2020-ci il sentyabrın 27-də Ermənistan silahlı qüvvələrinin cəbhəboyu genişmiqyaslı təxribat törətməsinə cavab olaraq Azərbaycan Ordusu sonradan “Dəmir yumruq” adlandırılan əks-hücum əməliyyatına başladı. 44 gün davam edən Vətən müharibəsi təxminən otuzillik işğala son qoyulması və ərazi bütövlüyümüzün bərpası ilə nəticələndi.
Xatırladaq ki, Cəbrayıl rayonu 1993-cü il avqustun 23-də Ermənistan Silahlı Qüvvələri tərəfindən işğal edilmişdi. 2020-ci il sentyabrın 27-dən isə Cəbrayıl rayonunun işğaldan azad edilməsi məqsədilə Azərbaycanın müzəffər ordusu tərəfindən hərbi əməliyyatlar başlandı. 4 oktyabr Azərbaycan Silahlı Qüvvələri tərəfindən Cəbrayıl şəhəri işğaldan azad edildi.
Qeyd edək ki, Cəbrayıl uğrunda gedən döyüşlərdə iştirak etmiş 12523 hərbi qulluqçu "Cəbrayılın azad olunmasına görə" medalı ilə təltif edildi. Onlardan biri şəhid, baş gizir Rauf Süleymanov idi.
Sərrast atəşi ilə 60 ermənini məhv edən şəhid Rauf Süleymanov Allahverdi oğlu 1987-ci il mayın 29-da Neftçala rayonunun Abasallı kəndində neftçi ailəsində dünyaya gəlmişdir. 1994-2005-ci illərdə orta təhsil almışdır. 2007-ci ildə Bərdə rayonunda, Daxili Qoşunlarda hərbi xidmət keçmiş, sonra həmin hərbi hissədə Xüsusi Təyinatlı Dəstədə müddətdənkənar maxe-snayperçi vəzifəsində işləmişdir. 2011-ci ildə Bakı şəhərində Daxili Qoşunların Xüsusi Təyinatlı Dəstəsində iş fəaliyyətini davam etdirmişdir. Sonralar çavuş, baş çavuş vəzifəsinə təyin olunmuşdur. 2019-cu ildə Türkiyənin Foça şəhərində atış üzrə təlim keçmiş və yüksək dərəcəli sertifikatla təltif olunmuşdur. 2020-ci ildə baş gizir vəzifəsinə təyin edilmişdir.
II Vətən müharibəsi başlayanda R.Süleymanov döyüşə yollanmış və oktyabr ayının 5-də Cəbrayıl istiqamətində qəhrəmancasına şəhid olmuşdur. Azərbaycanın Cəbrayıl rayonunun işğaldan azad edilməsi uğrunda aparılan döyüş əməliyyatlarına qatılaraq şəxsi igidliyi və şücaəti nümayiş etdirdiyinə görə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin 24.12.2020-ci il tarixli Sərəncamına əsasən Rauf Süleymanov ölümündən sonra "Cəbrayılın azad olunmasına görə" və "Vətən uğrunda" medalları ilə təltif olunmuşdur. Ailəli idi, bir qızı yadigar qaldı.
Şəhid Rauf Süleymanovun şəxsi əşyaları Muzeyə şəhidin yaxın qohumu, muzeyin əməkdaşı Mehriban Mehdiyeva tərəfindən təhvil verilmişdir.

27 сентября 2020 года в ответ на широкомасштабную провокацию вооруженных сил Армении на линии фронта азербайджанская армия начала контрнаступление, впоследствии названное «Железным кулаком». 44-дневная война закончилась завершением почти тридцатилетней оккупации и восстановлением нашей территориальной целостности. Напомним, что Джебраильский район был оккупирован вооруженными силами Армении 23 августа 1993 года. 27 сентября 2020 года победоносная армия Азербайджана начала боевые действия по освобождению Джебраильского района от оккупации. 4 октября Вооруженные силы Азербайджана освободили город Джебраил.
Отметим, что 12 523 военнослужащих, участвовавших в боях за Джебраил, были награждены медалью «За освобождение Джебраила». Одним из них является шехид Рауф Сулейманов. Шехид Рауф Сулейманов Аллахверди оглу, метким огнем истребивший 60 армян, родился в семье нефтяника 29 мая 1987 года в селе Абасаллы Нефтчалинского района. Среднее образование получил в 1994-2005 гг. В 2007 году служил во Внутренних войсках в Бардинском районе, затем по совместительству работал снайпером на сверхсрочной службе в спецназе этой воинской части. В 2011 году продолжил работу в спецназе Внутренних войск в Баку. Позже был назначен сержантом, старшим сержантом. В 2019 году он тренировался по стрельбе в Турецком городе Фоча и был награжден сертификатом высокого уровня. В 2020 году был назначен старшим прапорщиком.
Когда началась Вторая Отечественная война, Р. Сулейманов в первых рядах отправился на войну и 5 октября героически погиб в боях за Джебраил. За проявление личного мужества и отваги в боевых действиях по освобождению Джебраильского района Азербайджана распоряжением Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева от 24.12.2020 Рауф Сулейманов был посмертно награжден медалями «За освобождение Джебраила», «За Родину». Был женат, имел дочь.
Личные вещи шехида Рауфа Сулейманова передала в музей его близкая родственница, сотрудница музея Мехрибан Мехдиева.