Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi, Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin hərbi gücü ilə üç il əvvəl ölkəmizin ərazi bütövlüyü uğrunda başlamış Vətən Müharibəsində işğalçı ölkə Ermənistanın ordusuna vurulan sarsıdıcı zərbələr, ordumuzun döyüş meydanında əldə etdiyi parlaq Qələbə tarixi torpaqlarımızın 30 illik işğaldan azad edilməsinə yol açdı. Azərbaycanın hərbi sahədə qazandığı qələbələr, ölkəmizin işğal altında olan ərazisinin böyük bir hissəsinin, xüsusilə Şuşanın düşmən işğalından azad olunması müharibənin taleyində həlledici rol oynadı.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 2020-ci il 3 dekabr tarixli Sərancamı ilə xalqımızın qüdrətinin və milli qürurunun təntənəsinə çevrilən, dövlətimizin nüfuzu və gələcək inkişafı baxımından tarixi əhəmiyyət kəsb edən bu şanlı qələbənin əbədiləşdirilməsi məqsədilə hər il noyabrın 8-i Azərbaycan Respublikasında Zəfər Günü kimi təntənəli şəkildə qeyd edilməsi qərara alındı.
Qeyd edək ki, 2021-ci ildən Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində tarixi qələbəmizin əbədiləşdirilməsi və gələcək nəsillərə ötürülməsi məqsədilə yaradılmış Vətən müharibəsi fondunda qorunan materialların, şəhidlərimizin, qazilərimizin şəxsi əşyalarının sayı 3000-i keçmişdir.
Əlamətdar günlə bağlı muzeyin Köməkçi tarixi fənn materialları fondunda qorunan, 2020-ci il Vətən Müharibəsi qələbəsindən sonra müharibə iştirakçılarının göstərdikləri qəhramanlığa görə təsis edilmiş müxtəlif statuslu orden və medalları (“Vətən Müharibəsi Qəhrəmanı” medalı, “Qarabağ” ordeni, “Zəfər” ordeni, “Döyüşdə fərqlənməyə görə” medalı, “Cəsur döyüşçü” medalı, “Suqovuşanın azad olunmasına görə” medalı, “Cəbrayılın azad olunmasına görə” medalı, “Xocavəndin azad olunmasına görə” medalı, “Füzulinin azad olunmasına” görə medalı, “Zəngilanın azad olunmasına görə” medalı, “Qubadlının azad olunmasına görə” medalı, “Şuşanın azad olunmasına görə” medalı, “Kəlbəcərin azad olunmasına görə” medalı, “Ağdamın azad olunmasına görə” medalı, “Laçının azad olunmasına görə” medalı) təqdim edirik. Sözügedən medallar “Azərsuvenir” MMC tərəfindən muzeyə hədiyyə edilmişdir.
Vətən müharibəsini əks etdirən eksponatlar muzeyin yeni ekspozisiyasında nümayiş olunacaq.
Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi adından xalqımızı bu böyük Zəfər Günü münasibətilə təbrik edir, dövlətimizin daima qüdrətli olmasını, xalqımızın firavan yaşamasını arzulayırıq.

8 ноября – День Победы
В ходе Отечественной войны, начавшейся за территориальную целостность нашей страны три года назад под руководством Победоносного Верховного Главнокомандующего, президента Ильхама Алиева, военная мощь Вооружённых Сил Азербайджана, нанёсшая сокрушительные удары армии страны-оккупанта Армении, и блестящая победа, достигнутая нашей армией на поле боя, проложили путь к освобождению наших земель спустя 30 лет оккупации. Военные триумфы Азербайджана, освобождение значительной части оккупированной территории нашей страны, особенно Шуши, сыграли решающую роль в судьбе войны. Распоряжением Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева от 3 декабря 2020 года в целях увековечивания этой славной победы, ставшей праздником могущества и национальной гордости нашего народа и имеющей историческое значение с точки зрения престижа и будущего развития нашего государства, было решено ежегодно 8 ноября в Азербайджанской Республике торжественно отмечать как День Победы.
Следует отметить, что с 2021 года число личных вещей шехидов и ветеранов, хранящихся в Фонде Отечественной войны Национального музея истории Азербайджана, созданного с целью увековечивания нашей исторической победы и передачи ее исторического значения будущим поколениям, превысило 3000 единиц.
В связи со знаменательным днем представляем ордена и медали разных степеней, хранящиеся в Фонде вспомогательных исторических дисциплин музея, учрежденных за героизм участников войны после победы в Отечественной войне 2020 года (орден «Карабах», медаль «Герой Отечественной войны», орден «Победа», медаль «За боевые отличия», медаль «Отважный воин», медаль «За освобождение Суговушана», медаль «За освобождение Джебраила», медаль «За освобождение Ходжавенда», медаль «За освобождение Физули», медаль «За освобождение Зангилана», медаль «За освобождение Губадлы», медаль «За освобождение Шуши», медаль «За освобождение Кельбаджара», медаль «За освобождение Агдама», медаль «За освобождение Лачина»). Указанные медали переданы в дар музею ООО «Азерсувенир»-ом. Экспонаты, посвященные Отечественной войне, будут представлены в новой экспозиции музея.
От имени Национального музея истории Азербайджана мы поздравляем наш народ с этим великим Днем Победы, желаем нашему государству и народу могушества и процветания.