Muzeyin təşkilatçılığı ilə SEBA Qəbələ Arxeoloji Mərkəzində elmi seminar keçirilib
Qəbələ Dövlət Tarix-Bədii Qoruğunun ərazisində yerləşən SEBA Qəbələ Arxeoloji Mərkəzində Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi, Yulius Maksimilian adına Würzburg Universiteti, SEBA (Seul-Bakı) Azərbaycan-Koreya Mədəniyyət Mübadiləsi Assosiasiyasının birgə təşkilatçılığı ilə “Arxeoloji abidələrin müasir metodlarla müəyyənləşdirilməsi və tədqiqi” mövzusunda elmi seminar keçirilib.
Seminarı qoruğun direktoru Zahir Kərimov açaraq, tədbirin əhəmiyyətindən danışıb. Daha sonra SEBA Assosiasiyasının şöbə müdiri, t.ü.f.d., dosent İradə M.Nəcəfova çıxış edərək bildirib ki, SEBA-nın ideya və təşkilatçılığı ilə 2005-ci ildən etibarən Azərbaycan arxeoloqların (AMEA) və 2009-cu ildən Koreya arxeoloqların iştirakı ilə Qəbələdə arxeoloji tədqiqatlar aparılır. İ.M.Nəcəfovanın çıxışı “Qəbələ arxeoloji ekspedisiyası (2005-2019, 2023)” mövzusunda tərtib edilmiş slayd-şou nümayişi ilə davam edib.
Sonra Würzburg Universiteti Qədim Yaxın Şərq Arxeologiyası departamentinin professoru, almaniyalı tədqiqatçı Dr. Martin Gruber “Arxeometriya – maddi mədəniyyətin dərisinin altına girmək” mövzunda təqdimat edərək, müasir və ənənəvi metodlar vasitəsilə arxeoloji tapıntıların laborator şəraitdə təhlilindən və əldə edilən dəqiq elmi nəticələrdən bəhs edib.
Sonra Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Arxeologiya elmi fond şöbəsinin böyük elmi işçisi, Xəzər və Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetlərinin müəllimi, t.ü.f.d. Laçın Mustafayev “Maddi mədəniyyət abidələrinin öyrənilməsi və təbliği” mövzusunda məruzə ilə çıxış edərək, arxeoloji artefaktların tədqiqi, mühafizəsi və təbliğinin əhəmiyyətini tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb. L.Mustafayev çıxışının sonunda Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin son nəşrlərini – kataloq və kitab-albomları Qoruğa hədiyyə edib.
Məruzələr yekunlaşdıqdan sonra Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Arxeologiya elmi fond şöbəsinin müdiri, t.ü.f.d., dosent N.Quluzadə tədbirin əhəmiyyəti, məruzələrdə səslənən elmi məsələlərin aktuallığı ilə bağlı tədbir iştirakçılarına məlumat verib.
Sonda SEBA Assosiasiyasının sifarişi ilə Bakı Media Mərkəzi tərəfindən hazırlanan “Qəbələ – Qafqaz Albaniyasının paytaxtı” adlı sənədli filmi nümayiş olunub. Tədbirin yekununda qonaqlara SEBA Assosiasiyasının dəstəyi ilə akademik Teymur Bünyadovun rəhbərliyi altında hazırlalan “Qəbələ tarixi”, “Qəbələ etnoqrafiyası”, “Qəbələ folkloru” kitablardan ibarət toplu hədiyyə edilib.
Tədbirdən sonra qonaqları Qəbələ Dövlət Tarix-Bədii Qoruğunun ərazisində yerləşən Səlbir, Qala və Antik şəhər ərazilərində arxeoloji qazıntı sahələri ilə tanış etmək üçün ekskursiya təşkil olunub.

В Габалинском археологическом центре SEBA при организации музея прошел научный семинар
В Габалинском археологическом центре СЕБА, расположенном на территории Габалинского государственного историко-художественного заповедника прошёл научный семинар под названием «Идентификация и изучение археологических памятников современными методами», организованный Национальным музеем истории Азербайджана, Вюрцбургским Университетом имени Юлиуса Максимилиана, Азербайджано-корейской ассоциацией культурного обмена SEBA (Сеул-Баку).
Открывая семинар, директор заповедника Заир Керимов подчеркнул важность данного мероприятия. Затем выступила заведующая отделением Ассоциации SEBA, д.ф.п.и., доцент Ирада Наджафова, которая сообщила, что по идее и организации SEBA, с 2005 года в Габале проводятся археологические исследования с участием азербайджанских археологов (НАНА) и с 2009 года - при участии корейских археологов. Выступление И.Наджафовой сопровождалось показом слайдов на тему «Габалинская археологическая экспедиция (2005-2019, 2023 гг.)».
Профессор кафедры древней ближневосточной археологии Вюрцбургского университета, немецкий исследователь, доктор Мартин Грубер выступил с докладом на тему «Археометрия – проникновение под кожу материальной культуры» и рассказал об анализе археологических находок в лабораторных условиях с использованием современных и традиционных методов и полученных точных научных результатах.
Затем старший научный сотрудник Научно-фондового отдела археологии Национального музея истории Азербайджана, преподаватель Университета Хазар и Азербайджанского государственного педагогического университа, д.ф.п.и. Лачын Мустафаев выступил с докладом на тему «Изучение и пропаганда материальных памятников культуры» и довел до внимания участников мероприятия важность исследования, хранения и популяризации археологических артефактов. В завершение своего выступления Л.Мустафаев подарил заповеднику последние издания Национального музея истории Азербайджана - каталог и книги-альбомы.
По завершению докладов заведующий Научно-фондового отдела археологии Национального музея истории Азербайджана, д.ф.п.и., доцент Н.Гулузаде проинформировал участников мероприятия о важности мероприятия и актуальности поднятых научных вопросов, прозвучавших в докладах.
В завершение был показан документальный фильм «Габала – столица Кавказской Албании», снятый Бакинским Медиа-Центром по заказу Ассоциации SEBA. Гостям также подарили сборник книг «История Габалы», «Этнография Габалы», «Фольклор Габалы», подготовленный под руководством академика Теймура Буньядова при поддержке Ассоциации SEBA.
После мероприятия была организована экскурсия по местам археологических раскопок в районах Салбира, Гала и Античного города , расположенных на территории Габалинского государственного историко-художественного заповедника.