Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Arxeologiya elmi fond şöbəsinin kiçik elmi işçisi Aslan Qasımov ABŞ-nın Yeni Orlean şəhərində keçirilən “Amerika Arxeoloqları Cəmiyyətinin 89-cu illik görüşü” adlı beynəlxalq elmi konfransda iştirak edib.
Konfransda tədqiqatçı-alim A.Qasımov “Azərbaycanda Paleolit: tədqiqat tarixi, tapıntılar və tarixləndirmə” mövzusunda fotoslaydın müşayiəti ilə çıxış edib. A.Qasımov məruzəsində Paleolit dövrünün öyrənilməsi tarixi, professor M.Hüseynovun araşdırmaları, Qarabağın Paleolit abidələri, Azıxantrop və daş alətləri ilə bağlı məlumat verib. Həmçinin, A.Qasımov məruzəsində Azərbaycan Elm Fondunun Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş “Əsas qrant müsabiqəsi-2023” də qalib olmuş “Qarabağın Daş dövrünə aid alət sənayesinin texnotipologiyasının traseoloji və eksperimental analizləri” adlı layihəni xüsusi vurğulayıb.

Младший научный сотрудник Научно-фондового отдела Археологии Национального музея истории Азербайджана Аслан Гасымов принял участие в международной научной конференции «89-я ежегодная встреча Общества американских археологов», проходившей в городе Нью Орлеан (США).
На конференции ученый-исследователь А.Гасымов в сопровождении фотослайдов выступил с докладом на тему «Палеолит в Азербайджане: история исследований, находки и датировка». В своем докладе А.Гасымов дал информацию об истории изучения периода палеолита, исследованиях профессора М.Гусейнова, палеолитических памятниках Карабаха, азыхантропе и каменных орудиях труда. Также в своем докладе А.Гасымов особо выделил проект Азербайджанского научного фонда под названием «Трасеологический и экспериментальный анализ технотипологии инструментальной промышленности каменного века Карабаха», победивший в «Основном грантовом конкурсе-2023», посвященном 100-летию общенационального лидера Гейдара Алиева.
Доклад был заслушан участниками с большим интересом и на интересующие их вопросы были даны подробные ответы.