Sentyabrın 24-də AMEA Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində 27 sentyabr-Anım Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib. Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirildikdən sonra tədbir iştirakçıları ölkəmizin azadlığı və ərazi bütövlüyü uğrunda şəhid olan soydaşlarımızın xatirəsini bir dəqiqəlik sükutla yad etdilər.
Tədbiri açan muzeyin icraçı direktoru, t.ü.f.d. Fərhad Cabbarov Vətən Müharibəsinin Azərbaycanın müasir tarixində yeri və rolu haqqında danışdı. O, qeyd etdi ki, bugünki mərasimdə 44-günlük müharibənin qaziləri də iştirak edir.
Çıxış edən muzeyin baş direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı Vətən müharibəsinin qazilərini salamlayaraq, xalqımızın daim onlara borclu və minnətdar olduğunu dedi. N.Vəlixanlı Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Vətən müharibəsinin tarixinin əbədiləşdirilməsi istiqamətində gördüyü işlərdən danışaraq, muzeydə 2021-ci ilin əvvəlində Vətən Müharibəsi fondunun yaradıldığını, həmçinin ölkədə ilk dəfə olaraq 44-günlük müharibənin tarixini əks etdirən sərginin açıldığını bildirdi.
Daha sonra çıxış edən qazilər-ehtiyatda olan polkovnik-leytenant Vüqar Yadigarov, ehtiyatda olan kapitan Taleh Əliyev, kapitan Anar Məmmədov, baş gizir Elgiz Mehdiyev keçdikləri döyüş yolu, ordumuzun döyüşlər zamanı göstərdiyi misilsiz rəşadət və qəhrəmanlıq haqqında danışdılar.

24 сентября в Национальном музее истории Азербайджана состоялось мероприятие, посвященное 27 сентября-Дню поминовения. После исполнения Государственного Гимна Азербайджанской Республики участники мероприятия почтили минутой молчания память шахидов, погибших за свободу и территориальную целостность нашей страны.
Открывший мероприятие исполнительный директор музея, д.ф.и. Фархад Джаббаров рассказал о месте и роли Отечественной войны в современной истории Азербайджана. Он отметил, что на сегодняшней церемонии присутствуют также участники 44-дневной войны.
Выступивший затем генеральный директор музея, академик Наиля Велиханлы, поприветствовав героев войны, сказала, что наш народ в вечном, неоплатном долгу перед ними. Рассказав о работе Национального музея истории Азербайджана в области увековечивания истории Отечественной войны, Н.Велиханлы отметила, что в начале 2021 г. в музее был создан Фонд Отечественной войны, впервые в стране была открыта выставка, посвященная истории 44-дневной войны.
Выступившие на мероприятии участники войны-полковник-лейтенант запаса Вугар Ядигаров, капитан запаса Талех Алиев, капитан Анар Мамедов, старший прапорщик Эльгиз Мехтиев рассказали о своем боевом пути, о беспрецедентной доблести и героизме, проявленных в боях нашей армией.