Vətən müharibəsi iştirakçılarının adlarının daim anılması məqsədilə Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin hər il sentyabrın 27-si ölkəmizdə anım günü kimi qeyd edilməsi haqqında sərəncam imzalamışdır. Tədbirlər planına uyğun olaraq Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi “Anadır arzulara hər zaman Qarabağ” sərgisini təşkil etmişdir. Bu səpkidə olan tədbirlərdən biri də bu gün muzeyin Qadınlar Şurası tərəfindən keçirildi. “Mənim oğlum qəhrəmandır” mövzusunda keçirilən tədbirdə Vətən müharibəsində iştirak etmiş şəhid və qazilərlə yanaşı şəhid Elfaq Nağıyev və şəhid Elvin Novruzov anıldı. Tədbir iştirakçıları ölkəmizin azadlığı və ərazi bütövlüyü uğrunda şəhid olan soydaşlarımızın xatirəsini bir dəqiqəlik sükutla yad etdilər.
Həmçinin tədbirə qəhrəman, igid oğullarımızı yetişdirərək müqəddəs Vətənin qorunması üçün yola salan həmin şəhidlərin anaları Aytəkin Nağıyeva və Gülşən Novruzova da dəvət olunmuşdur.
Tədbiri açıq elan edən muzeyin Qadınlar Şurasının sədri t.e.d. Nərgiz Əliyeva iştirakçıları salamladı. N.Əliyeva 44 günlük Vətən müharibəsinin əhəmiyyəti barədə məlumat verdikdən sonra çıxış üçün söz şəhid analarına verildi. Daha sonra şəhid materiallarını muzeyə cəlb edən Qadınlar Şurasının üzvləri Esmira Rəhimova və Sahibə Ələkbərova çıxış etdi. Şəhid Elvin Novruzovun materiallarını muzey üçün toplayan elmi işçi Aygün Quliyeva isə şəhidin döyüş yolu haqqında danışdı. Növbəti çıxışçılar muzeyin Azərbaycan tarixinin elmi tədqiqi və təqdimi şöbəsinin elmi işçisi Ləman Musayeva və Vətən müharibəsi fondunun müdürü Şəfa Mövsumov oldu.

With the purpose of always remembering the participants of Patriotic War, the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev signed an Order on commemorating September 27 as the Day of Remembrance every year. In accordance with the plan of events, the National Museum of History of Azerbaijan has organized the exhibition “Karabakh is always mother to dreams!” (“Anadir arzulara her zaman Qarabagh!”). Today, one of these kinds of events has been held by Women’s council of the Museum. Veterans and martyrs of the Patriotic War including martyrs- Elfag Naghiyev and Elvin Novruzov were remembered at the event “My son is a hero”. The event attendees commemorated the memory of our compatriots who were martyred for the sake of liberty and integrity of our country with a moment of silence.
Moreover, Aytekin Naghiyeva and Gulshen Novruzova, mothers of those martyrs who raised our brave sons and saw them off to protect holy motherland, were invited to the event. Declaring the event open, the head of Women’s council of the Museum Doctor of Historical Sciences Nargiz Aliyeva greeted the attendees. After her speech on the importance of the 44-day Patriotic War, martyrs’ mothers were given the floor. Later the members of Women’s council Esmira Rahimova and Sahiba Alakbarova who had brought martyrs’ materials to the Museum made a speech. Scientific employee Aygun Guliyeva who gathered materials of martyr Elvin Novruzov for the Museum spoke about his fighting way. The next speeches were delivered by scientific employee of the Department of Scientific Research and Presentation of History of Azerbaijan Laman Musayeva and the head of the Fund of Patriotic War Shafa Movsumov.
Presentation consisting of martyrs’ photos was displayed during the event. In the end, memorial photos were taken