Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Bərpa Şurasının iclasında işçilərin fəaliyyət nəticələri müzakirə edilib. Bərpa Şurasının sədri, Azərbaycan Respublikasının əməkdar mədəniyyət işçisi, bərpaçı-rəssam, sənətşünas Gülşən Hacıyeva rəngkarlıq, qrafika sahəsi üzrə müasir texnologiyaları tətbiq etməklə eksponatların bərpasının vacibliyini və əhəmiyyətini qeyd edib.
Muzeyin Bərpa laboratoriyasının müdiri t.ü.f.d., dos. Afət Rüstəmbəyova bərpa olunan materialları- zərgərlik və qrafika şöbəsinə aid eksponatları, tekstil, arxeoloji artefaktların üzərində görülən konservasiya və bərpa üsullarını nəzərdən keçirərək görülən işin keyfiyyətini yüksək qiymətləndirib.
Daha sonra Muzeyin Elmi-fond işləri üzrə direktor müavini, baş mühafiz, t.ü.f.d., dos. Məhfuzə Zeynalova Muzeyin fond rəhbərləri və laboratoriya işçiləri ilə birlikdə bərpadan öncə və bərpadan sonrakı müəyyən əşyaları nəzərdən keçirib, təklif olunan bərpa və konservasiya üsullarını müzakirə ediblər.
Sonda Şura üzvləri əşyaların bərpa vəziyyətini qiymətləndirib, öz tövsiyələrini veriblər.
Azərbaycan tarixinin müxtəlif dövrlərinə aid minlərlə eksponatın bərpası və konservasiyası Muzeyin Bərpa laboratoriyasında həyata keçirilir. Qeyd edək ki, bütün bərpa olunan materialların gələcəkdə muzeyin ekspozisiyası və sərgilərində nümayişi gözlənilir.

На заседании Реставрационного совета Национального музея истории Азербайджана были обсуждены результаты деятельности сотрудников реставрационной лаборатории. Председатель Реставрационного совета, заслуженный деятель культуры Азербайджанской Республики, художник-реставратор, искусствовед Гюльшан Гаджиева отметила важность и значимость реставрации экспонатов в области живописи и графики с использованием современных технологий.
Заведующая Реставрационной лабораторией музея, доктор философии по истории, доц. Афет Рустамбекова высоко оценила качество проделанной работы, рассмотрев восстановленные материалы – экспонаты ювелирного отдела и отдела графики, методы консервации и реставрации археологических артефактов и изделий из текстиля.
Затем заместитель директора по научно-фондовой работе Музея, главный хранитель, доктор философии по истории, доц. Махфуза Зейналова вместе с руководителями фондов музея и сотрудниками лаборатории осмотрели материалы до реставрации и несколько предметов после реставрационных работ, а также обсудили предлагаемые методы реставрации и консервации.
В итоге члены Совета оценили состояние вещей и дали свои рекомендации.
Реставрация и консервация тысяч экспонатов разных периодов истории Азербайджана осуществляется в Реставрационной лаборатории музея. Стоит отметить, что все отреставрированные материалы предполагается разместить в экспозиции и выставках музея в будущем.