Muzeydə Latviya Seyminin sədri Daiga Mierinanın iştirakı ilə “Yuliys Straume - 150: Naxışlar fərqli mədəniyyətlərdə” adlı multimedia sərgisi keçirilib
Muzeydə Latviya Seyminin (Parlamentinin) sədri xanım Daiga Mierinanın Azərbaycana rəsmi səfəri çərçivəsində Latviya Respublikasının Azərbaycandakı Səfirliyi  Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi ilə birgə Azərbaycanda Latviya mədəni irsinə həsr olunmuş “Yuliys Straume — 150: Naxışlar fərqli mədəniyyətlərdə” adlı multimedia sərgisi təqdim edilib.
Tədbirdə millət vəkilləri, bir sıra ölkələrin Azərbaycanda fəaliyyət göstərən səfirləri, ictimaiyyət və KİV nümayəndələri iştirak edib.
Tədbiri giriş sözü ilə Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin elmi işlər üzrə direktor müavini, tarix elmləri doktoru Fərhad Cabbarov açaraq, Latviya və Azərbaycan tarixi əlaqələridən danışıb. T.e.d. F.Cabbarov qeyd edib ki, "İki ölkə arasında son dövrlər inkişaf edən mədəni, siyasi, iqtisadi əlaqələr bizi sevindirir. Bu gün Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin bu önəmli sərgiyə ev sahibliyi etməsinin isə böyük əhəmiyyəti var. Yuliys Straume özündən sonra böyük irs qoyub. Biz şadıq ki, bu irsdə Qafqazın, Azərbaycanın da izi var".
Daha sonra Latviya Seyminin sədri Daiga Mierina çıxış edərək, qeyd edib ki, “Yuliys Straume Qafqazın dağ kəndlərində apardığı elmi ekspedisiyalarda  toxuculuq sənətinə və toxuculuq ənənələrinin öyrənilməsinə böyük maraq göstərib. 1907–1923-cü illərdə Y.Straume Tiflisdə Qafqaz Sənətkarlıq Komitəsində işləyib. Elmi ekspedisiyalar zamanı Y.Straume tekstil qrafikasına, toxuculuq ənənələrinin öyrənilməsi və yerli mədəni irsin qorunub saxlanmasına diqqət yetirib. Bu gün Gürcüstan Dövlət Xalq və Tətbiqi Sənət Muzeyində Straumenin kolleksiyasından 500-dən çox əşya var, eyni zamanda Yuliys Straume bu muzeyin yaradıcısı və ilk gürcü dizayneri hesab olunur. Straume 1908–1911-ci illərdə Şuşa Real məktəbində rəsm müəllimi kimi fəaliyyət göstərib. Straume Latviyaya qayıtdıqdan sonra Latviya peşəkar tekstil sənətinin banilərindən biri olub. Onun eskizlərinə uyğun olaraq xalçalar, mebellər, suvenirlər və qablar hazırlanırdı”.
Latviya Seyminin sədri Daiga Mierina çıxışından sonra bir sıra ictimai xadimlərə, mədəniyyət nümayəndələrinə, o cümlədən Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlıya hədiyyələr təqdim edib.
Daha sonra Azərbaycan Respublikasının əməkdar rəssamı, sözügedən multimedia sərgisinin kuratoru Səbinə Şıxlinskaya sərginin hazırlanması və əhəmiyyəti haqqında danışıb.
Tədqiqatçı Fuad Axundov isə qonaqlara Yuliys Straumenin Qafqazda, Azərbaycanda mütəmadi olaraq etnoqrafik ekspedisiyalar aparması haqqında ətraflı məlumat verib.
Sonda qonaqlar Milli Azərbaycan Tarix Muzeyini ziyarət edib və muzeyin yeni ekspozisiyasının Azərbaycanın 44 günlük Vətən Müharibəsinə həsr olunmuş “Zəfər” zalında nümayiş olunan eksponatlarla tanış olub.

В музее при участии спикера Сейма Латвии Дайги Миериня прошла мультимедийная выставка «Юлийс Страуме — 150: Узоры в разных культурах»
В рамках официального визита Спикера Сейма (Парламента) Латвии в Азербайджан Посольство Латвийской Республики в Азербайджане совместно с Национальным музеем истории Азербайджана представили мультимедийную выставку «Юлийс Страуме — 150: Узоры в разных культурах», посвященный латвийскому культурному наследию в Азербайджане.
В мероприятии приняли участие депутаты парламента, послы ряда стран, действующих в Азербайджане, представители общественности и средств массовой информации.
Открывая мероприятие, заместитель директора по научной работе Национального музея истории Азербайджана, доктор исторических наук Фархад Джаббаров рассказал об исторических связях между Латвией и Азербайджаном. Ф.Джаббаров отметил: - «Нас радуют развивающиеся в последнее время культурные, политические и экономические отношения между двумя странами. Особенно, имеет важное значение то, что сегодня эта весомая выставка проходит в Национальном музее истории Азербайджана. Юлийс Страуме оставил после себя великое наследие. Мы рады, что в этом наследии есть след Кавказа и Азербайджана».
Спикер Сейма Латвии Дайги Миериня в своём выступлении отметила: - «Во время своих научных экспедиций в горные села Кавказа Юлийс Страумен проявил большой интерес к искусству ткачества и изучению ткацких традиций. С 1907 по 1923 год Ю.Страуме работал в Кавказском кустарном комитете в Тбилиси. Во время научных экспедиций Ю. Страуме уделял внимание текстильной графике, изучению традиций ткачества и сохранению местного культурного наследия. Сегодня в Грузинском государственном музее народного и прикладного искусства хранится более 500 предметов из коллекции Страуме, и Юлийс Страуме считается основателем этого музея и первым грузинским дизайнером. В 1908-1911 годах Ю.Страуме работал учителем рисования в Шушинском реальном училище. Вернувшись в Латвию, он стал одним из основоположников латвийского профессионального текстильного искусства. По его эскизам были изготовлены ковры, мебель, сувениры и посуда».
Далее, председатель Сейма Латвии Дайга Миериня вручила подарки ряду общественных деятелей, представителей культуры, в том числе директору Национального музея истории Азербайджана, академику Наиле Велиханлы.
Затем заслуженный художник Азербайджанской Республики, куратор данной мультимедийной выставки Сабина Шихлинская рассказала о подготовке к выставке и о её значении.
А исследователь Фуад Ахундов дал гостям подробную информацию о регулярных этнографических экспедициях Юлийса Страуме на Кавказ и в Азербайджан.
В завершение гости ознакомились с новой экспозицией Национального музея истории Азербайджана. Гости ознакомились с экспонатами, представленными в зале «Победа» новой экспозиции музея, посвященной 44-дневной Отечественной войне Азербайджана.