Martın 18-də AMEA Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində Bakıdakı Rusiya İnformasiya və Mədəniyyət Mərkəzinin (RİMM) yeni rəhbəri İrek Zinnurovla görüş keçirilib.
Görüşdə Muzeyin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı, direktor müavini t.ü.f.d., dos., Məhfuzə Zeynalova və Muzeyin Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin müdiri Emin Dadaşov iştirak ediblər.
Görüş zamanı Muzey ilə RİMM-in uzunmüddətli sıx əməkdaşlığı, həm Azərbaycan, həm də Rusiya tarixini və mədəniyyətini əks etdirən birgə layihələr haqqında söhbət aparılıb. Hər iki qurumun təşkilatçılığı ilə keçiriləcək yeni layihələr, elmi tədbirlər və Rusiya muzeyləri ilə birgə sərgilərin təşkili, elmi tədqiqatların aparılması istiqamətində fəaliyyətin genişlənməsində əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə olunub.
Direktor N.Vəlixanlı 2020-ci ildə Muzeydə baş tutmuş faşizm üzərində qələbənin 75-ci ildönümünə həsr olunan “Azərbaycan II Dünya müharibəsi illərində” sərgisi haqqında da ətraflı məlumat verib. Həmçinin tarixçi-alim İ.Zinnurovu Muzeydə təqdimatı planlaşdırılan 44 günlük Vətən müharibəsinə həsr olunmuş “Anadır arzulara hər zaman Qarabağ!” adlı sərgiyə də dəvət etdi.
Sonda qonağa Muzeyin 100 illiyinə həsr olunmuş nəfis tərtibatlı nəşrlər təqdim olundu. İrek Zinnurov RİMM-in kitabxanasını zənginləşdirəcək dəyərli kitablara görə akademik Nailə Vəlixanlıya minnətdarlığını bildirib.

18 марта в Национальном музее истории Азербайджана НАНА состоялась встреча с новым руководителем Российского информационно-культурного центра (РИКЦ) в Баку Иреком Зиннуровым. На встрече присутствовали директор музея, академик Наиля Велиханлы, заместитель директора, доктор философии по истории, доц. Махфуза Зейналова и заведующий отделом международных связей музея Эмин Дадашев.
В ходе встречи были обсуждены долгосрочное тесное сотрудничество между Музеем и РИКЦ, а также совместные проекты, отражающие историю и культуру как Азербайджана, так и России. Обсуждались перспективы сотрудничества в расширении новых направлений деятельности обеих организаций, научных мероприятий и совместных выставок с российскими музеями, научных исследований и т.д.
Директор Н.Велиханлы подробно рассказала гостю о выставке «Азербайджан в годы Второй мировой войны», посвященной 75-летию Победы над фашизмом, которая проходила в музее в 2020 году. Также Наиля-ханум пригласила И.Зиннурова на планирующееся открытие выставки посвященной 44-дневной Отечественной войне.
В завершение встречи гостю были подарены памятные издания, посвященные 100-летию Национального музея истории Азербайджана. Ирек Зиннуров поблагодарил академика Наилю Велиханлы за ценные книги, которые пополнят библиотеку РИКЦ.