Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində fəaliyyət göstərən "Gənc muzeyşünaslar və muzeysevərlər klubu"nun rəhbəri Sahibə Ələkbərova "Tarix yazan qəhrəmanlar" layihəsi çərçivəsində klub üzvləri ilə birgə II Vətən müharibəsi şəhidi Tural Abdullayevin ailəsini ziyarət ediblər. Layihə iştirakçıları T.Abdulayevin ailəsi ilə görüş zamanı onun haqqında olan xatirələri dinləmiş və şəhidin evində xatirə əşyaları nümayiş edilən xüsusi otaq ilə tanış olmuşlar.
Abdullayev Tural Şakir oğlu 1990-cı il fevral ayının 26-da Laçın rayonunun Ərikli kəndində anadan olub. O, doğulduğu ildə ailəsi Xocalı şəhərinə köçmüşdür. Turalın 2 yaşı tamam olanda erməni quldurları onun yaşadığı şəhəri yerlə-yeksan etdilər. Bu soyqırımda Turalın qohumlarından bir ailə tamamilə məhv edildi. Kiçik yaşlarından düşmənə nifrət hissı ilə böyüyən Tural, düşməndən qisas almağı qarşısına məqsəd qoymuşdur. Qeyd edək ki, Tural Abdullayev hərbi xidməti 2008-ci ildə Salyanda Xüsusi Təyinatlı Qüvvələrdə keçib. 2010-cu ildən isə Zaqatalada DİN XTQ-də əməliyyat qrupunda çalışıb. 12 il Xüsusi Təyinatlı Qüvvələrdə Vətənə qüsursuz xidmət edən Tural hərbi xidmət keçdiyi zaman və çalışdığı müddətlərdə nümunəvi xidmətinə görə çoxlu sayda medal və Fəxri Fərmanlarla təltif edilib. 2008-ci ildə hərbi xidmətdə nümunəvi xidmətinə görə hərbi hissə komandirinin əmri ilə baş çavuş Abdullayev Tural III dərəcəli döş nişanı ilə təltif edilib. Həmçinin 2013-cü ildə Azərbaycan Respublikasının “Daxili İşlər Nazirliyinin Daxili Qoşunlarının yaranmasının 20 illiyi” yubiley medalı ilə, 2018-ci ilin dekabrında AVMVİB-nin (Azərbaycan Vətən Müharibəsi Veteranları İctimai Birliyi) əsasnaməsi ilə təsdiq edilmiş “Milli Ordu - 100” medalı ilə, 2020-ci ilin iyun ayında Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin adından “Qüsursuz xidmətə görə” III dərəcəli medalı ilə təltif edilib.
Qeyd edək ki, T.Abdullayevə məxsus əşyaların bir hissəsi muzeyin Vətən müharibəsi fondunda qorunur, digər hissəsi isə muzeydə “Anadır arzulara hər zaman Qarabağ” sərgisində nümayiş etdirilir.
Ətraflı keçiddə- Muzeyin Vətən müharibəsi fondunda şəhid Tural Abdullayevə məxsus materiallar qorunur
© Bütün hüquqlar qorunur. Xəbərlərdən istifadə edərkən http://azhistorymuseum.gov.az/ saytına istinad zəruridir.

Проект «Герои, пишущие историю» продолжается
Руководитель «Клуба молодых музеологов и любителей музеев», действующего при Национальном Музее Истории Азербайджана НАНА, Сахиба Алекперова в рамках проекта «Герои, пишущие историю» вместе с членами клуба посетила семью шехида Второй Отечественной войны Турала Абдуллаева. На встрече члены семьи Т.Абдулаева поделились с участниками проекта воспоминаниями о шехиде. А также члены клуба ознакомились со специальной комнатой в доме, где выставлены личные вещи Турала.
Турал Абдуллаев родился 26 февраля 1990 года в селе Эрикли Лачынского района. В год его рождения семья переехала в Ходжалы. Когда Туралу было два года, армянские бандиты разрушили город, в котором он жил. В ходе этой резни одна из семей родственников Турала была полностью уничтожена. Турал ещё с юных лет поставил перед собой цель отомстить оккупантам. Отметим, что в 2008-2010 годах Турал Абдуллаев служил в войсковой части «N», расположенной в Сальянском районе. С 2010 года работал в оперативной группе МВД в Загаталах. Турал, прослуживший в спецназе 12 лет, за образцовую службу в армии награжден многочисленными медалями и почетными званиями. В 2008 году приказом командира войсковой части сержант Т.Абдуллаев за образцовое выполнение обязанностей в рядах Вооружённых сил награжден нагрудным знаком III степени. В 2013 году он награждён также юбилейной медалью «20 лет со дня создания Внутренних войск Министерства Внутренних Дел» Азербайджанской Республики, в декабре 2018 года - медалью «Национальная Армия - 100», утвержденной Положением ООВОВА (Общественной Организации ветеранов Отечественной войны Азербайджана), в июне 2020 года указом Президента Азербайджанской Республики - медалью 3 степени «За безупречную службу».
Боец по кличке «Бозгурд» во время Второй мировой войны принимал участие в захвате высот Муровдага и в боевых действиях на направлении Кельбаджара. Он погиб 30 сентября в боях за Муровдаг и похоронен на Аллее шехидов посёлка Бина. Хотя многие его мечты остались неиполненными, он осуществил свою величайшую мечту. Он отомстил врагу за Ходжалинские события. Т. Абдуллаев никогда не отмечал свой день рождения, так как этот день совпадал с днем, когда было убито 613 жителей Ходжалы.
Отметим, что личные вещи Турала Абдуллаева хранятся в Фонде Отечественной войны Нациоального Музея Истории Азербайджана НАНА, часть которых в настоящее время демострируется на выставке «Карабах – вдохновение всех желаний».