Qazaxıstanın Atırau şəhərində “Sarayşıq– Şərqlə Qərbin qovşağı: Böyük Çölün Tarixi və Mədəniyyəti” beynəlxalq elmi simpoziumu keçirilib. Simpoziumda Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin əməkdaşları- Beynəlxalq əlaqələr və ictimaiyyətlə iş şöbəsinin müdiri Zümrüd İsmayılova “Muzeylərin mədəni turizmin inkişafında rolu: Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin fəaliyyəti” (The Role of Museums in the Development of Cultural Tourism: The activities of the National Museum of History of Azerbaijan) və Bərpa laboratoriyası şöbəsinin bərpaçı-rəssamı Nuridə Hüseynova “Arxeoloji materialın konservasiya-bərpası: monqol döyüşçüsünün dəfnindən tapılmış çəkmənin işləməsi (XIII əsrin sonu – XIV əsrin əvvəli, Bozdağ dərəsi, Mingəçevir, 3-cü yaşayış yeri)” (Реставрация археологического материала: отделка сапога из погребения монгольского воина (конец XIII – начало XIV века, поселение №3, ущелье Боздага, Мингечаур) adlı mövzularda çıxış ediblər. Çıxış zamanı Z.İsmayılova muzeyin ümumi fəaliyyəti, beynəlxalq layihələri haqqında danışıb, eyni zamanda Qazaxıstan–Azərbaycan mədəni əlaqələrini gücləndirən və böyük rezonans doğuran “Böyük Çölün Mirası: Qızıl Adam” sərgisinin 2018-ci ildə muzeyimizdə təşkili proseslərini, onun iki ölkə arasında mədəni diplomatiyanın inkişafında oynadığı mühüm rolu vurğulayıb (videoçarx müşayiəti ilə). N.Hüseynova isə üzvi materialların konservasiyası və bərpası metodları, tikişlərin orijinal strukturunun qorunması və təhlükəsiz, estetik baxımdan informativ nümayişin təmin edilməsi barədə ətraflı məlumat verib (foto müşayiət ilə). Həmçinin, Z.İsmayılova simpoziumun əhəmiyyəti barədə müxtəlif mədəniyyət telekanallarına müsahibələr verib.
Simpozium iştirakçıları beynəlxalq sertifikatla təltif olunublar.
Sonda Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin unikal eksponatları əsasında hazırlanmış nəşrləri "Sarayşik" Dövlət Tarix-Mədəniyyət Muzey-Qoruğunun rəhbərliyinə hədiyyə edilib.

Сотрудники музея приняли участие в международном научном симпозиуме, проходившем в Атырау, Казахстан
В Атырау, Казахстан, прошел международный научный симпозиум «Сарайшык– стык Востока и Запада: история и культура Великой степи». На симпозиуме с докладами выступили заведующая Отделом международных связей и работы с общественностью Зумруд Исмаилова на тему «Роль музеев в развитии культурного туризма: деятельность Национального музея истории Азербайджана» (The Role of Museums in the Development of Cultural Tourism: The activities of the National Museum of History of Azerbaijan) и художник-реставратор Реставрационной лаборатории Нурида Гусейнова - на тему «Реставрация археологического материала: отделка сапога из погребения монгольского воина конец XIII – начало XIV века, поселение №3, ущелье Боздага, Мингечаур)». В своём выступлении З.Исмаилова рассказала о деятельности музея в целом и его международных проектах, а также особо отметила процессы организации в нашем музее в 2018 году выставки «Наследие Великой степи: Золотой человек», которая укрепила казахстанско-азербайджанские культурные связи и вызвала большой резонанс, а также сыграла важную роль в развитии культурной дипломатии между двумя странами (в сопровождении видеоролика). Н. Гусейнова в своём докладе подробно рассказала о методах консервации и реставрации органических материалов, сохранении первоначальной структуры швов, обеспечении безопасного, эстетически информативного показа (в сопровождении фотослайдов). З. Исмайлова также дала интервью различным культурным телеканалам о важности симпозиума. В завершение участникам был вручен международный сертификат.
Руководству Государственного историко-культурного музея-заповедника «Сарайшык» были подарены издания, подготовленные на основе уникальных экспонатов Национального музея истории Азербайджана.