Bu gün, 7 sentyabr muzeyin Etnoqrafiya elmi fond şöbəsinin müdiri, t.ü.f.d., dosent Gülzadə Abdulova, Beynəlxalq əlaqələr və ictimaiyyətlə iş şöbəsinin müdiri Zümrüd İsmayılova, Türkiyə Cümhuriyyəti Aydın Adnan Menderes Universitetinin professoru Ahmet Aytaç AZTV-nin “Səhərçağı” verilişinin qonağı olublar. Z.İsmayılova çıxışında qeyd edib ki, Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi Azərbaycan tarixinin bütün dövrlərini əhatə edən dəyərli, tarixi əhəmiyyətli materialların toplanılması, öyrənilməsi, nümayişi və təbliği ilə məşğul olan həm elmi tədqiqat müəssisəsi, həm də muzey kimi fəaliyyət göstərir. Z.İsmayılova muzeydə sərgilərin keçirilməsi ilə yanaşı, muzeyin yerli və beynəlxalq konfranslara da ev sahibliyi etdiyini vurğulayıb. Sonra professor Ahmet Aytaç muzeydə son iki gündə birgə təşkilatçılqla keçirilmiş, 100-ə yaxın yerli və xarici alimlərin qatıldığı, muzeyin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlıya həsr olunmuş “17-ci Beynəlxalq türk sənəti, tarixi və folkloru” adlı konfrans haqqında ətraflı məlumat verib.
Sonda etnoqraf G.Abdulovanın təsisçisi olduğu “Alaca” milli geyim evinin təqdimatında Azərbaycanın milli geyimləri adlı dəfilə izlənilib. Tədqiqatçı-alim G.Abdulova dəfilə zamanı Azərbaycanın geyim mədəniyyətində özünəməxsusluğu və zənginliyi ilə seçilən, xalqımızın tarixini, adət-ənənələrini özündə əks etdirən Qarabağ geyimləri haqqında izləyicilərə geniş məlumat verib. Həmçinin, etnoqraf qeyd edib ki, milli geyimlərimiz xalqımızın uzun əsrlərin sınağından çıxarıb günümüzə qədər daşıdığı mədəni mirasın ən mühüm atributlarından biridir.

Сегодня, 7 сентября, заведующая Научно-фондовым отделом этнографии, д.ф.п.и., доцент Гюльзада Абдулова, заведующая Отделом международных связей и работы с общественностью Зумруд Исмаилова и профессор Университета Айдын Аднана Мендереса Ахмет Айтач были гостями утренней передачи «Səhər çağı» телеканала АзТВ.
В своём выступлении З.Исмаилова отметила, что Национальный музей истории Азербайджана действует как научно-исследовательское учреждение и музей, занимающийся сбором, изучением, экспонированием и пропагандой ценных, исторически значимых материалов, охватывающих все периоды истории Азербайджана. З.Исмаилова подчеркнула, что помимо проведения в музее выставок, здесь также проводятся местные и международные конференции.
Затем профессор Ахмет Айтач дал подробную информацию о «17-й Международной конференции турецкого искусства, истории и фольклора», посвященной директору музея академику Наиле Велиханлы. Конференция, в которой приняли участие около 100 местных и зарубежных учёных, была совместно организована вышеназванными научными учреждениями и проведена в музее.
В заключение было представлено дефиле под названием «Национальные костюмы Азербайджана» дома национальной одежды «Аладжа», основателем которого является этнограф Г. Абдулова. В ходе показа исследователь-ученый Г.Абдулова дала подробную информацию о карабахской одежде, которая отличается своей уникальностью и богатством в культуре одежды Азербайджана и отражает историю и традиции нашего народа. Также этнограф отметила, что наши национальные наряды, выдержавшие вековые испытания и дошедшие до наших дней, являются одним из важнейших атрибутов культурного наследия.