Martın 18-də AMEA Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində Bakıdakı Rusiya İnformasiya və Mədəniyyət Mərkəzinin (RİMM) yeni rəhbəri İrek Zinnurovla görüş keçirilib.
Görüşdə Muzeyin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı, direktor müavini t.ü.f.d., dos., Məhfuzə Zeynalova və Muzeyin Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin müdiri Emin Dadaşov iştirak ediblər.
Görüş zamanı Muzey ilə RİMM-in uzunmüddətli sıx əməkdaşlığı, həm Azərbaycan, həm də Rusiya tarixini və mədəniyyətini əks etdirən birgə layihələr haqqında söhbət aparılıb. Hər iki qurumun təşkilatçılığı ilə keçiriləcək yeni layihələr, elmi tədbirlər və Rusiya muzeyləri ilə birgə sərgilərin təşkili, elmi tədqiqatların aparılması istiqamətində fəaliyyətin genişlənməsində əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə olunub.
Direktor N.Vəlixanlı 2020-ci ildə Muzeydə baş tutmuş faşizm üzərində qələbənin 75-ci ildönümünə həsr olunan “Azərbaycan II Dünya müharibəsi illərində” sərgisi haqqında da ətraflı məlumat verib. Həmçinin tarixçi-alim İ.Zinnurovu Muzeydə təqdimatı planlaşdırılan 44 günlük Vətən müharibəsinə həsr olunmuş “Anadır arzulara hər zaman Qarabağ!” adlı sərgiyə də dəvət etdi.
Sonda qonağa Muzeyin 100 illiyinə həsr olunmuş nəfis tərtibatlı nəşrlər təqdim olundu. İrek Zinnurov RİMM-in kitabxanasını zənginləşdirəcək dəyərli kitablara görə akademik Nailə Vəlixanlıya minnətdarlığını bildirib.

Preparations for exhibition “Karabakh is always mother to dreams” (“Anadir arzulara her zaman Qarabagh”) going on
As we informed, the exhibition “Karabakh is always mother to dreams” (“Anadir arzulara her zaman Qarabagh”) will be held at the National Museum of History of Azerbaijan. At the present time, preparations are under way to organize the exhibition.
It should be noted that the main purpose of the exhibition is to reflect the 44-day Patriotic War. To that end, the collection of all kinds of exhibits related to the war, at the same time, the preparation of appropriate information panels and stands continue. Exhibits belonging to 73 martyrs and dozens of veterans have already been presented to the Museum. At the same time, plenty of exhibits were also given by the state organizations. Among them, the ones presented by the Defense Ministry, the State Security Service, the State Border Service, Internal Troops of the Ministry of Internal Affairs, the Ministry of Emergency Situations, Mine Action Agency of the Republic of Azerbaijan are especially worth mentioning.
Moreover, remnants of weapons, fragments of missiles and shells taken from war zones and numerous loots taken from the enemy will be demonstrated at the exhibition.
As a part of the exhibition, the photo-exhibition “State terrorism of Armenia” is being organized. Photographs taken by six local photographers in the war zones and the liberated lands will be exhibited there.