1875-ci ilin 22 iyul tarixində görkəmli maarifçi, publisist Həsən bəy Zərdabinin təsisçisi olduğu “Əkinçi” qəzetinin çapı ilə Azərbaycan milli mətbuatının təməli qoyuldu və xalqımızın milli oyanışında yeni səhifə açıldı. Maarifçilik ideyalarının daşıyıcısı olan “Əkinçi” qəzeti milli təfəkkürlü ziyalıların yetişməsində böyük xidmətlər göstərdi. XX əsrin əvvəllərində Azərbaycanda 200-dən çox dövri mətbuat orqanı nəşr edildi. Bu dövrdə ilk milli jurnal-“Molla Nəsrəddin”, ilk qadın qəzeti- “İşıq”, ilk uşaq jurnalı- “Dəbistan” dərc olundu.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin sərəncamı ilə "Əkinçi" qəzetinin nəşrə başladığı gün Milli Mətbuat və Jurnalistika Günü kimi qeyd olunur. Mətbuat günü ilə əlaqədar Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin yeni ekspozisiyasında yer alan, Azərbaycanın mətbuat tarixini əks etdirən eksponatları təqdim edirik.

22 июля 1875 года с выходом газеты «Əkinçi» («Акинчи»), основанной выдающимся просветителем и публицистом Гасан беком Зардаби, была заложена основа Национальной Азербайджанской печати, и в национальном пробуждении нашего народа была открыта новая страница. Газета «Əkinçi», как носитель просветительских идей, оказала большую роль в воспитании национально мыслящей интеллигенции. В начале XX века в Азербайджане уже издавалось более 200 периодических изданий. В этот период издаются первый национальный журнал – «Molla Nəsrəddin» («Молла Насреддин»), первая женская газета – «İşıq» («Ишыг»), первый детский журнал – «Dəbistan» («Дабистан»).
По распоряжению Президента Азербайджанской Республики день издания газеты «Əkinçi», 22 июля, отмечается как Национальный день печати и журналистики. В связи с днем прессы представляем экспонаты новой экспозиции Национального музея истории Азербайджана, отражающие историю Азербайджанской прессы.