Bu gün, 25 may Vətən Müharibəsi şəhidi Şəhriyar Quliyevin doğum günündən 33 il ötür.
Quliyev Şəhriyar Nəsib oğlu 25 may 1990-cı ildə Ağdam şəhərində anadan olub. Şəhriyar 2016-cı ildə Aprel döyüşlərində iştirak edib. Azərbaycan Ordusunun giziri olan Şəhriyar Quliyev 2020-ci il sentyabrın 27-də başlanan Vətən Müharibəsi zamanı Cəbrayılın, Hadrut qəsəbəsinin, Füzulinin və Qubadlının azadlığı uğrunda gedən döyüşlərdə iştirak edib. 150-ə yaxın erməni əsgər və zabitini məhv edib. Şəhriyar Quliyev oktyabrın 23-də Qubadlı döyüşləri zamanı iki hərbçi yoldaşını döyüş meydanından yaralı çıxarmış, lakin özü şəhid olmuşdur.
Şəhid Şəhriyar Quliyev Sumqayıt şəhərinin Şəhidlər Xiyabanında dəfn olunub.
Təqdim etdiyimiz dəyərli eksponatlar- şəhid Şəhriyar Quliyevin şəxsi əşyaları (kamuflyaj rəngdə hərbi səhra geyim dəsti- kitel, şalvar, qısa qol köynək, hərbi səhra panaması, 2 ədəd fəxri fərman, 2 ədəd sertifikat, 2 ədəd medalın rəngli fotosurəti və hərbi xidməti ərzində çəkilmiş 8 ədəd müxtəlif fotoşəkillər) Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Vətən müharibəsi fondunda qorunur.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Sərəncamlarına əsasən Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün bərpa edilməsində xüsusi xidmətlərinə, həmçinin, hərbi qulluq vəzifəsini yerinə yetirən zamanı igidliyin və mərdliyin nümayiş etdirilməsinə görə şəhid Şəhriyar Quliyev müxtəlif adda medallar və ordenlə təltif olunub

Сегодня, 25 мая, шехиду Отечественной войны Шахрияру Гулиеву исполнилось бы 33 года со дня рождения.
Гулиев Шахрияр Насиб оглы родился 25 мая 1990 года в городе Агдам. Шахрияр участвовал в апрельских боях 2016 года. В ходе Отечественной войны, начавшейся 27 сентября 2020 года, прапорщик Азербайджанской Армии Шахрияр Гулиев участвовал в боях за освобождение Джебраила, населенных пунктов Гадрут, Физули и Губадлы. 150-ə yaxın erməni əsgər və zabitini məhv edib. Он уничтожил около 150 армянских солдат и офицеров. Во время Губадлинских боев, 23 октября, Шахрияр Гулиев вынес с поля боя двух раненых солдат, а сам героически погиб.
Шехид Шахрияр Гулиев похоронен на Аллее шехидов в городе Сумгаит. За особые заслуги в восстановлении территориальной целостности Азербайджана, а также за проявленные храбрость и мужество при прохождении воинской службы, Указом Президента Азербайджана Ильхама Алиева от 09.12.2020 г. Шахрияр Гулиев был награждён орденом «Карабах» а также медалями «За Отечество», «За освобождение Джебраила», «За освобождение Физули», «За освобождение Ходжавенда».
В Фонде Отечественной войны Национального музея истории Азербайджана хранятся личные вещи шехида Шахрияра Гулиева(камуфляжный военно-полевой комплект одежды - китель, брюки, рубашка с коротким рукавом, военно-полевая панама, 2 медали, 2 удостоверения, 2 цветных фото медалей и 8 разных фото, сделанных во время службы в армии).