Muzeyin əməkdaşları Səmərqənddə “Özbəkistanın mədəni irsi-yeni intibahın təməli” adlı konqresdə çıxış edib
Özbəkistanın Səmərqənd şəhərində Mədəniyyətin Öyrənilməsi, Qorunması və Yayılması üzrə Ümumdünya Birliyinin təşkilatçılığı ilə “Özbəkistanın mədəni irsi- yeni intibahın təməli” adlı VII Beynəlxalq Konqres keçirilib. Konqresə bir çox ölkələrin və TÜRKSOY beynəlxalq mədəniyyət təşkilatının elm və mədəniyyət nümayəndələri qatılıb.
Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Muzey eksponatlarının qorunması və qeydiyyatı üzrə direktor müavini- baş mühafiz, t.ü.f.d, dosent Məhfuzə Zeynalova və Xüsusi fondun müdiri, t.ü.f.d., dosent Afət Rüstəmbəyova sözügedən konqresdə iştirak edib. M.Zeynalova “Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin özbək kolleksiyası” adlı məruzə ilə çıxış edərək, muzeyin fondlarında qorunan, Azərbaycan-Özbəkistan tarixi-mədəni əlaqələrini əks etdirən eksponatların əhəmiyyətindən bəhs edib. Məruzə iştirakçılar tərəfindən böyük maraqla dinlənilib.

Сотрудники музея выступили на конгрессе «Культурное наследие Узбекистана – основа нового возрождения» в Самарканде
В городе Самарканд, Узбекистан, при организации Всемирного союза по изучению, хранению и распространению культуры прошел VII Международный конгресс «Культурное наследие Узбекистана – основа нового возрождения». В конгрессе приняли участие представители науки и культуры различных стран и международной культурной организации ТЮРКСОЙ.
В данном мероприятии приняли участие заместитель директора Национального музея истории Азербайджана по охране и учету музейных экспонатов – главный хранитель, д.ф.п.и., доцент Махфуза Зейналова и заведующая Специальным фондом, д.ф.п.и., доцент Афет Рустамбекова. М.Зейналова выступила с докладом на тему «Узбекская коллекция Национального музея истории Азербайджана» и рассказала о значении хранящихся в фондах музея экспонатов, отражающих историческо- культурные связи между Азербайджаном и Узбекистаном. Доклад был заслушан участниками конгресса с большим интересом.