Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində 44 günlük Vətən Müharibəsində qazanılan qələbənin 5-ci ildönümünə həsr olumuş “Zəfərə gedən yol” adlı V Respublika rəsm əsərləri və əl işlərindən ibarət müsabiqə-sərgi keçirilib.
Sərgidə istedadlı, uşaqların və gənclərin Vətən Müharibəsini, Qarabağı, xüsusilə Şuşa bölgəsini əks etdirən 70 rəsm əsəri, əl işləri yer alıb.
Tədbirdə Azərbaycan Milli Konservatoriyasının tərkibində İncəsənət Gimnaziyasının şagirdləri, Sumqayıt şəhəri 2 saylı Uşaq-Gənclər İnkişaf Mərkəzinin uşaqları, eləcə də, gənc rəssamlar, incəsənət xadimləri, muzey əməkdaşları və KİV nümayəndələri iştirak ediblər.
Müsabiqədə Münsiflər Heyətində Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyinin bərpaçı-rəssamı, əməkdar rəssam Natiq Səfərov, C.Cabbarlı adına Azərbaycan Dövlət Teatr Muzeyinin direktor müavini, Rəssamlar İttifaqının üzvü, rəssam Nazim Məmmədov, Sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Samir Sadiqov və Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Təsviri materiallar fondunun müdiri, memarlıq üzrə fəlsəfə doktoru Nardanə Yusifova olublar.
Sonra Muzeyin İnnovasiyalar və təhsil proqramları şöbəsinin müdiri Fəridə Şəmsi çıxış edərək, iştirakçıları salamlayıb, tədbirin əhəmiyyəti və Muzeyin Vətən Müharibəsi fondu haqqında məlumat verib.
Sonra Münsiflər Heyətinin üzvləri sərgilənən rəsm əsərləri barədə çıxış edərək, mövzunun aktuallığından və bu layihənin hər il həyata keçirilməsinə görə muzeyin rəhbərliyinə xüsusi təşəkkür ediblər.
Tədbirdə, həmçinin Zəfər Gününə həsr olunmuş musiqi ifaları səsləndirilib.
Sonra müsabiqə-sərginin kuratoru, muzeyin əməkdaşı Aynur Babayeva layihə barədə məlumat verib. A.Babayeva bildirib ki, sözügedən müsabiqə 2021-ci ildən etibarən Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi tərəfindən həyata keçirilir, layihənin məqsədi gənclərdə vətənpərvərlik ruhunu möhkəmləndirmək, onların istedadını üzə çıxartmaq və ictimaiyyətə təqdim etməkdən ibarətdir.
Sonda Münsiflər heyəti tərəfindən qaliblər seçilib Fəxri Fərmanlarla təltif olunub və mükafatlar təqdim edilib. Qaliblər AMK İncəsənət Gimnaziyasının şagirdlərindən seçilib. I yeri Suel Babazadə (7 yaş), II yeri Nəzrin Əliyeva (16 yaş) və III yeri Əsra Əlizadə qazanıb.

В музее прошла конкурс-выставка «Дорога ведущая к Победе», посвященная Дню Победы
В Национальном музее истории Азербайджана состоялся конкурс-выставка картин и изделий ручной работы под названием «Дорога ведущая к Победе», посвящённая 5-летию победы в 44-дневной Отечественной войне
На выставке представлено 70 картин и поделок талантливых детей и молодёжи, посвященных Отечественной войне, Карабаху и, в особенности, Шушинскому региону.
В мероприятии приняли участие ученики Художественной гимназии при Азербайджанской национальной консерватории, воспитанники Сумгаитского городского центра развития детей и молодёжи № 2, а также юные художники, деятели искууства, сотрудники музеев, представители СМИ.
В состав жюри конкурса вошли художник-реставратор Азербайджанского национального музея искусств, заслуженный деятель искусств Натиг Сафаров, заместитель директора Азербайджанского государственного театрального музея имени Дж. Джаббарлы член Союза художников, художник Назим Мамедов, доктор философии по искусствоведению, доцент, Самир Садыгов и заведующая Фондом изобразительного искусства Национального музея истории Азербайджана, доктор философии по архитектуре Нардана Юсифова.
После исполнения Государственного гимна Азербайджанской Республики участники мероприятия минутой молчания почтили память военнослужащих, отдавших жизни за свободу и территориальную целостность страны.
Затем заведующая Отделом инноваций и образовательных программ музея Фарида Шамси, поприветствовав участников, рассказала о важности мероприятия и Фонде Отечественной войны музея.
Затем члены Жюри рассказали о представленных на выставке произведениях искусства и выразили особую благодарность руководству музея за актуальность темы и ежегодную реализацию такого проекта.
На мероприятии также были представлены музыкальные номера, посвященные Дню Победы.
Затем куратор конкурса-выставки, сотрудник музея Айнур Бабаева представила информацию о данном проекте. А.Бабаева сообщила, что данный конкурс проводится Национальным музеем истории Азербайджана с 2021 года и цель проекта — укрепить дух патриотизма у молодежи, раскрыть их талант и представить его общественности.
В заключение жюри определило победителей, наградив их Почетными грамотами и призами. Победители были определены среди учащихся Гимназии искусств при АНМ. Первое место заняла Суэль Бабазаде (7 лет), второе место – Назрин Алиева (16 лет), третье место – Асра Ализаде.