25 may 2023-cü il tarixində Ukraynada “Müharibə və müharibədən sonrakı yenidənqurma şəraitində ərzaq və ətraf mühitin təhlükəsizliyi: Ukrayna və dünya üçün çağırışlar” mövzusunda Beynəlxalq Elmi-Praktik Konfrans keçirilib. Konfransda Azərbaycan, Ukrayna, ABŞ, Böyük Britaniya, Kanada, Polşa, Hindistan, Latviyadan elmi ictimaiyyətin nümayəndələri iştirak ediblər.
Konfransda Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Beynəlxalq əlaqələr və ictimaiyyətlə iş şöbəsinin əməkdaşı, t.ü.f.d. Fuad Ağayev “2021-2022-ci illərdə hərbi əməliyyatlardan sonra muzeylərin bərpası: Azərbaycanın təcrübəsi” adlı məruzə ilə çıxış edib (Ukrayna dilində). F.Ağayev məruzəsində 44 günlük Vətən Müharibəsindən sonra işğaldan azad edilmiş ərazilərdə muzey işinin bərpası sahəsində Azərbaycanın təcrübəsini və ölkə prezidenti tərəfindən bu məsələyə göstərilən diqqəti xüsusi vurğulayıb. Məruzə iştirakçılar tərəfindən maraqla qarşılanıb və dərc olunmuş məqalələr toplusunda yer alıb.

25 мая 2023 года в Украине прошла Международная научно-практическая конференция «Продовольственная и экологическая безопасность в условиях войны и послевоенного восстановления: вызовы для Украины и мира». В конференции приняли участие представители научного сообщества Украины, США, Великобритании, Канады, Польши, Индии, Азербайджана, Латвии и др.
На конференции с докладом на тему «Восстановление музеев после боевых действий в 2021-2022 годах: опыт Азербайджана» (на украинском языке) выступил сотрудник Отдела международных связей и работы с общественностью Национального музея истории Азербайджана, д.ф.п.и. Фуад Агаев. В докладе освещён опыт Азербайджана по восстановлению музейного дела на освобожденных после 44-дневной войны территориях, вниманию, уделяемому этому вопросу правительством и президентом страны. Доклад был с интересом заслушан участниками. Материалы конференции опубликованы в сборнике статей.