2023-cü il dekabrın 25-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin ölkəmizdə 2024-cü ilin “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilməsi haqqında Sərəncamına əsasən Azərbaycanda ətraf mühitin sağlamlaşdırılması, yaşıllıqların bərpası və artırılması, su ehtiyatlarından və dayanıqlı enerji mənbələrindən səmərəli istifadənin təmin edilməsi istiqamətində işlər aparılır.
Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” çərçivəsində Hacı Zeynalabdin Tağıyev adına 123 saylı tam orta məktəbin həyətində ağacəkmə aksiyası keçirib. Aksiyada muzey əməkdaşları və həmin məktəbin müəllim və şagird kollektivi iştirak edib. Aksiyanın keçirilməsində məqsəd ağac əkməklə ekoloji tarazlığın bərpasına, ətraf mühitin qorunmasına kömək etmək, atmosferi oksigenlə zənginləşdirmək, ictimaiyyətin diqqətini yaşıllıqların qorunmasına yönəltməkdir.
Daha sonra məktəbin direktoru Sevinc Mustafayeva və məktəbin coğrafiya müəlliməsi Gülnarə Əzimova muzey əməkdaşlarını H.Z.Tağıyevin 1894-cü ildə tikdirdiyi Mərdəkan bağçılıq məktəbinin yenidən təmir olunmuş binası və məktəbdə yerləşən Hacı Zeynalabdin Tağıyev muzeyi ilə tanış edib.
Sonra muzeyin İnnovasiyalar və təhsil proqramları şöbəsinin müdiri Fəridə Şəmsi çıxış edərək, ekoloji aksiyaların mütəmadi olaraq təşkili ilə ətraf mühitin mühafizəsinin vacibliyini insanların, xüsusilə, gənc nəslin diqqətinə çatdırıb və onları ekoloji problemlərə qarşı mübarizədə birgə fəaliyyətə səsləyib. O, həmçinin çıxışında qeyd edib ki, bu aksiyadan sonra muzey ilə H.Z.Tağıyev adına 123 nömrəli tam orta məktəb arasında müxtəlif layihələr və tədbirlər keçiriləcək.
Daha sonra muzeyin hədiyyələri məktəbə təqdim olunub, H.Z.Tağıyevin büstü, məktəbin Vətən müharibəsi şəhid məzunlarının abidəsi və H.Z.Tağıyevin məzarı ziyarət olunub.

Согласно Указу Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева от 25 декабря 2023 года об объявлении 2024 года «Годом солидарности во имя зеленого мира» в нашей стране, в Азербайджане проводятся работы по улучшению окружающей среды, восстановлению и увеличению растительности, а также обеспечению эффективного использования водных ресурсов и устойчивых источников энергии.
Национальный музей истории Азербайджана в рамках «Года солидарности во имя зеленого мира» провел акцию по посадке деревьев во дворе средней школы № 123 имени Гаджи Зейналабдина Тагиева. В акции приняли участие сотрудники музея, преподаватели и ученики данной школы. Цель акции – помочь восстановить экологический баланс путем посадки деревьев, защитить окружающую среду, обогатить атмосферу кислородом, направить внимание общественности на защиту растительности.
Затем директор школы Севиндж Мустафаева и преподаватель географии Гюльнара Азимова ознакомили сотрудников музея с отреставрированным зданием Мардакянской садоводческой школы, построенной Х.З.Тагиевым в 1894 году, и расположенным в ней музеем Гаджи Зейналабдина Тагиева.
Заведующая Отделом инновационных и образовательных программ музея Фарида Шамси в своём выступлении довела до сведения молодого поколения важность охраны окружающей среды путем регулярной организации экологических акций, и призвала их к совместным действиям в борьбе с экологическими проблемами. Она также отметила, что после этой акции между музеем и средней школой № 123 имени Г.З.Тагиева будут проведены различные проекты и мероприятия.
В завершение школе были переданы подарки от музея. Участники акции посетили бюст и могилу Г.З.Тагиева, а также памятник шехидам Отечественной войны – выпускникам школы.