Bu gün dahi şəxsiyyət, tanınmış bəstəkar Üzeyir Hacıbəylinin doğum günü münasibətilə ölkəmizdə Milli Musiqi Günü qeyd olunur. 1995-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Heydər Əliyevin Fərmanı ilə dahi bəstəkarın anadan olmasının 110 illik yubileyi ərəfəsində 18 sentyabrın Milli Musiqi Günü kimi qeyd olunması qərara alınıb. Üzeyir Hacıbəyli Azərbaycan milli musiqisinin banisi olmaqla yanaşı, ilk operanın, ilk musiqili komediyanın və bir çox janrlarda əsərlərin müəllifi olaraq tarixdə silinməz iz qoyub.
Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin yeni ekspozisiyasında Üzeyir Hacıbəylinin həyatına və yaradıcılığına aid olan dəyərli eksponatlar nümayiş olunur. Bu nümunələr Ü.Hacıbəylinin zəngin musiqi irsini, pedaqoji və ictimai fəaliyyətini işıqlandıraraq, ziyarətçilərdə böyük maraq yaradır.

Сегодня в нашей стране отмечается День Национальной музыки, который связан с днём рождения известного гениального композитора Узеира Гаджибейли. В 1995 году, в канун 110-летия со дня рождения композитора, указом Президента Азербайджанской Республики Гейдара Алиева было принято решение - 18 сентября отмечать как Национальный день музыки. Будучи основоположником азербайджанской национальной музыки, Узеир Гаджибейли оставил в истории музыкального мира неизгладимый след как автор первой оперы, первой музыкальной комедии и произведений в разных жанрах.
В новой экспозиции Национального музея истории Азербайджана представлены ценные экспонаты, связанные с жизнью и творчеством Узеира Гаджибейли. Эти образцы отражают богатое музыкальное наследие, педагогическую и общественную деятельность У.Гаджибейли и вызывают большой интерес у посетителей.