Azərbaycan ictimai-siyasi və dövlət xadimi Məhəmməd Əmin Rəsulzadənin 140 illiyinin qeyd edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Sərəncamına əsasən tədbirlər planı çərçivəsində 31 yanvar-1 fevral 2024-cü il tarixlərində Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində M.Ə.Rəsulzadənin 140 illiyinə həsr olunmuş “II Beynəlxalq Rəsulzadə Qiraətləri” adlı konfrans keçirilib.
Konfrans Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi, Məhəmməd Əmin Rəsulzadə ev-muzeyi ictimai qrupu, Xəzər Universiteti, Varşava Universiteti, Ankara Universiteti və ANS Şirkətləri Qrupunun təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Konfransda Azərbaycan, Türkiyə, İsveç, İran, Polşa, Tatarıstan, Fransa, ABŞ, Almaniya, Ukraynadan professorlar və elmi ictimaiyyət nümayəndələri, KİV nümayəndələri, muzey əməkdaşları iştirak ediblər.
Muzeydə iki gün davam edən konfransda Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı, muzeyin elmi işlər üzrə direktor müavini, tarix elmləri doktoru, dosent Fərhad Cabbarov, professor Solmaz Rüstəmova-Tohidi və digər tədqiqatçı alimlər Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti tarixinin önəmindən, M.Ə.Rəsulzadənin fəaliyyətindən bəhs ediblər. Çıxışlarda M.Ə.Rəsulzadənin çoxşaxəli irsinin tədqiqinin və öyrənilməsinin davam etdirilməsi üçün belə konfransların keçirilməsinin zəruriliyi vurğulanıb.
Daha sonra konfrans təşkilatçıları tərəfindən M.Ə.Rəsulzadənin 1949-cu il 1 fevral tarixində Ankarada yaratdığı Azərbaycan Kültür Dərnəyinin 75-illiyi barədə ətraflı məlumat verilib.
Konfransın yekununda təşkilatçılar tərəfindən M.Ə.Rəsulzadə irsinin araşdırmaçılarına təşəkkür edilib və xatirə fotoları çəkilib.

В музее прошла международная конференция «II Международные чтения Расулзаде»
Согласно постановлению президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева, в рамках проведения мероприятий, посвящённых 140-летию азербайджанского общественно-политического и государственного деятеля М.Э.Расулзаде, 31 января -1 февраля 2024 года в Национальном музее истории Азербайджана состоялась международная конференция под названием «II Международные чтения Расулзаде».
Организаторами конференции выступили Национальный музей истории Азербайджана, Общественная группа Дом-музей М.Э. Расулзаде, Университет Хазар, Варшавский университет, Университет Анкары и группа компаний ANS.
В конференции приняли участие учёные и другие представители общественности из Азербайджана, Турции, Швеции, Ирана, Польши, Татарстана, Франции, США, Германии, Украины, представители СМИ, сотрудники музея.
На конференции выступили директор Национального музея истории Азербайджана, академик Наиля Велиханлы, заместитель директора музея по научной работе, доктор исторических наук, доцент Фархад Джаббаров, профессор Солмаз Рустамова-Тохиди и другие ученые-исследователи, которые подчеркнули значимость истории Азербайджанской Демократической Республики и безмерную деятельность М.Э.Расулзаде. В выступлениях подчеркивалась необходимость проведения подобных конференций в целях продолжения исследования и изучения многогранного наследия М.А.Расулзаде.
На конференции также была представлена подробная информация о 75-летней деятельности «Азербайджанского культурного кружка», основанного 1 февраля 1949 года М.А.Расулзаде в Анкаре.
В завершение конференции организаторы поблагодарили исследователей наследия М.А.Расулзаде и сделали памятные фотографии.