Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində Cənubi Azərbaycanda 1945–1946-cı illərdə baş vermiş 21 Azər hərəkatının 80 illiyinə həsr olunmuş “21 Azər – 80” adlı tədbir keçirilib.
Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlayan tədbirin açılış mərasimində Muzeyin İnnovasiyalar və təhsil proqramları şöbəsinin müdiri Fəridə Şəmsi çıxış edərək tədbirin əhəmiyyəti haqqında ətraflı məlumat verib.
Sonra Səməd Bayramzadənin mətnin müəllifi olduğu “21 Azər hərəkatı” adlı 8 dəqiqəlik sənədli film nümayiş etdirilib.
Tədbir zamanı AMEA Z. Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, t.ü.f.d., dosent Sübhan Talıblı “Azərbaycan Milli Hökumətinin qurulmasında Seyid Cəfər Pişəvərinin rolu (1945–1946-cı illər)” , AMEA Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, t.e.d., dosent, Fövqəladə və səlahiyyətli səfir Eynulla Mədətli “S.C. Pişəvərinin ölümünə dair mayor Həsən Nəzərinin xatirələri”, sözügedən şöbənin müdiri Fəridə Şəmsi “Azərbaycan muzeylərində Cənubi Azərbaycanın irsi”, muzeyin Azərbaycan tarixinin elmi tədqiqi və təqdimi şöbəsinin aparıcı elmi işçisi, t.ü.f.d., dosent Əli Fərhadov “Azərbaycan” qəzeti: Cənubdan Şimala mədəniyyət körpüsü” adlı məruzələrlə çıxış ediblər.
Sonra AMEA-nın Ziya Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutunun Cənubi Azərbaycan şöbəsinin müdiri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Səməd Bayramzadə və S.C. Pişəvəri adına Respublika Humanitar Fənlər Gimnaziyasının Tərbiyə-təşkilat işləri üzrə direktor müavini Vüsalə Məmmədova çıxış edərək tədbir və mövzu ilə bağlı fikirlərini bölüşüblər.
Tədbirdə şair və yazıçı, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin Güney Azərbaycan şöbəsinin rəhbəri, AYB sədrinin müşaviri, Güney Azərbaycan İcmasının sədri Sayman Aruz, həmçinin İranlı Mühacirlər Cəmiyyətinin sədri Firuddin İbrahimi çıxış ediblər.
Sonra muzeyin əməkdaşı, dosent Əli Fərhadovun “Azərbaycan” qəzetində (1947–1949) publisistika, mədəniyyət və ictimai-siyasi, iqtisadi məsələlər” adlı yeni nəşri təqdim olunub, eyni zamanda 2025-ci ildə Muzeyin fondlarına daxil edilmiş, 21 Azər hərəkatı və Dr. Cavad Heyətin nəşr etdirdiyi “Varlıq” jurnalı ilə bağlı eksponatlar ilk dəfə olaraq ictimaiyyətə nümayiş etdirilib.
Tədbirdə tarixçi alimlər, S.C. Pişəvəri adına Respublika Humanitar Fənlər Gimnaziyasının şagirdləri və muzey əməkdaşları iştirak ediblər.

В Национальном музее истории Азербайджана прошло мероприятие «21 Азер – 80», посвященное 80-летию движения «21 Азер», проходившего в Южном Азербайджане в 1945–1946 годах.
На открытии мероприятия, начавшейся исполнением Государственного гимна Азербайджанской Республики, выступила заведующая Отделом инноваций и образовательных программ музея Фарида Шамси, которая подробно рассказала о важности мероприятия.
Затем был показан 8-минутный документальный фильм «Движение 21 Азер». Автором озвученноо текста в фильме является Самед Байрамзаде.
На мероприятии с докладами выступили ведущий научный сотрудник Института востоковедения им. З. Бунядова НАНА, д.ф.п.и., доцент Субхан Талыблы на тему «Роль Сейида Джафара Пишевари в создании Азербайджанского национального правительства (1945–1946)», заместитель директора по научным вопросам Института философии и социологии НАНА, доктор исторических наук, доцент, Чрезвычайный и Полномочный Посол Эйнулла Мадатлы - «Воспоминания майора Хасана Назари о смерти С.К. Пешавари», заведующая вышеуказанным отделом Фарида Шамси - «Наследие Южного Азербайджана в азербайджанских музеях», ведущий научный сотрудник отдела научных исследований и презентации истории Азербайджана музея, д.ф.п.и., доцент Али Фархадов - Газета «Азербайджан»: «Культурный мост с Юга на Север».
На мероприятии также выступили поэт и писатель, глава южноазербайджанского отделения Союза писателей Азербайджана, советник председателя СПА, председатель общины Южного Азербайджана Сайман Аруз, а также председатель Иранского общества эмигрантов Фируддин Ибрагими.
Заведующий Отделом Южного Азербайджана Института востоковедения им. Зии Буньядова НАНА, д.ф.п.и. Самед Байрамзаде и заместитель директора по образовательным и организационным вопросам Республиканской гуманитарной гимназии имени С. Дж. Пишевари Вюсаля Мамедова поделились своими мыслями о мероприятии и обсуждаемой теме.
Затем была представлена новая публикация сотрудника музея, доцента Али Фархадова под названием «Публицистика, культура и общественно-политические, экономические вопросы в газете «Азербайджан» (1947–1949)», а также впервые публике были представлены экспонаты, связанные с движением «21 Азер» и журналом «Варлыг», издаваемым доктором Джавадом Хейатом, которые поступили в фонды музея в 2025 году.
В мероприятии приняли участие историки, учащиеся Республиканской гуманитарной гимназии имени С.Ч. Пишевари и сотрудники музея.