Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində dünya şöhrətli alim, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü, ABŞ-ın Corciya Universitetinin professoru, Zadə İrsi Süni İntellekt Assosiasiyasının prezidenti professor Rafiq Əliyevə məxsus elmi materialların və şəxsi əşyaların muzeyə təqdim olunması mərasimi keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı açaraq, dahi alim Rafiq Əliyevin elmi irsinin Azərbaycan elminin qızıl səhifələrindən biri olduğunu qeyd edib. Akademik N.Vəlixanlı muzeyə təqdim edilən dəyərli materialların gələcək nəsillər üçün mühüm elmi və mədəni əhəmiyyət daşıdığını qeyd edib. N.Vəlixanlı professor Rafiq Əliyevin ailəsinə və elmi irsinin qorunmasına dəstək göstərən hər kəsə təşəkkürünü bildirib.
Sonra muzeyin baş mühafizi, t.ü.f.d., dosent Məhfuzə Zeynalova, Azərbaycan Dillər Universitetinin rektoru, akademik Kamal Abdulla, xalq şairi Ramiz Rövşən və şair, publisist, tərcüməçi Rəfail Tağızadə, Azərbaycan Mətbuat Şurasının sədri Rəşad Məcid və digər qonaqlar çıxış edərək, Rafiq Əliyevin həm elm, həm də mədəniyyət sahəsində Azərbaycanı beynəlxalq aləmdə layiqincə təmsil etdiyini diqqətə çatdırıblar. Tədbir iştirakçıları professor Rafiq Əliyevin elmi fəaliyyətini, onun dünya elminə və süni intellekt sahəsinə verdiyi böyük töhfələri yüksək qiymətləndiriblər.
Tədbir çərçivəsində alimin həyat və fəaliyyətini əks etdirən videoçarx nümayiş olunub.
Tədbirin bədii hissəsində Əməkdar artist, xanəndə Sevinc Sarıyeva, II Televiziya Muğam müsabiqəsinin qalibi, Asəf Zeynallı adına Musiqi Kollecinin müəllimi Güllü Muradova, kamança ifaçısı Mahir Quliyev, tarzən muğam bilicisi və tədqiqatçı Mehman Mikayılov müxtəlif musiqi nömrələri ifa ediblər.
Sonda professor Rafiq Əliyev çıxış edərək, onun elmi irsinin qorunmasına göstərilən diqqət və dəstəyə görə Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlıya və muzeyin kollektivinə dərin minnətdarlığını bildirib.
Qeyd edək ki, təqdim olunan materiallar yaxın vaxtlarda muzeyin ekspozisiyasında nümayiş etdiriləcək.

В Национальном музее истории Азербайджана состоялась презентация научных материалов и личных вещей всемирно известного ученого, члена-корреспондента Национальной академии наук Азербайджана, профессора Университета Джорджии в США, президента Ассоциации искусственного интеллекта «Наследие Заде», профессора Рафика Алиева.
Открывая мероприятие вступительным словом, директор Национального музея истории Азербайджана, академик Наиля Велиханлы отметила, что научное наследие известного ученого Рафика Алиева является одной из золотых страниц азербайджанской науки. Академик Н. Велиханлы отметила, что переданные в музей ценные материалы имеют большое научное и культурное значение для будущих поколений. Н. Велиханлы выразила также благодарность семье профессора Рафика Алиева и всем, кто оказал поддержку сохранению его научного наследия.
Затем главный хранитель музея, д.ф.п.и., доцент Махфуза Зейналова, ректор Азербайджанского университета языков, академик Камал Абдулла, народный поэт Рамиз Ровшан, поэт, публицист, переводчик Рафаэль Тагизаде, поэт Рашад Меджид, тележурналист Ильгар Альфиоглу и другие гости в своих выступлениях отметили, что Рафик Алиев достойно представляет Азербайджан на международной арене как в области науки, так и культуры. Участники мероприятия высоко оценили научную деятельность профессора Рафика Алиева, его большой вклад в мировую науку и сферу искусственного интеллекта.
В ходе мероприятия был показан видеоролик, отражающий жизнь и деятельность ученого.
В художественной части мероприятия заслуженный артист республики Севиндж Сариева, победительница II телевизионного конкурса мугама, преподаватель музыкального колледжа имени Асефа Зейналлы Гюллю Мурадова, исполнитель на кеманче Махир Гулиев и тарист, исследователь мугама Мехман Микаилов выступили с музыкальными номерами.
В заключение, профессор Рафик Алиев выразил глубокую благодарность директору Национального музея истории Азербайджана, академику Наиле Велиханлы и коллективу музея за внимание и поддержку, оказанные сохранению его научного наследия.