Martın 18-də Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində tarix elmləri doktoru Fərhad Cabbarovun tərtibçisi olduğu “Mən, Bakı milyonçusu Tağıyevin qızıyam...” kitabının təqdimatı keçirilib. Arxiv materialları əsasında tərtib olunmuş kitab Azərbaycanın tanınmış sahibkarı və xeyriyyəçisi Hacı Zeynalabdin Tağıyevin qızı Sara Sarayeva-Tağıyevanın atasının sovet dövründə qadağalara və təhriflərə məruz qalmış adının bərpası uğrunda mübarizəsindən bəhs edir.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı muzeyin H.Z.Tağıyev irsinin öyrənilməsi və populyarlaşdırılması istiqamətində gördüyü işlərdən bəhs etdi. O, yeni çapdan çıxmış kitabın H.Z.Tağıyevin və onun qızının xatirələrinin yaşadılması işində böyük töhfə olduğunu vurğuladı.
Daha sonra çıxış edən kitabın müəllifi Fərhad Cabbarov S.Sarayeva-Tağıyevanın həyatından, atasının layiqli adının bərpası yolunda üzləşdiyi çətinliklərdən danışdı. Onun sözlərinə görə, Sara xanımın H.Z.Tağıyevin ictimai və xeyriyyəçilik fəaliyyəti haqqında məlumatların toplanması və təbliği işində müstəsna xidmətləri olmuşdu.
Tədbirdə çıxış edən tarixçi-alim Firdovsiyyə Əhmədova, ssenarist Müsəllim Həsənov, S.Sarayeva-Tağıyevanın nəticəsi Rixard Petrov, həmçinin tədbirə videobağlantı ilə qoşulan Sara xanımın Rusiyada yaşayan övladları – Oleq və Lev Sarayevlər kitabla bağlı fikirlərini bölüşdülər.

18 марта в Национальном музее истории Азербайджана прошла презентация книги “Я – дочь бакинского миллионера Тагиева...”, составителем которой является доктор исторических наук Фархад Джаббаров. Составленная на основе архивных материалов, книга повествует о борьбе дочери известного азербайджанского предпринимателя и мецената Гаджи Зейналабдина Тагиева – Сары Сараевой-Тагиевой за восстановление имени своего отца, которое подверглось в советские годы запретам и фальсификациям.
Открывшая мероприятие вступительным словом, директор Национального музея истории Азербайджана, академик Наиля Велиханлы рассказала о деятельности музея в области изучения и популяризации наследия Г.З.Тагиева. Она отметила, что новая книга является важным вкладом в дело сохранения памяти о Г.З.Тагиеве и его дочери.
Выступивший затем автор книги Фархад Джаббаров рассказал о жизни С.Сараевой-Тагиевой, о тех трудностях, с которыми она столкнулась на пути реабилитации достойного имени своего отца. По его словам, Сара ханым имела исключительные заслуги в деле сбора материалов и пропагандирования общественной и предпринимательской деятельности Г.З.Тагиева.
Выступившие на мероприятии ученый-историк Фирдовсия Ахмедова, сценарист Мусаллим Гасанов, правнук С.Сараевой-Тагиевой Рихард Петров, а также присоединившиеся по видеосвязи из России ее сыновья – Олег и Лев Сараевы поделились своими мыслями о книге.