Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi 1920-ci ilin iyulundan tanınmış neft sahibkarı və xeyriyyəçi Hacı Zeynalabdin Tağıyevin 1895-1901-ci illərdə tikdirdiyi məşhur sarayda yerləşdirilmiş və ilk ziyarətçilərini 1921-ci ilin mayında qəbul etmişdir.
Muzeydə həyata keçirilən tədbirlər, qurulan sərgilər, ekspozisiyalar Azərbaycanda tarix elmini inkişaf etdirməklə yanaşı, özünün başlıca vəzifəsini yerinə yetirir: muzeyin simasını-onun ekspozisiyasını formalaşdırır. Müxtəlif ekspedisiyaların nəticələri, gərgin axtarışlardan sonra əldə edilən qiymətli arxeoloji, etnoqrafik, numizmatik, sənədli və əşyayi materiallar ekspozisiyada nümayiş etdirilir və xalqımızın özünəməxsus çoxəsrlik mədəniyyətinə və tarixinə şəhadətlik edir. Muzeyin ekspozisiyası Azərbaycan tarixinin nə qədər qədim və zəngin olduğunu göstərir. Muzeyin binası və daxili tərtibatı isə Azərbaycanın milli sərvəti sayılır.
“Bir muzeyin sirri” layihəsi çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının Xalq artisti Faiq Ağayevin təqdimatında Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin ecazkar, möhtəşəm “Şərq” zalını təqdim edirik. Tanınmış müğənni Faiq Ağayev ifa etdiyi "Kor Ərəbin Mahnısı"nın vaxtilə muzeyin “Şərq” zalında çəkilmiş klipi, xatirələri və muzeyin unikallığı barədə ictimaiyyətə məlumat verir.

Национальный музей истории Азербайджана в представлении народного артиста Фаига Агаева в проекте "Тайна музея"
Национальный музей истории Азербайджана находится в знаменитом дворце, построенном известным нефтяным предпринимателем и меценатом Гаджи Зейналабдином Тагиевым в 1895-1901 годах, и первых своих посетителей музей принял в мае 1921 года.
Наряду с развитием исторической науки в Азербайджане, проводимые в музее мероприятия, выставки и экспозиции выполняют свою главную задачу: формируют имидж музея и его экспозиции. В экспозиции представлены ценные археологические, этнографические, нумизматические, документальные и другие материалы, полученные в результате различных экспедиций и интенсивных поисков, которые свидетельствуют об уникальной многовековой культуре и истории нашего народа. Экспозиция музея показывает, насколько древней и богатой является история Азербайджана. Здание и внутреннее убранство музея считаются национальным достоянием Азербайджана.
В рамках проекта «Тайна одного музея» Народный артист Азербайджанской Республики Фаиг Агаев представляет широкой общественности роскошный Восточный Зал Национального музея истории Азербайджана. Известный певец Фаиг Агаев рассказывает о клипе, снятом в Восточном Зале на произведение «Песня слепого араба» и делится своими воспоминаниями и впечатлениями об уникальности музея.