Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində “Konstitusiya və Suverenlik İli”nə həsr olunmuş “Rənglərdə danışan eksponatlar: Tarixdən bu günə Suveren Azərbaycanın hekayəsi” adlı tədbir keçirilib.
Tədbir Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlanıb.
Sonra tədbiri giriş sözü ilə açan muzeyin İnnovasiyalar və təhsil proqramları şöbəsinin müdiri Fəridə Şəmsi, dövlət müstəqilliyimizin qorunmasında və inkişafında Konstitusiyanın mühüm rolundan danışıb. F.Şəmsi həmçinin şöbənin həyata keçirdiyi “Muzey eksponatları şagirdlərin rəngli dünyasında” layihəsindən bəhs edib. F.Şəmsi bildirib ki, layihə çərçivəsində şagirdlər muzeyin eksponatları əsasında 24 ədəd rəsm əsəri ərsəyə gətiriblər. Bu rəsmlər muzeyin Silahlar və Bayraqlar fondu, Numizmatika fondu və Arxeologiya fondunun materialları əsasında çəkilib. O həmçinin vurğulayıb ki, layihədə xüsusi qayğıya ehtiyacı olan, sağlamlıq imkanları məhdud uşaqlar da fəal iştirak ediblər və onların yaradıcılıq nümunələri dövlətçilik mövzusuna özünəməxsus baxışı əks etdirir. Layihənin bu dəfəki buraxılışı Azərbaycan dövlətçiliyinə həsr olunmuş rəsmlərin nümayişi ilə fərqlənir və bu sərgi vasitəsilə uşaqların dövlət rəmzlərimizə, tariximizə və suverenliyimizə yaradıcı baxışı əks olunur. Bu layihə çərçivəsində çəkilmiş rəsm əsərləri 5 nömrəli Uşaq-Gənclər İnkişaf Mərkəzinin şagirdləri tərəfindən hazırlanıb.
Daha sonra muzeyinTəsviri materiallar fondunun müdiri, m.ü.f.d., Nərdanə Yusifova, çıxış edərək, muzey fondlarında saxlanılan və Azərbaycanın dövlətçilik tarixinə aid olan nadir eksponatlar haqqında məlumat verib.
Bakı Dövlət Universitetinin Mənbəşünaslıq və tarixşünaslıq kafedrasının dosenti, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Arzu Xəlilzadə isə çıxışında Azərbaycanın suverenlik tarixinin əsas mərhələlərindən və Konstitusiyanın dövlət idarəetməsindəki əhəmiyyətindən bəhs edib.
İnnovasiyalar və təhsil proqramları şöbəsinin əməkdaşı Qənirə Qafarlı çıxış edərək, tədbirin maarifləndirici və vətənpərvərlik ruhunu yüksək qiymətləndirib, gənclərdə milli kimlik və dövlətçilik dəyərlərinin aşılanmasının vacibliyini vurğulayıb.
5 nömrəli Uşaq-Gənclər İnkişaf Mərkəzinin direktor müavini Aynurə Məlikova çıxışında gənclərin vətənpərvərlik ruhunda tərbiyəsi və dövlət atributlarına hörmətin aşılanmasının önəmini diqqətə çatdırıb.
Tədbirin bədii hissəsi sözügedən şöbənin əməkdaşı Nigar Əhmədli tərəfindən təşkil olunub.
Bədii proqram çərçivəsində Bülbül Vokal Məktəbinin tələbəsi Arif Qarəhmədlinin ifasında Müslüm Maqomayevin musiqisi, Nəbi Xəzrinin sözlərinə yazılmış “Odlar yurdu” və “Ey əziz anam, Azərbaycan” mahnıları səsləndirilib. İfaçıya Respublikanın əməkdar artisti Ramil Qasımov bədii rəhbərlik edib.
Əhmədova Mehin, Əhmədov Mətin və Ağayeva Amaliyanın iştirakı ilə “Həyat” rəqs qrupunun ifasında “Cəngi” və “Мой Азербайджан” rəqsləri nümayiş olunub.

В Национальном музее истории Азербайджана состоялось мероприятие под названием «Экспонаты, говорящие в красках: история суверенного Азербайджана от истории до наших дней», посвященное «Году Конституции и суверенитета».
Мероприятие началось с исполнения Государственного гимна Азербайджанской Республики.
Затем Фарида Шамси заведующая Отдела инноваций и образовательных программ музея Фарида Шамси, открыв мероприятие вступительной речью, рассказала о важной роли Конституции в защите и развитии независимости нашего государства. Ф. Шамси также рассказала о проекте «Музейные экспонаты в красочном мире учащихся», реализуемом отделом. Она отметила, что в рамках проекта учащиеся представили 24 картины по мотивам музейных экспонатов. Рисунки выполнены на основе материалов Фонда оружия и знамен, Фонда нумизматики и Фонда археологии музея. Она также подчеркнула, что в проекте активное участие приняли дети с особыми потребностями и ограниченными возможностями здоровья, а их творческие примеры отражают своеобразный взгляд на тему государственности.
Нынешний проект отличается тем, что рисунки посвящены в этот раз Азербайджанской государственности и эта выставка отражает творческое видение детьми наших государственных символов, истории и суверенитета. Картины, созданные в рамках данного проекта, представили воспитанники Центра развития ребёнка и молодёжи № 5.
Затем заведующая Фондом изобразительного искусства музея истории, доктор философии по архитектуре Нардана Юсифова в своём выступлении дала информацию о редких экспонатах, хранящихся в фондах музея и связанных с историей азербайджанской государственности.
Доцент кафедры источниковедения и историографии Бакинского государственного университета, доктор философии по истории Арзу Халилзаде рассказала об основных этапах истории суверенитета Азербайджана и значении Конституции в государственном управлении.
Сотрудница отдела инноваций и образовательных программ Ганира Гафарли в своём выступлении высоко оценила образовательный и патриотический дух мероприятия, подчеркнув важность привития молодежи ценностей национальной идентичности и государственности.
Заместитель директора Центра развития ребёнка и молодежи № 5 Айнура Меликова подчеркнула важность воспитания молодежи в духе патриотизма и уважения к государственным атрибутам.
Художественная часть мероприятия была организована сотрудницей вышеназванного отдела Нигяр Ахмедлы.
В рамках художественной программы в исполнении ученика вокального училища имени Бюльбюля Арифа Гарахмедли прозвучали песни «Страна огней»(« Odlar yurdu») (музыка Муслима Магомаева, слова Наби Хазри) и «Мать Азербайджан» («Ey əziz anam, Azərbaycan») . Художественным руководителем является заслуженный артист республики Рамиль Гасымов.
Танцы «Джанги» и «Мой Азербайджан» исполнил танцевальный коллектив «Хаят» с участием Ахмедовой Мехин, Ахмедова Метина и Агаевой Амалии.