Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində fəaliyyət göstərən “Arxeo” klubun “Qazıntıdan fonda” adlı tədbiri keçirilib. Budəfəki tədbirin qonaqları Azərbaycan Kooperasiya Universitetinin “Muzey, arxiv işi və abidələrin mühafizəsi” ixtisası üzrə təhsil alan III kurs tələbələri olub. Tədbirdə muzeyin əməkdaşları- elmi katib , t.ü.f.d., dos. Sevinc Nəsirova, Arxeologiya elmi fond şöbəsinin müdiri, t.ü.f.d., dos. Nasir Quluzadə, Sənədli məbələrin elmi fond şöbəsinin müdiri Esmira Rəhimova, Azərbaycan Kooperasiya Universitetinin Menecment və marketinq fakültəsinin dekanı i.ü.f.d. Eldəniz Məhərrəmov və universitetin müəllimi Ramin Bayramov iştirak ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Esmira Rəhimova tələbələrə sözügedən klubun tarixi haqqında geniş məlumat verib. E.Rəhimova qeyd edib ki, “Arxeo” klubun yaradılmasında əsas məqsəd gənclərə milli-mənəvi dəyərlərimizi daha da sevdirmək, onların arxeologiya sahəsində biliklərini artırmaq, maddi-mədəni irsimiz və tarixi abidələrimiz haqqında təsəvvürlərini zənginləşdirməkdən ibarətdir.
Daha sonra Nasir Quluzadə “Qazıntıdan fonda” mövzusunda muzey əməkdaşlarının ilk arxeoloji qazıntılarından, muzeyin Arxeologiya şöbəsinin tarixindən bəhs etmiş, eləcə də arxeoloji materialların muzeyə daxil olması, mühafizəsi haqqında mühazirə ilə çıxış etmişdir. Mühazirə ilə bağlı tələbələri maraqlandıran suallar ətraflı cavablandırılmışdır.
Qeyd edək ki, sözügedən tədbir Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi və Azərbaycan Kooperasiya Universiteti arasında 30 noyabr 2022-ci il tarixində imzalanmış memorandum çərçivəsində həyata keçirilmişdir.

Состоялось мероприятие музейного клуба «Архео» под названием «От раскопок до фонда»
Состоялось мероприятие клуба «Архео», действующего в Национальном музее истории Азербайджана, под названием «От раскопок до фонда». Гостями мероприятия стали студенты третьего курса Азербайджанского Университета Кооперации по специальности «Музей, архивное дело и охрана памятников». В мероприятии приняли участие сотрудники музея – ученый секретарь, д.ф.п.и., доцент Севиндж Насирова, заведующий Научно-фондовым отделом Археологии, д.н.п.и., доцент Насир Гулузаде, заведующая Научно-фондовым отделом документальных источников Эсмира Рагимова, декан факультета менеджмента и маркетинга Азербайджанского Университета Кооперации д.ф.п.э. Эльдениз Магеррамов и преподаватель университета Рамин Байрамов.
Открывая мероприятие вступительной речью, Эсмира Рагимова дала студентам подробную информацию об истории данного клуба. Она отметила, что основной целью создания клуба «Архео» является привитие молодёжи любви к нашим национальным и духовным ценностям, повышение их знаний в области археологии, обогащение их представлений о нашем материально-культурном наследии и исторических памятниках.
Далее Насир Гулузаде прочёл лекцию под названием «От раскопок до фонда», в которой дал иформацию о первых археологических раскопках, проведённых сотрудниками музея, истории Отдела Археологии музея, о поступлении и хранении археологических материалов в музее. На вопросы студентов, связанные с лекцией, были даны подробные ответы.
Отметим, что указанное мероприятие было проведено в рамках меморандума, подписанного 30 ноября 2022 года между Национальным музеем истории Азербайджана и Азербайджанским Университетом Кооперации.