Vətən müharibəsi iştirakçılarının adlarının daim anılması məqsədilə Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin hər il sentyabrın 27-si ölkəmizdə anım günü kimi qeyd edilməsi haqqında sərəncam imzalamışdır. Tədbirlər planına uyğun olaraq Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi “Anadır arzulara hər zaman Qarabağ” sərgisini təşkil etmişdir. Bu səpkidə olan tədbirlərdən biri də bu gün muzeyin Qadınlar Şurası tərəfindən keçirildi. “Mənim oğlum qəhrəmandır” mövzusunda keçirilən tədbirdə Vətən müharibəsində iştirak etmiş şəhid və qazilərlə yanaşı şəhid Elfaq Nağıyev və şəhid Elvin Novruzov anıldı. Tədbir iştirakçıları ölkəmizin azadlığı və ərazi bütövlüyü uğrunda şəhid olan soydaşlarımızın xatirəsini bir dəqiqəlik sükutla yad etdilər.
Həmçinin tədbirə qəhrəman, igid oğullarımızı yetişdirərək müqəddəs Vətənin qorunması üçün yola salan həmin şəhidlərin anaları Aytəkin Nağıyeva və Gülşən Novruzova da dəvət olunmuşdur.
Tədbiri açıq elan edən muzeyin Qadınlar Şurasının sədri t.e.d. Nərgiz Əliyeva iştirakçıları salamladı. N.Əliyeva 44 günlük Vətən müharibəsinin əhəmiyyəti barədə məlumat verdikdən sonra çıxış üçün söz şəhid analarına verildi. Daha sonra şəhid materiallarını muzeyə cəlb edən Qadınlar Şurasının üzvləri Esmira Rəhimova və Sahibə Ələkbərova çıxış etdi. Şəhid Elvin Novruzovun materiallarını muzey üçün toplayan elmi işçi Aygün Quliyeva isə şəhidin döyüş yolu haqqında danışdı. Növbəti çıxışçılar muzeyin Azərbaycan tarixinin elmi tədqiqi və təqdimi şöbəsinin elmi işçisi Ləman Musayeva və Vətən müharibəsi fondunun müdürü Şəfa Mövsumov oldu.

Женский совет музея провел мероприятие «Мой сын - герой»
С целью увековечивания памяти участников Отечественной войны Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев подписал распоряжение о том, чтобы  27 сентября ежегодно отмечался, как «День памяти» в нашей стране. В соответствии с планом мероприятий Национальный Музей Истории Азербайджана НАНА организовал выставку «Карабах – вдохновение всех желаний». Одно из мероприятий в этом направлении сегодня провел Женский Совет музея. Наряду с шехидами и ветеранами  Отечественной войны на мероприятии «Мой сын - герой» почтили память шехидов Эльфага Нагиева и Эльвина Новрузова.
На мероприятие были также приглашены матери шехидов Айтекин Нагиева и Гульшан Новрузова. Открывая мероприятие, председатель Женского совета музея, руководитель отдела научных исследований и презентации истории Азербайджана музея, д.и.н. Наргиз Алиева приветствовала участников,  после чего присутствующие почтили память наших шехидов минутой молчания.
После того, как  Наргиз Алиева рассказала о важности Победы в 44-дневной войне, слово было предоставлено членам Женского Совета Эсмире Рахимовой и Сахибе Алекперовой, которые передали в дар музею материалы шехидов. Научный сотрудник  Айгюн Гулиева, собиравшая для музея материалы шехида Эльвина Новрузова, рассказала о его боевом пути.
Затем выступили научный сотрудник отдела научных исследований и презентации истории Азербайджана музея Мусаева Ляман и заведующий Фондом  Отечественной войны музея Шафа Мовсумов. Во время мероприятия были показаны слайды о шехидах. В заключение слово было предоставлено матерям шехидов. Были сделаны памятные фотографии.