Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində 44 günlük Vətən Müharibəsinin 5-ci ildönümünə həsr olunmuş “Milli kimlik və tarix” adlı tədbir keçirilib.
Tədbir Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlanıb. Himni Əlilliyi olan Şəxslərin Peşə-Əmək Reabilitasiyası Mərkəzinin gəncləri jest dili ilə səsləndiriblər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan muzeyin İnnovasiyalar və təhsil proqramları şöbəsinin müdiri Fəridə Şəmsi Vətən Müharibəsinin Azərbaycan tarixindəki əhəmiyyətini qeyd edərək, bu qəhrəmanlıq səhifəsinin gələcək nəsillərə, xüsusən də bu günün gəncliyinə ilham verdiyinin vacibliyini vurğulayıb.
Sonra Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Sosial Xidmətlər Agentliyinin İdarə Heyətinin sədrinin müşaviri, “Vətən müharibəsi iştirakçısı” və “Hərbi xidmətdə fərqlənməyə görə” III dərəcəli medallarla təltif olunmuş Vüsal Hətəmov çıxışında Cəbrayıl, Füzuli və Xocavənd rayonlarının azadlığı uğrunda gedən döyüşlərdə iştirakından, müharibə dövründə qazandığı təcrübələrdən və şəhidlərimizin müqəddəs xatirəsinin qorunmasının mənəvi borc olmasından söz açıb.
Daha sonra muzey eksponatlarının qorunması və qeydiyyatı üzrə direktor müavini – baş mühafiz Məhfuzə Zeynalova çıxış edərək, muzeyin Vətən müharibəsi ilə bağlı eksponatların qorunması istiqamətində gördüyü işlərdən, şəhidlərin şəxsi əşyalarının gələcək nəsillərə çatdırılmasının tarixi əhəmiyyətindən danışıb.
Tədbirdə, həmçinin şəhid Sənan Abdullayevin atası Şahin Abdullayev çıxış edərək, övladının və bütün şəhidlərin qəhrəmanlığından qürurla danışıb. O, bu cür tədbirlərin şəhid ailələrinə mənəvi dayaq olduğunu və gənclərin vətənpərvərlik ruhunda tərbiyə olunmasına böyük töhfə verdiyini bildirib.
Tədbir çərçivəsində şəhidlərin muzeydə qorunan şəxsi əşyalarından ibarət sərgi təşkil olunub. Sərgidə qəhrəman döyüşçülərimizin döyüş geyimləri, sənədləri, fotoşəkilləri və digər şəxsi əşyaları nümayiş etdirilib. Bununla yanaşı, əlilliyi olan uşaqların əl işlərindən ibarət sərgi də təqdim edilib.
Tədbirdə şəhid ailələri, müharibə iştirakçıları və Sosial Xidmət Mərkəzlərinin üzvləri iştirak ediblər. Onlar göstərilən diqqət və ehtirama görə tədbir təşkilatçılarına minnətdarlıqlarını bildiriblər.
Tədbir Sosial Xidmətlər Agentliyinin Sosial Xidmət Mərkəzlərinin “Parla” inklüziv-mədəni kollektivinin ifaları ilə davam edib. İfaçılar “Qarabağ, can Qarabağ!”, “Vətən ordusu”, “Şuşanın dağları”, “Sən qalibsən, Azərbaycan!” adlar altında vətənpərvər mahnılar və şeirlər səsləndirib, “Sarı Gəlin” rəqsi və “Bayatı-Şiraz” adlı ifalarla çıxış ediblər.

В музее состоялось мероприятие «Национальная идентичность и история», посвященное 5-й годовщине 44-дневной Отечественной войны
В национальном музее истории Азербайджана состоялось мероприятие «Национальная идентичность и история», посвященное 5-й годовщине 44-дневной Отечественной войны.
Мероприятие началось с исполнения Государственного гимна Азербайджанской Республики. Молодые люди из Центра профессиональной реабилитации лиц с ограниченными возможностями исполнили гимн на языке жестов.
Открывая мероприятие вступительной речью, заведующая Отделом инноваций и образовательных программ музея Фарида Шамси, отметила значимость Отечественной войны в истории Азербайджана и подчеркнула важность этой героической страницы, вдохновляющей будущие поколения, и особенно, современную молодежь.
Затем Советник Председателя Совета директоров Агентства социальных услуг при Министерстве труда и социальной защиты населения, награждённый медалями «Участник Отечественной войны» и «За отличие в воинской службе» III степени Вусал Хатамов, в своём выступлении рассказал о своем участии в боях за освобождение Джабраилского, Физулинского и Ходжавендского районов, опыте, приобретенном во время войны и моральном долге сохранения священной памяти наших шехидов.
Далее заместитель директора по охране и учету музейных экспонатов – главный хранитель Махфуза Зейналова рассказала о работе музея по сохранению экспонатов, связанных с Отечественной войной, и исторической важности информации о личных вещах павших героев будущему поколению.
На мероприятии также выступил Шахин Абдуллаев - отец шехида Санана Абдуллаева, который с гордостью рассказал о героизме своего сына и всех шехидов. Он отметил, что подобные мероприятия оказывают моральную поддержку семьям шехидов и вносят большой вклад в воспитание молодежи в духе патриотизма.
В рамках мероприятия была организована выставка хранящихся в музее личных вещей шехидов. На выставке были представлены боевая форма, документы, фотографии и другие личные вещи наших героических бойцов. Также была представлена выставка изделий ручной работы детей с ограниченными возможностями.
В мероприятии приняли участие семьи погибших, ветераны войны и сотрудники центров социального обслуживания. Они выразили благодарность организаторам мероприятия за проявленное внимание и почитание.
Мероприятие продолжилось выступлением инклюзивно-культурного коллектива «Парла» Центров социального обслуживания Агентства социальных услуг. В художественной части были исполнены патриотические песни и стихи «Qarabağ, can Qarabağ!», «Vətən ordusu», «Şuşanın dağları», «Sən qalibsən Azərbaycan!», а также танцы «Sarı Gəlin» и «Bayatı-Şiraz».