Muzeydə görkəmli neftçi Akif Cəfərova məxsus materiallar qorunur
AMEA Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Sənədli mənbələr fondunda tanınmış neftçi, istehsalatçı və alim Akif Cəfərovun (1930-1992) materialları qorunur. 1955-ci ildə Azərbaycan Dövlət Universitetinin geologiya-coğrafiya fakültəsini bitirən A.Cəfərov artıq “Gürganneft” trestinin briqada başçısı kimi 1959-cu il mayın 1-də 60 min ton neftin çıxarılmasına nail olmuşdu.
SSRİ Ali Soveti Rəyasət Heyətinin 23 may 1960-cı il tarixli fərmanı ilə A.Cəfərova Sosialist Əməyi Qəhrəmanı fəxri adı verilmişdir. O, 1984-cü ildən ömrünün sonunadək “Azneft” İstehsalat Birliyinin baş direktoru vəzifəsində çalışmışdı. Bir neçə elmi əsərin müəllifi olan Akif Cəfərov qazı ayıran qurğunun ixtiraçısı kimi patent almışdır.
Fondda mühafizə edilən materiallar arasında onun həyat və fəaliyyətinə dair fotoşəkillər, istehsalat jurnalı, aldığı mükafatların sənədlərinin surətləri və xüsusi olaraq özünün müəllifi olduğu “Möcüzələr adasında” (Bakı, 1964) kitabı maraq doğurur. Muzeydə qorunan bu materiallar Azərbaycan SSR-nin neft tarixinin tədqiqi baxımından əhəmiyyətlidir.

Well-known oil worker, production worker and scientist Akif Jafarov’s articles (1930-1992) are preserved in the Fund of Documentary Sources of the ANAS National Museum of History of Azerbaijan. As a head of brigade of corporate trust “Gurganneft” A.Jafarov, who graduated from the Faculty of Geology-Geography at Azerbaijan State University in 1955, already succeed in extracting 60 thousand tons of oil on 1 May in 1959. By the Decree of the Presidium of the Supreme Soviet of USSR dated 23 May 1960, A.Jafarov was awarded the honorary title “Hero of Socialist Labour”. He worked as the General Director of “Azneft” Production Union from 1984 till the end of his life. Being an author of several scientific works Akif Jafarov obtained a patent on being an inventor of gas separator.
Among preserved materials, photographs concerning his life and activity, production journal, copies of his awards’ documents and particularly his book “On the islands of miracles” (“Möcüzələr adasında”) (Baku, 1964) cause a great interest. These materials preserved at the Museum are essential in regards to the research of oil history of Azerbaijan SSR.