Qazaxıstanın Atırau şəhərində “Sarayşıq– Şərqlə Qərbin qovşağı: Böyük Çölün Tarixi və Mədəniyyəti” beynəlxalq elmi simpoziumu keçirilib. Simpoziumda Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin əməkdaşları- Beynəlxalq əlaqələr və ictimaiyyətlə iş şöbəsinin müdiri Zümrüd İsmayılova “Muzeylərin mədəni turizmin inkişafında rolu: Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin fəaliyyəti” (The Role of Museums in the Development of Cultural Tourism: The activities of the National Museum of History of Azerbaijan) və Bərpa laboratoriyası şöbəsinin bərpaçı-rəssamı Nuridə Hüseynova “Arxeoloji materialın konservasiya-bərpası: monqol döyüşçüsünün dəfnindən tapılmış çəkmənin işləməsi (XIII əsrin sonu – XIV əsrin əvvəli, Bozdağ dərəsi, Mingəçevir, 3-cü yaşayış yeri)” (Реставрация археологического материала: отделка сапога из погребения монгольского воина (конец XIII – начало XIV века, поселение №3, ущелье Боздага, Мингечаур) adlı mövzularda çıxış ediblər. Çıxış zamanı Z.İsmayılova muzeyin ümumi fəaliyyəti, beynəlxalq layihələri haqqında danışıb, eyni zamanda Qazaxıstan–Azərbaycan mədəni əlaqələrini gücləndirən və böyük rezonans doğuran “Böyük Çölün Mirası: Qızıl Adam” sərgisinin 2018-ci ildə muzeyimizdə təşkili proseslərini, onun iki ölkə arasında mədəni diplomatiyanın inkişafında oynadığı mühüm rolu vurğulayıb (videoçarx müşayiəti ilə). N.Hüseynova isə üzvi materialların konservasiyası və bərpası metodları, tikişlərin orijinal strukturunun qorunması və təhlükəsiz, estetik baxımdan informativ nümayişin təmin edilməsi barədə ətraflı məlumat verib (foto müşayiət ilə). Həmçinin, Z.İsmayılova simpoziumun əhəmiyyəti barədə müxtəlif mədəniyyət telekanallarına müsahibələr verib.
Simpozium iştirakçıları beynəlxalq sertifikatla təltif olunublar.
Sonda Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin unikal eksponatları əsasında hazırlanmış nəşrləri "Sarayşik" Dövlət Tarix-Mədəniyyət Muzey-Qoruğunun rəhbərliyinə hədiyyə edilib.

Staff Members of the Museum Participated in the International Scientific Symposium Held in Atyrau, Kazakhstan
An international scientific symposium titled “Sarayshyk- The Crossroads of East and West: History and Culture of the Great Steppe” was held in Atyrau, Kazakhstan. Employees of the National Museum of History of Azerbaijan participated in the event- Zumrud Ismayilova, Head of the International Relations and Public Affairs Department, delivered a presentation on “The Role of Museums in the Development of Cultural Tourism: The Activities of the National Museum of History of Azerbaijan,” and Nuridə Huseynova, restorer-artist of the Restoration Laboratory, presented the topic “Conservation and Restoration of Archaeological Material: Treatment of a Boot Discovered in the Burial of a Mongol Warrior (Late 13th- Early 14th Century, Bozdag Valley, Mingachevir, 3rd Settlement).” In her presentation, Z. Ismayilova spoke about the overall activities of the museum and its international projects. She also highlighted the organization process of the highly resonant exhibition “Heritage of the Great Steppe: The Golden Man,” held at our museum in 2018, emphasizing its significant role in strengthening cultural diplomacy between Kazakhstan and Azerbaijan (accompanied by a video presentation). N. Huseynova provided detailed information on the methods of conservation and restoration of organic materials, the preservation of original stitching structures, and ensuring safe and aesthetically informative display (accompanied by photographs). Additionally, Z. Ismayilova gave interviews to various cultural TV channels, emphasizing the importance and impact of the symposium. At the conclusion of the event, all participants were awarded international certificates.