31 mart- azərbaycanlıların soyqırımı günündən 106 il ötür
Ümumilli lider Heydər Əliyevin 26 mart 1998-ci il tarixli fərmanına əsasən hər il 31 mart azərbaycanlıların soyqırmı günü kimi qeyd olunur. 1918-ci ilin mart-aprel aylarında Bakı şəhərində və Bakı quberniyasının müxtəlif bölgələrində, Şamaxı, Quba, Xaçmaz, Lənkəran, Hacıqabul, Salyan, Zəngəzur, Qarabağ, Naxçıvan və digər ərazilərdə Bakı Soveti və daşnak erməni silahlı dəstələri azərbaycanlılara qarşı soyqırımı törətdilər. Soyqırımı nəticəsində 12 minə yaxın azərbaycanlı qətlə yetirildi və on minlərlə insan itkin düşdü. Faciə zamanı qədim binalar, tarixi abidələr, ziyarətgahlar da dağıdıldı. Törədilmiş hadisələr öz amansızlığına və miqyasına görə Azərbaycan tarixində ən qanlı faciələrdən biri kimi yaddaşlarda qaldı.
Qeyd edək ki, təqdim olunan fotolar Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində 27-31 mart 2024-cü il tarixlərində nümayiş olunan, 31 mart azərbaycanlıların soyqırımının 106-cı ildönümünə həsr olunmuş “1918-ci il soyqırımı hadisələri Belarus əsilli fotoqraf Lev Doşkeviçin gözü ilə” adlı sərgidəndir.

31 марта исполнилось 106 лет со дня геноцида азербайджанцев
Согласно указу общенационального лидера Гейдара Алиева от 26 марта 1998 года, ежегодно 31 марта отмечается как День Геноцида азербайджанцев.
В марте-апреле 1918 года в городе Баку и в различных районах Бакинской губернии, Шемахе, Губе, Хачмазе, Лянкяране, Гаджигабуле, Сальяне, Зангезуре, Карабахе, Нахчыване и других районах Бакинский Совет и дашнакские армянские вооруженные отряды совершили геноцид против азербайджанцев. В результате геноцида около 12 тысяч азербайджанцев были убиты и десятки тысяч человек пропали без вести. Во время погромов также были разрушены древние здания, исторические памятники, святыни. По жестокости и масштабу эти события запомнились как одна из самых кровавых трагедий в истории Азербайджана.
Отметим, что данные фотографии демонстрировались на выставке «События Геноцида 1918 года глазами белорусского фотографа Льва Дошкевича», посвящённой 106-й годовщине геноцида азербайджанцев 31 марта, которая проходила 27-31 марта 2024 года в Национальном музее истории Азербайджана.