Aprelin 29-da Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində “Ermənistanın dövlət terrorizmi Azərbaycan fotoqraflarının obyektivində” adlı fotosərginin açılışı olacaq. Qeyd etmək lazımdır ki, fotosərgi Azərbaycanın 44-günlük Vətən müharibəsinə həsr olunmuş “Anadır arzulara hər zaman Qarabağ” adlı sərginin çərçivəsində hazırlamışdır.
Fotosərgidə Elgün Gəncimsoy, Əziz Kərimov, Famil Mahmudbəyli, İlkin Səlifov, Maya Bağırova, Mirnaib Həsənoğlu, Vəli Şükürzadə tərəfindən çəkilmiş 50-dən artıq fotoşəkil nümayiş olunur. Fotoşəkillərin toplanmasında Azərbaycan Fotoqraflar Birliyinin sədri, tanınmış fotoqraf Mirnaib Həsənoğlu Muzeyə dəstək olmuşdur.
Bir neçə fotoşəkillərin Azərbaycan Respublikası Ərazilərinin Minalardan Təmizlənməsi Üzrə Milli Agentlik tərəfindən təqdim olunmuş raket, mərmi və mina qalıqları ilə birlikdə nümayiş etdirilməsi fotosərgini daha da tamamlayır.
Fotosərgi iki hissədən ibarətdir. Birinci hissədə 27 sentyabr – 10 noyabr tarixlərində Azərbaycan şəhər və kəndlərinə Ermənistan ordusu tərəfindən atılmış raket və mərmilərin törətdikləri fəlakət və dağıntıların nəticələrini əks etdirən fotoşəkillər nümayiş olunur. Cəbhədə məğlubiyyətə düçar olan Ermənistan hərbi-siyasi rəhbərliyi erməni ifrat millətçilərinin ən sevdiyi silaha - terrora əl atdı. Beləliklə, Ermənistanın terrorizmi dövlət siyasətinin bir ünsürünə çevirdiyi ölkə olduğu bir daha təsdiqləndi. Gəncə, Bərdə, Tərtər, Ağdam və başqa ərazilərdə erməni hərbi cinayətlərini fotolentə köçürən fotoqrafların işləri heç kimi biganə qoymayacaq.
İkinci hissədə işğaldan azad edilmiş torpaqlarda olmuş, erməni terrorizmini öz gözləri ilə görüb, fotoapparatları ilə tarixə həkk etmiş Azərbaycan fotoqraflarının əsərlərinin bir qismi sərgilənir. Fotoşəkillərin döyüş əməliyyatları gedən vaxt və ya dərhal əməliyyatlardan sonra çəkilməsi onları danılmaz tarixi mənbəyə çevirir.
Fotosərginin təşkilində məqsəd respublika ictimaiyyəti və xarici qonaqların diqqətini çəkilmiş fotoşəkillərin tarixi əhəmiyyətinə cəlb etməkdir.
Fotosərgidə təqdim olunan işlər Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Sənədli mənbələr fonduna daxil edilərək, daimi eksponat kimi qorunacaqdır.

29 апреля в Национальном музее истории Азербайджана откроется фотовыставка «Государственный терроризм Армении в объективе азербайджанских фотографов». Отметим, что фотовыставка подготовлена в рамках выставки «Карабах - вдохновение всех желаний» посвященной 44-дневной Отечественной войне Азербайджана.
На фотовыставке представлено более 50 фотографий, сделанных Эльгюном Гянджимсоем, Азизом Керимовым, Фамилем Махмудбейли, Илькином Салифовым, Майей Багировой, Мирнаибом Гасаноглы, Вели Шюкюрзаде. Поддержку Музею в сборе фотографий оказал председатель Союза фотохудожников Азербайджана, известный фотограф Мирнаиб Гасаноглы.
Остатки ракет, снарядов и мин, предоставленных Национальным агентством по разминированию Азербайджанской Республики, дополняют фотовыставку.
Фотовыставка состоит из двух частей. В первой части представлены фотографии, на которых запечатлены последствия разрушений, нанесенных ракетами и снарядами, выпущенными армянской армией по городам и селам Азербайджана с 27 сентября по 10 ноября 2020 года. Потерпев поражение на передовой, военно-политическое руководство Армении прибегло к терроризму - излюбленному оружию армянских националистов. Таким образом, подтвержден факт, что Армения - страна, где терроризм стал элементом государственной политики. Никого не оставят равнодушными работы фотографов, снимавших военные преступления армян в Гяндже, Барде, Тертаре, Агдаме и других районах Республики.
Во второй части представлены работы азербайджанских фотографов, побывавших на освобожденных землях, увидевших армянский терроризм собственными глазами, запечатлевших исторические моменты объективами своих фотоаппаратов. Фотографии, сделанные вовремя или сразу после боевой операции делают их неоценимым историческим источником.
Цель фотовыставки - привлечь внимание общественности и зарубежных гостей к исторической значимости представленных фотографий. Представленные на фотовыставке работы будут переданы в Фонд документальных источников Национального музея истории Азербайджана и будут хранится как постоянные экспонаты. Фотовыставка будет организована в соответствии с требованиями карантина, вход на выставку свободный.