Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 25 yanvar 2024-cü il tarixində dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Məhəmməd Füzulinin anadan olmasının 530 illiyinin qeyd olunması haqqında Sərəncamına əsasən AMEA Şərqşünaslıq İnstitutunda Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası və İraq-Azərbaycan Dostluq Cəmiyyətinin birgə təşkilatçılığı ilə görkəmli şairin 530 illik yubileyinə həsr olunmuş “Dahi Azərbaycan şairi Məhəmməd Füzuli müştərək müsəlman mədəniyyətinin yetirməsi kimi” adlı beynəlxalq elmi konfrans keçirilib.
Konfransda Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Azərbaycan tarixinin elmi tədqiqi və təqdimi şöbəsinin əməkdaşı t.ü.f.d., dosent Əli Fərhadov "M.Füzuli yaradıcılığında sufizm və maarifçilik" mövzusunda məruzə edib.

Согласно Указу Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева о праздновании 25 января 2024 года 530-летия со дня рождения великого азербайджанского поэта и мыслителя Мухаммада Физули, в Институте Востоковедения НАНА прошла международная научная конференция «Великий азербайджанский поэт Мухаммед Физули как преемник общемусульманской культуры», посвящённая 530-летию знаменитого поэта, организованная совместно Национальной академией наук Азербайджана и Общества ирако-азербайджанской дружбы.
На конференции с докладом на тему «Суфизм и Просвещение в творчестве М.Физули» выступил сотрудник Отдела научных исследований и презентации истории Азербайджана Национального музея истории Азербайджана, доцент Али Фархадов. Доклад был прослушан с большим интересом, и на заданные вопросы были даны подробные ответы.