Xantı-Mansiysk Təbiət və İnsan Muzeyinin (Rusiya Federasiyası) direktoru, coğrafiya elmləri namizədi, çoxsaylı elmi məqalə və nəşrlərin, elmi-populyar film və bələdçi kitablarının müəllifi İvan Aleksandroviç Yaşkovun redaktorluğu ilə növbəti Atlas- «Атлас переработки нефти и газа» (Neft və qaz emalı Atlası) nəşr olunub (Yekaterinburq: Basko nəşriyyatı, 2024, 256 s.).
Sözügedən Atlasda Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin fondlarında qorunan materiallar, eyni zamanda, böyük mesenat, xeyriyyəçi Hacı Zeynalabdin Tağıyev, kimya elmləri doktoru, akademik Yusif Məməmmədəliyev haqqında məlumatlar yer alıb. Həmçinin, nəşrin hazırlanması üçün bir sıra ölkələrin muzey, dövlət, korporativ, universitet fondlarının, yanacaq-energetika şirkətlərinin və ictimai təşkilatların arxivlərinin materialları da cəlb edilib. Həmin materiallar muzeyin Beynəlxalq əlaqələr və ictimaiyyətlə iş şöbəsinin elmi işçisi, t.ü.f.d. Fuad Ağayev tərəfindən toplanmış və sistemləşdirilmişdir.
Qeyd edək ki, Atlas “Neft və Qaz Tarixi” elmi-populyar seriyasını tamamlayan neft emalı və neft-kimya sahəsində ən mühüm tarixi hadisələrin illüstrasiyasıdır.

Издан очередной «Атлас переработки нефти и газа» из серии «Атлас» под редакцией директора Музея природы и человека в Ханты-Мансийске кандидата географических наук, автора многочисленных научных публикаций, научно-популярных фильмов, путеводителей И.А. Яшкова (Екатеринбург: Издательский дом Баско, 2024, 256 стр.).
Вышеупомянутый Атлас содержит материалы, хранящиеся в Национальном музее истории Азербайджана, а также сведения о великом благотворителе, меценате Гаджи Зейналабдине Тагиеве, академике Юсифе Мамедалиеве. Также при подготовке издания были задействованы материалы музеев, государственных, корпоративных, университетских фондов, архивов компаний топливно-энергетического комплекса и общественных организаций ряда стран.
Данные материалы были отобраны и систематизированы научным сотрудником Отдела международных связей и работы с общественностью д.ф.п.и. Фуадом Агаевым.
Следует отметить, что Атлас является иллюстрацией важнейших исторических событий в области нефтепереработки и нефтехимии, завершающей научно-популярную серию «История нефти и газа».