Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin verdiyi Sərəncam əsasında keçirilən tədbirlər çərçivəsində Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində tanınmış bəstəkar, musiqişünas-alim, publisist, pedaqoq və ictimai xadim Üzeyir Hacıbəylinin anadan olmasının 140 illiyinə həsr olunmuş tədbir təşkil olunub.
Tədbir Azərbaycanın Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlayıb. Sonra muzeyin Azərbaycan tarixinin elmi tədqiqi və təqdimi şöbəsinin aparıcı elmi işçisi, t.ü.f.d, dosent Əli Fərhadov çıxış edərək Üzeyir Hacıbəylinin Azərbaycan mədəniyyəti və musiqisinin inkişafında əvəzsiz xidmətlərindən danışıb. Ə.Fərhadov, həmçinin bəstəkara aid muzeydə qorunan eksponatlar haqqında məlumat verib.
Sonra musiqişünas Aytən Adıgözəlova Üzeyir Hacıbəylinin zəngin və çoxşaxəli yaradıcılığından danışıb.
Çıxışlardan sonra Üzeyir Hacıbəylinin həyat və yaradıcılığını əks etdirən videoçarx nümayiş olunub.
Tədbirin bədii hissəsində Şövkət Ələkbərova adına 20 nömrəli onbirillik musiqi məktəbinin tələbələrinin ifasında bəstəkarın əsərləri səsləndirilib. Tədbirdə məktəbin direktoru Bəhriyyə Allahverdiyeva çıxış edərək Üzeyir Hacıbəylinin Azərbaycan musiqi mədəniyyətindəki rolunu yüksək qiymətləndirib və onun yaradıcılığının gənc musiqiçilər üçün örnək olduğunu vurğulayıb.
Tədbirdə, həmçinin Seyid Cəfər Pişəvəri adına Respublika Humanitar Fənlər Gimnaziyasının şagirdləri iştirak ediblər.
Sonda Muzeyin İnnovasiyalar və təhsil proqramları şöbəsinin müdiri Fəridə Şəmsi tədbir iştirakçılarına fəal iştiraklarına görə təşəkkürnamələr təqdim edib.
Tədbirin bədii rəhbəri Muzeyin İnnovasiyalar və təhsil proqramları şöbəsinin baş mütəxəssisi Nigar Əhmədli olub.

В музее состоялось мероприятие, посвященное 140-летию Узеира Гаджибейли
В рамках мероприятий, проводимых в соответствии с Распоряжением Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева, в Национальном музее истории Азербайджана было организовано мероприятие, посвященное 140-летию со дня рождения известного композитора, ученого-музыковеда, публициста, просветителя и общественного деятеля Узеира Гаджибейли.
В начале мероприятия был исполнен Государственный гимн Азербайджана. Затем выступил ведущий научный сотрудник Отдела научных исследований и презентации истории Азербайджана музея, д.ф.п.и., доцент Али Фархадов, который рассказал о неоценимых заслугах Узеира Гаджибейли в развитии азербайджанской культуры и музыки. А. Фархадов также дал информацию о хранящихся в музее экспонатах, принадлежащих композитору.
Музыковед Айтен Адыгёзалова рассказала о богатом и разнообразном творчестве Узеира Гаджибейли.
После выступлений был показан видеоролик, отражающий жизнь и творчество Узеира Гаджибейли.
В художественной части мероприятия прозвучали произведения композитора в исполнении учащихся одиннадцатилетней музыкальной школы № 20 имени Шовкет Алекперовой.
Выступая на мероприятии, директор школы Бахрийя Аллахвердиева высоко оценила роль Узеира Гаджибейли в азербайджанской музыкальной культуре и подчеркнула, что его творчество является примером для молодых музыкантов.
В мероприятии также приняли участие учащиеся Республиканской гуманитарной гимназии имени Сеида Джафара Пишевари.
Руководитель Отдела инноваций и образовательных программ музея Фарида Шамси, вручила участникам мероприятия благодарственные письма за активное участие.
Художественным руководителем мероприятия является главный специалист отдела инноваций и образовательных программ музея Нигяр Ахмедлы.