan şəxslər üçün Beynəlxalq qrossmeyster Zeynəb Məmmədyarovanın iştirakı ilə şahmat seansı keçirildi.
Tədbirdə muzeyin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı, İslam dünyasının ilk qadın şahmatçı qrossmeysteri, Azərbaycan Ailə Qadın və uşaq problemləri üzrə dövlət komitəsinin sədr müavini Aynur Sofiyeva, Azərbaycan Şahmat Federasiyasının vitse-prezidenti Faiq Həsənov, Sumqayıt Olimpiya İdman Kompleksinin direktoru, gənclər arasında beynəlxalq qrossmeyster Zeynəb Məmmədyarova, Bakı Şəhər Gənclər və İdman Baş İdarəsinin nümayəndəsi Gündüz Vəliyev çıxış edərək, qeyd ediblər ki, sağlamlıq imkanları məhdud şəxslərin cəmiyyətə inteqrasiyası məqsədilə həyata keçirilən bu kimi tədbirlər bu təbəqədən olan şəxslərin idman bacarıqlarının üzə çıxarılması və dəstəklənməsidir. Həmçinin, tədbirdə muzey əməkdaşları və KİV nümayəndələri iştirak ediblər.
Sonra şahmat seansına keçid edildi. Seansda eyni anda 20 lövhədə müxtəlif yaş qruplarından olan şəxslər beynəlxalq qrossmeyster ilə mübarizə aparıblar.
İştirakçılar fəal oyuna görə Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi adından təşəkkürnamə ilə təltif olunublar.

18 мая 2023 года с участием международного гроссмейстера Зейнаб Мамедъяровой для лиц с ограниченными физическими возможностями состоялся шахматный сеанс под девизом «Глобальное здоровье и благосостояние», посвящённый «18 мая – Международному дню музеев». Мероприятие было совместно организовано Национальным музеем истории Азербайджана Министерства культуры Азербайджанской Республики, Шахматной Федерацией Министерства Молодежи и Спорта Азербайджана, Национальным паралимпийским комитетом Азербайджана при поддержке Общественного Объединения «Международный Совет Музеев (ИКОМ) Азербайджанского Национального Комитета».
На мероприятии выступили директор музея, академик Наиля Велиханлы, первая женщина-гроссмейстер исламского мира, заместитель председателя Государственного комитета Азербайджана по проблемам семьи, женщин и детей Айнур Софиева, вице-президент Азербайджанской шахматной федерации Фаиг Гасанов, директор Сумгайытского олимпийского спортивного комплекса, международный гроссмейстер среди юношей Зейнаб Мамедъярова, представитель Министерства молодежи и спорта Гюндуз Велиев, которые отметили, что такие мероприятия, проводимые в целях интеграции людей с инвалидностью в общество, заключаются в выявлении и поддержке спортивных способностей людей из этого класса. В мероприятии также приняли участие сотрудники музея и представители СМИ.
Затем начался шахматный сеанс. На сеансе люди разных возрастных категорий сражались с международным гроссмейстером одновременно на 20 шахматных досках.
За активную игру участники были награждены благодарственным письмом от имени Национального музея истории Азербайджана.