“Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin “sehrli” kolleksiyası: Amulet, Həmayil, Dualar” adlı yeni kataloqu işıq üzü görüb (Bakı: Aspoliqraf, 2023, 48səh). Kataloqun elmi redaktoru muzeyin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı, müəllifi t.ü.f.d, dos. Afət Rüstəmbəyovadır. Muzeyin Arxeologiya, Etnoqrafiya və Xüsusi fondunda qorunan unikal eksponatları əsasında hazırlanmış kataloqda müxtəlif çeşidli daş, keramika, metal və s. əsaslı amulet və həmayıl, eləcə də dualar təqdim olunub.
Qeyd edək ki, bəşər sivilizasiyasında ən qədim yazılı həmayil nümunəsini eramızdan əvvəl III-II minilliklərə aid “Talelər cədvəli” adlanan Şumer-Babil tanrılarının gil lövhələrində görmək mümkündür. Həmin lövhələr üzərindəki Babil əfsanəsinə görə qəhrəmanların başlarına və ya sinələrinə həmin lövhələrdən fraqmentlər həmayil kimi taxılırdı. Həmçinin, qədim zamanlardan bəri insanların şüurunda xüsusi iz qoyan magik əşyaların bütün təhlükələrdən mühafizə edə biləcəyinə inanmışdılar. Bu əşyalar sivilizasiyanın hər bir mərhələsində öz mahiyyətini saxlamaqla yanaşı, hər mərhələdə yeni dini-ideoloji məzmun əlavə olunmaqla tamamlanırdı. Kataloq xalqımızın yalnız tarixi keçmişini deyil, onun psixologiyasını, adət-ənənəsini, həyata və dünyaya baxış şəklini öyrənmək üçün əhəmiyyətli mənbə sayılır.

На основе ценной коллекции музея издан новый каталог
Вышел в свет новый каталог под названием «Магическая коллекция Национального музея истории Азербайджана: Амулеты, Обереги, Молитвы» (Баку: Асполиграф, 2023, 48 страниц). Научный редактор каталога – директор музея, академик Наиля Велиханлы, автор – д.ф.п.и., доц. Афет Рустамбекова. В каталоге, подготовленном на основе уникальных экспонатов, хранящихся в Археологическом, Этнографическом и Специальном фондах музея, представлены различные виды амулетов и оберегов на основе камня, керамики, металла и т.д., а также молитвы.
Отметим, что самый древний образец оберега с надписью мировой цивилизации можно увидеть на глиняных пластинках Шумерско-вавилонских богов, так называемых «Таблица судеб», относящихся к III-II тысячелетию до н.э. По вавилонскому преданию на этих табличках их фрагменты надевали на голову или шею героев. Также издревле верили, что магические предметы, оставляющие особый след в сознании людей, способны защитить их от всех опасностей. Эти предметы сохраняли свою сущность на каждом этапе цивилизации и на каждом этапе дополнялись добавлением нового религиозно-идеологического содержания. Эти предметы сохраняли свою сущность на каждом этапе цивилизации и на каждом этапе дополнялись добавлением нового религиозно-идеологического содержания. Каталог является важным источником для изучения не только исторического прошлого нашего народа, но и его психологии, традиций, взглядов на жизнь и мир.