AMEA Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində “Ermənistanın dövlət terrorizmi Azərbaycan fotoqraflarının obyektivində” adlı fotosərginin açılışı keçirildi. Qeyd edək ki, Fotosərgi Azərbaycanın 44-günlük Vətən müharibəsinə həsr olunmuş “Anadır arzulara hər zaman Qarabağ” adlı sərginin çərçivəsində hazırlanıb.
Fotosərginin açılışında Muzeyin baş direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı II Vətən müharibəsi və ermənilərin törətdikləri vəhşiliklər haqqında geniş məlumat verdikdən sonra Fotosərginin 44-günlük Vətən müharibəsi dövründə Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən Gəncə, Bərdə, Tərtər və digər şəhərlərin bombardman edilməsini əks etdirən fotomaterialların erməni terrorizmini bir daha əks etdirdiyini bildirdi. N.Vəlixanlı sərgilənən fotoların həm müharibə zamanı, həm də müharibədən sonrakı vəziyyəti əks etdirən tarixi mənbə olduğunu xüsusi vurğuladı.
Daha sonra Muzeyin Ekspozisiya üzrə sərgilərin təşkili şöbəsinin müdiri t.ü.f.d., dosent Səbuhi Əhmədov çıxış edərək sərginin əhəmiyyəti barədə ətraflı məlumat verib. Sərginin kuratoru Səbuhi Əhmədov qeyd etdi ki, Fotosərgi iki hissədən ibarətdir. Birinci hissədə 27 sentyabr – 10 noyabr tarixlərində Azərbaycan şəhər və kəndlərinə Ermənistan ordusu tərəfindən atılmış raket və mərmilərin törətdikləri fəlakət və dağıntıların nəticələrini əks etdirən fotoşəkillər nümayiş olunur.
Cəbhədə məğlubiyyətə düçar olan Ermənistan hərbi-siyasi rəhbərliyi erməni ifrat millətçilərinin ən sevdiyi silaha - terrora əl atdı. Beləliklə, Ermənistanın terrorizmi dövlət siyasətinin bir ünsürünə çevirdiyi ölkə olduğu bir daha təsdiqləndi. Gəncə, Bərdə, Tərtər, Ağdam və başqa ərazilərdə erməni hərbi cinayətlərini fotolentə köçürən fotoqrafların işləri heç kimi biganə qoymayacaq. İkinci hissədə 44-günlük müharibə zamanı Azərbaycan fotoqrafları tərəfindən lentə alınmış fotoların bir qismi sərgilənir.
Fotoşəkillərin döyüş əməliyyatları gedən vaxt və ya dərhal əməliyyatlardan sonra çəkilməsi onları danılmaz tarixi mənbəyə çevirir. S.Əhmədov onu da bildirdi ki, bir neçə fotoşəkillərin Azərbaycan Respublikası Ərazilərinin Minalardan Təmizlənməsi Üzrə Milli Agentlik tərəfindən təqdim olunmuş raket, mərmi və mina qalıqları ilə birlikdə nümayiş etdirilməsi fotosərgini daha da zənginləşdirir.
Sonda Muzeyin əməkdaşı, Azərbaycan Fotoqraflar Birliyinin sədri, tanınmış fotoqraf Mirnaib Həsənoğlu müharibə zamanı və müharibədən sonra lentə aldığı fotolar haqqında çıxış edərək öz təəssüratlarını qeyd etdi.
Qeyd edək ki, Fotosərgidə Elgün Gəncimsoy, Əziz Kərimov, Famil Mahmudbəyli, İlkin Səlifov, Maya Bağırova, Mirnaib Həsənoğlu, Vəli Şükürzadə tərəfindən çəkilmiş 50-dən artıq fotoşəkil nümayiş olunur.
Tədbirin sonunda 44-günlük müharibə zamanı işğaldan azad edilmiş torpaqlarda olmuş, erməni terrorizmini öz gözləri ilə görüb, fotoapparatları ilə tarixə həkk etmiş fotoqraflar öz təəssüratları haqqında çıxış etdikdən sonra Muzey adından onlara Təşəkkürnamələr, Fotosərginin bukleti, Muzeyin nəşrləri hədiyyə olunub.
Qeyd edək ki, Fotosərgiyə baxış karantin qaydalarına riayyət olunaraq təşkil edildi, sərgiyə giriş pulsuzdur.

В Национальном Музее Истории Азербайджана НАНА состоялось открытие фотовыставки «Государственный терроризм Армении в объективе азербайджанских фотографов». Отметим, что фотовыставка подготовлена в рамках выставки «Карабах - вдохновение всех желаний», посвященной 44-дневной войне Азербайджана.
На открытии фотовыставки генеральный директор музея академик Наиля Велиханлы подробно рассказала о Второй Отечественной войне и зверствах, совершенных армянами и отметила, что фотовыставка, на которой запечатлены бомбардировки Гянджи, Барды, Тертера и других городов вооруженными силами Армении во время 44-дневной Отечественной войны, еще раз отразила армянский терроризм.
Затем Сабухи Ахмедов д.ф.п.и, доцент, заведующий отделом организации выставок музея подробно рассказал о важности выставки. Куратор выставки отметил, что выставка состоит из двух частей. В первой части представлены фотографии, на которых запечатлены последствия катастрофы и разрушения, вызванные ракетами и снарядами, выпущенными армянской армией по городам и селам Азербайджана с 27 сентября по 10 ноября.
Потерпев поражение на фронте, военно-политическое руководство Армении прибегло к излюбленному оружию армянских экстремистов-националистов - терроризму. Таким образом, было подтверждено, что Армения - страна, где терроризм стал элементом государственной политики. Никого не оставят равнодушными работы фотографов, снимавших военные преступления армян в Гяндже, Барде, Тертере, Агдаме и других районах.
Во второй части представлены некоторые фотографии, сделанные азербайджанскими фотографами во время 44-дневной войны.
Тот факт, что эти фотографии были сделаны во время или сразу после боевой операции делает их неоспоримым историческим источником.С. Ахмедов также отметил, что демонстрация нескольких фотографий, а также остатков ракет, снарядов и мин, предоставленных Национальным агентством по разминированию Азербайджанской Республики, еще больше обогащает фотовыставку.
В завершение сотрудник музея, председатель Союза фотохудожников Азербайджана, известный фотограф Мирнаиб Гасаноглу рассказал о фотографиях, сделанных им во время и после войны и поделился своими впечатлениями.
Отметим, что на фотовыставке представлено более 50 фотографий, сделанных Эльгюн Гянджимсой, Азизом Керимовым, Фамилем Махмудбейли, Илькином Салифовым, Майей Багировой, Мирнаибом Гасаноглу, Вали Шукурзаде.
После того, как фотографы, побывавшие на освобожденных землях и увидевшие армянский терроризм собственными глазами и вошедшие в историю своими фотосъёмками, поделились своими впечатлениями, от имени музея им были вручены благодарственные грамоты, буклет фотовыставки и публикации музея.
Стоит отметить, что осмотр фотовыставки был организован в соответствии с правилами карантина. Вход на выставку свободный.