Bu gün, 26 aprel şəhid, leytenant Elnur Cəbrayılovun doğum günündən 43 il ötür. Elnur Cəbrayılov 1981-ci il aprel ayının 26-da Göygöl rayonunun Çaylı kəndində anadan olub. 1988- 1999-cu illərdə Gəncə şəhər 2 saylı orta məktəbdə, 2003-cü ildə Gəncə Dövlət Universitetinin Tarix fakültəsində təhsil alıb. 2003-cü ildə hərbi xidmətə başlayan Elnur Cəbrayılov xidmət etdiyi dövrdə Azərbaycan Silahlı Qüvvələri Təlim və Tədris Mərkəzində təhsil alaraq, leytenant rütbəsinə qədər yüksəlib.
Elnur Cəbrayılov 2016-cı ilin aprel döyüşlərində iştirak edərək, Lələtəpə yüksəkliyi və ətraf bölgələrin düşməndən azad edilməsində xüsusi şücaət göstərib. Bu qələbədən sonra Elnur Cəbrayılov kapitan rütbəsinə yüksələrək, taborun təlim tərbiyə üzrə komandiri vəzifəsində xidmətini davam edib.
Elnur Cəbrayılov 13 oktyabr 2020-ci il tarixində Vətən Müharibəsi zamanı Füzuli rayonunun Aşağı Əbdürrəhmanlı kəndi istiqamətində gedən döyüşlərdə qəhrəmancasına şəhid olub.
Qeyd edək ki, Milli Azərbaycan Tarixi Muzeynin Vətən müharibəsi fondunda şəhid, leytenant Elnur Cəbrayılova məxsus (kitel, səhra yay papağı, qol saatı, haqqında dərc olunan qəzet materialı , fəxri fərman, sertifikatlar və fotoşəkillər) şəxsi əşyalar mühafizə olunur.

Сегодня, 26 апреля, шехиду, лейтенанту Эльнуру Джабраилову исполнилось бы 43 года. Эльнур Джабраилов родился 26 апреля 1981 года в селе Чайлы Гёйгёльского района. В 1988-1999-х годах учился в средней школе № 2 города Гянджи, а в 1999-2003 годах – на историческом факультете Гянджинского государственного университета. Будучи на военной службе в 2003 году, Эльнур Джабраилов в этот период учился также в Учебно-образовательном центре Вооружённых Сил Азербайджана и дослужился до звания лейтенанта.
В апрельских боях 2016 года Эльнур Джабраилов проявил особую храбрость при освобождении от врага высоты Лелетепе и прилегающих территорий. После этой победы Эльнуру Джабраилову было присвоено звание капитана, и он продолжил службу в должности учебного командира батальона.
13 октября 2020 года, в период Отечественной войны, Эльнур Джабраилов героически погиб в боях в направлении села Ашагы Абдуррахманлы Физулинского района.
Отметим, что в Фонде Отечественной войны Национального музея истории Азербайджана хранятся личные вещи шехида, лейтенанта Эльнура Джабраилова (китель, панама, наручные часы, опубликованная о нем газетная статья, почетная грамота, сертификаты и фотографии).