Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Xüsusi fondunun müdiri, t.ü,f.d., dos Afət Rüstəmbəyova Sankt-Peterburq şəhərində keçirilən “Muzey təcrübələri: qorumaqdan cəlb etməyə” (Музейные практики: от хранения до вовлечения) adlı beynəlxalq peşakar proqramda iştirak edib. Sözügedən proqram Sankt-Peterburqun Xarici Əlaqələr İşləri Üzrə Komitəsinin dəstəyi ilə 6 ölkənin 21 muzeyindən olan mütəxəssislərin iştirakı ilə baş tutub.
Rusiya Siyasi Tarixi Muzeyində proqram iştirakçıları üçün mühasibat uçotu və mühafizənin təşkili, muzey əşyalarının və kolleksiyalarının rəqəmsallaşdırılması , təsviri metodologiyası, eyni zamanda beynəlxalq sərgilərin, təhsil-uşaq proqramlarının həyata keçirilməsi və s. mövzularda mühazirələr, ustad dərsləri, seminarlar keçirilib.
Proqram çərçivəsində iştirakçılar Rusiya Dövlət Siyasi Tarix Muzeyini, Sankt-Peterburq Dövlət Tarix Muzeyini, Petropavlovsk qalasını, Rusiya Etnoqrafiya Muzeyini, “Baltik evi” Teatr-Festivalını, Leninqradın Müdafiə və Mühasirə Dövlət Xatirə Muzeyini, Tarixi Tərbiyə Uşaq Muzeyini, Mərkəzi və Dövlət Rus Muzeyini ziyarət ediblər.
Afət Rüstəmbəyova proqram zamanı çıxışında iştirakçılara Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin innovativ fəaliyyəti - muzey ekspozisiyasında yeni texnologiyalardan istifadə və muzey kolleksiyalarının elmi dövriyyəyə daxil edilməsi yolları haqqında məlumat verib.

Заведующая Специальным фондом Национального музея истории Азербайджана, д.ф.п.и., доцент Афет Рустамбекова приняла участие в международной профессиональной программе «Музейная практика: от хранения до вовлечения». Данная программа прошла с участием специалистов 21 музея из 6 стран при поддержке Комитета по внешним связям г. Санкт-Петербурга.
На базе Музея политической истории России для участников программы проводились лекции, мастер-классы, семинары по таким напрвлениям, как организация учета и охраны, оцифровка музейных предметов и коллекций, описательная методика, организация международных выставок, реализация образовательных и детских программ музея и т.д.
В рамках программы участники посетили : Государственный музея политической истории России, Государственный музей истории г. Санкт-Петербурга, Петропавловскую крепость, Российский этнографический музей, Театр-фестиваль «Балтийский дом», Государственный мемориальный музей обороны и блокады Ленинграда, Детский музейный центр исторического воспитания, Государственный Русский музей.
В ходе программы в своем выступлении Афет Рустамбекова проинформировала участников об инновационной деятельности Национального музея истории Азербайджана – использовании новых технологий в музейной экспозиции и путях включения музейных коллекций в научный оборот.