Muzeyin Elmi-kütləvi iş və təhsil şöbəsi və Muzeyin YAP “Azərbaycan tarixçiləri” ilk ərazi təşkilatının təşəbbüsü ilə “Nizami Gəncəvi yaradıcılığına ümumi baxış” adlı tədbir keçirilib.
Azərbaycan Dövlət Himni səsləndirildikdən sonra muzeyin Elmi-kütləvi iş və təhsil şöbəsinin baş mütəxəssisi, YAP “Azərbaycan tarixçiləri” ilk ərazi təşkilatının sədri Pərvanə Əzimova iştirakçıları salamlayaraq tədbirin mövzusu barədə məlumat verib.
Şəhidlərin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildikdən sonra məruzəsinə davam edən P.Əzimova Azərbaycan Respublikası Prezidenti, cənab İlham Əliyevin 2021-ci ilin Nizami Gəncəvi ili elan edilməsi haqqında Sərəncamını izləyicilərin diqqətinə çatdırdı.
Daha sonra tanınmış şairin 880 illiyi ilə əlaqədar videoçarx nümayiş etdirilib.
Elmi-kütləvi iş və təhsil şöbəsinin böyük elmi işçisi, t.ü.f.d. Əli Fərhadov “Nizami yaradıcılığında maarifçilik” adlı məruzədə Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində qorunan ədəbiyyatlara istinadən Nizami Gəncəvinin həyat və yaradıcılığı, əsərlərində diqqət etdiyi başlıca məqamları qeyd edib.
Vətən Müharibəsi Fondunun müdiri Şəfa Mövsümov “Nizami Gəncəvi yaradıcılığında müharibə və sülh məsələləri” adlı məruzədə şairin “Xəmsə”sinə daxil olan əsərlərə istinadən ibrətamiz kəlamlarında yüksək insani dəyərlərə qiymət verdiyini və dünya irsinə layiqli töhfələr bəxş etdiyini bildirib.
Numizmatika və epiqrafika elmi-fond şöbəsinin böyük elmi işçisi, t.ü.f.d. Aygün Məmmədova “Nizami dövrü numizmatikası” adlı məruzədə şairin müasiri olan Azərbaycan Atabəyləri dövründə Azərbaycanın pul təsərrüfatı və ticarət əlaqələrində istifadə edilən, hazırda muzeydə qorunan sikkələrdən bəhs edib, yaxın müddətdə muzeydə keçiriləcək Azərbaycan Atabəyləri sərgisində belə numizmatik faktların nümayiş ediləcəyini bildirib.
Tədbirin sonunda çıxış edən Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin Bədii əlaqələr və komparativistika şöbəsinin elmi işçisi Solmaz Azadova xalqımızın tarixi yaddaşında silinməz iz qoyan, tükənməz araşdırma mənbəyi olan Nizami yaradıcılığının gələcək nəsillərə örnək olduğunu qeyd etdi.

В Музее состоялось мероприятие «Обзор творчества Низами Гянджеви»
В Национальном Музее Истории Азербайджана состоялось мероприятие «Обзор творчества Низами Гянджеви», организованное Отделом Научно-массовой работы и образования и Первичной территориальной организацией ПЕА Музея «Азербайджанские историки».
После исполнения Государственного гимна Азербайджана участников мероприятия поприветствовала Парвана Азимова, главный специалист отдела научно-массовой работы и образования Музея, председатель первичной территориальной организации Партии Ени Азербайджан «Азербайджанские историки» и ознакомила повесткой дня.
Говоря о заслугах Президента Азербайджанской Республики, нашей самоотверженной армии и поддержке народа в прошлогодней победе, П. Азимова сказала, что память о шехидах останется в нашей памяти навсегда.
Почтив память шехидов минутой молчания, П.Азимова продолжила свой доклад и довела до сведения присутствующих Распоряжение Президента Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева об объявлении 2021 года Годом Низами Гянджеви.
Затем был показан видеоролик, посвященный 880-летию со дня рождения известного поэта.
Старший научный сотрудник Отдела Научно-массовой работы и образования Музея, д.ф.п.и. Али Фархадов в докладе «Просвещение в творчестве Низами», сделанном на основе хранящейся литературы в Национальном Музее Истории Азербайджана, говоря о жизни и творчестве Низами Гянджеви, отметил основные моменты, в которых поэт акцентировал внимание в своих произведениях.
Заведующий Фондом Отечественной войны Шафа Мовсумов в своем докладе «Вопросы войны и мира в творчестве Низами Гянджеви», ссылаясь на произведения, вошедшие в «Хамсе», отметил, что в поучительных словах поэт высоко ценил человеческие ценности и внес достойный вклад в мировое наследие.
Старший научный сотрудник Отдела нумизматики и эпиграфики, д.ф.п.и. Айгюн Мамедова в докладе «Нумизматика периода Низами» рассказала о монетах, хранящихся в настоящее время в музее, и сказала, что такие нумизматические факты будут продемонстрированы на предстоящей музейной выставке, посвящённой периоду Атабеков и отметила, что эти монеты использовались в денежных и торговых отношениях Азербайджана в период правления современников поэта - Атабеков.
Выступившая в завершении мероприятия, Солмаз Азадова, научный сотрудник Отдела художественных связей и компаративистики Национального Музея Азербайджанской Литературы им. Низами Гянджеви, отметила, что творчество Низами является примером для будущих поколений.