25-27 may 2023-cü il tarixlərində Qırğızıstan Respublikasının paytaxtı Bişkek şəhərində YUNESCO-nun “İnformasiya hamı üçün” Proqramı çərçivəsində və Regionlararası Kitabxana Əməkdaşlıq Mərkəzi, Qırğızıstan Milli Tarix Muzeyinin birgə təşkilatçılığı ilə “İnformasiya cəmiyyətində kitab, mütaliə və yaddaş institutları” adlı III Beynəlxalq Elmi-Praktik Konfrans keçirilib.
Konfransda Müstəqil Dövlətlər Birliyinin (MDB) 8 ölkəsinin əsas və aparıcı muzeylərinin rəhbərləri, görkəmli elm və mədəniyyət xadimləri muzeylərdə və kitabxanalarda baş verən transformasiya, rəqəmsal texnologiyalardan istifadənin uğurları və problemləri, tarixi irslə bağlı araşdırmalarını, təcrübələrini bölüşüblər.
Konfrans zamanı Muzey eksponatlarının qorunması və qeydiyyatı üzrə direktor müavini - baş mühafiz t.ü.f.d., dosent Məhfuzə Zeynalovanın iştirakı ilə Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi və Qırğızıstan Respublikasının Milli Tarix Muzeyi arasında əməkdaşlıq memorandumu imzalanıb. Memoranduma uyğun olaraq, hər iki tərəf praktiki əlaqələrin genişləndirilməsi, əməkdaşlığın gücləndirilməsi, təcrübə mübadiləsinin qurulması, müştərək layihələrin icra edilməsi məqsədilə qarşılıqlı əməkdaşlıq istiqamətində razılığa gəliblər.
Həmçinin, Məhfuzə Zeynalova konfransda "Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi müasir cəmiyyətin dəyərlər sistemində" mövzusunda məruzə etməklə yanaşı, “Yaddaş institutları rəqəmsal dünyada: yeni yanaşmalar və təcrübə” başlıqlı bölmənin iclaslarına moderatorluq etmişdir.
Konfrans Qırğızıstan Respublikasının Milli Tarix Muzeyi ilə MDB-nin 10 muzeyi arasında əməkdaşlıq memorandumu imzalanması ilə davam edib.
Konfransın yekununda Qırğızıstan yazıçısı Çingiz Aytmatovun 95 illiyinə həsr olunmuş “Muzey işi və mühafizəsi mədəni dəyərlər kontekstində” mövzusunda müzakirələr aparılıb və konfrans iştirakçıları Çingiz Aytmatovun ev-muzeyini, “Ata-Beyit” muzeyini, Çingiz Aytmatovun abidəsini ziyarət ediblər.

25–27 мая 2023 года в столице Кыргызстана г. Бишкеке в рамках программы ЮНЕСКО «Информация для всех» прошла III Международная научно-практическая конференция «Книга, чтение и институты памяти в информационном обществе», организованная Межрегиональным центром библиотечного сотрудничества и Национальным историческим музеем Кыргызстана.
На конференции руководители главных и ведущих музеев, видные деятели науки и культуры восьми стран Содружества Независимых Государств (СНГ) поделились своими исследованиями о трансформации в музеях, науке, культуре, библиотеках информационного века, об успехах и проблемах применения цифровых и электронных технологий, об историческом наследии.
В ходе конференции с участием заместителя директора по охране и учету музейных экспонатов, главного хранителя, д.ф.п.и., доцента Махфузы Зейналовой был подписан меморандум о сотрудничестве между Национальным музеем истории Азербайджана и Национальным историческим музеем Кыргызской Республики. В соответствии с меморандумом обе стороны согласовали направления взаимного сотрудничества в целях расширения практических отношений, укрепления сотрудничества, налаживания обмена опытом, реализации совместных проектов.
Также Махфуза Зейналова выступила на конференции с докладом на тему «Национальный музей истории Азербайджана в системе ценностей современного общества», а также модерировала заседания секции «Институты памяти в цифровую эпоху: новые подходы и опыт».
Конференция продолжилась подписанием меморандума о сотрудничестве между Национальным историческим музеем Кыргызской Республики и 10 музеями СНГ.
В завершение конференции состоялась дискуссия на тему «Музейное дело и сохранение в контексте культурных ценностей», посвященная 95-летию кыргызского писателя Чингиза Айтматова, а также участники конференции посетили дом-музей Чингиза Айтматова, музей «Ата-Бейит» и памятник Чингизу Айтматову.