2020-ci il sentyabrın 27-də Ermənistan silahlı qüvvələrinin cəbhəboyu genişmiqyaslı təxribat törətməsinə cavab olaraq Azərbaycan Ordusu sonradan “Dəmir yumruq” adlandırılan əks-hücum əməliyyatına başladı. 44 gün davam edən Vətən müharibəsi təxminən otuzillik işğala son qoyulması və ərazi bütövlüyümüzün bərpası ilə nəticələndi.
Xatırladaq ki, Cəbrayıl rayonu 1993-cü il avqustun 23-də Ermənistan Silahlı Qüvvələri tərəfindən işğal edilmişdi. 2020-ci il sentyabrın 27-dən isə Cəbrayıl rayonunun işğaldan azad edilməsi məqsədilə Azərbaycanın müzəffər ordusu tərəfindən hərbi əməliyyatlar başlandı. 4 oktyabr Azərbaycan Silahlı Qüvvələri tərəfindən Cəbrayıl şəhəri işğaldan azad edildi.
Qeyd edək ki, Cəbrayıl uğrunda gedən döyüşlərdə iştirak etmiş 12523 hərbi qulluqçu "Cəbrayılın azad olunmasına görə" medalı ilə təltif edildi. Onlardan biri şəhid, baş gizir Rauf Süleymanov idi.
Sərrast atəşi ilə 60 ermənini məhv edən şəhid Rauf Süleymanov Allahverdi oğlu 1987-ci il mayın 29-da Neftçala rayonunun Abasallı kəndində neftçi ailəsində dünyaya gəlmişdir. 1994-2005-ci illərdə orta təhsil almışdır. 2007-ci ildə Bərdə rayonunda, Daxili Qoşunlarda hərbi xidmət keçmiş, sonra həmin hərbi hissədə Xüsusi Təyinatlı Dəstədə müddətdənkənar maxe-snayperçi vəzifəsində işləmişdir. 2011-ci ildə Bakı şəhərində Daxili Qoşunların Xüsusi Təyinatlı Dəstəsində iş fəaliyyətini davam etdirmişdir. Sonralar çavuş, baş çavuş vəzifəsinə təyin olunmuşdur. 2019-cu ildə Türkiyənin Foça şəhərində atış üzrə təlim keçmiş və yüksək dərəcəli sertifikatla təltif olunmuşdur. 2020-ci ildə baş gizir vəzifəsinə təyin edilmişdir.
II Vətən müharibəsi başlayanda R.Süleymanov döyüşə yollanmış və oktyabr ayının 5-də Cəbrayıl istiqamətində qəhrəmancasına şəhid olmuşdur. Azərbaycanın Cəbrayıl rayonunun işğaldan azad edilməsi uğrunda aparılan döyüş əməliyyatlarına qatılaraq şəxsi igidliyi və şücaəti nümayiş etdirdiyinə görə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin 24.12.2020-ci il tarixli Sərəncamına əsasən Rauf Süleymanov ölümündən sonra "Cəbrayılın azad olunmasına görə" və "Vətən uğrunda" medalları ilə təltif olunmuşdur. Ailəli idi, bir qızı yadigar qaldı.
Şəhid Rauf Süleymanovun şəxsi əşyaları Muzeyə şəhidin yaxın qohumu, muzeyin əməkdaşı Mehriban Mehdiyeva tərəfindən təhvil verilmişdir.

On September 27, 2020, in response to the large-scale provocation of the Armenian armed forces on the frontline, the Azerbaijani army started a counterattack, later called the "operation Iron Fist". The 44-day war resulted with the end of nearly thirty years of occupation and the restoration of our territorial integrity.
It should be noted that the Jabrayil region was occupied by the Armenian Armed Forces on August 23, 1993. On September 27, 2020, military operations were started by the victorious army of Azerbaijan to liberate the Jabrayil region from occupation. Jabrayil was liberated by Azerbaijan Armed Forces on 4 October 2020.
Note that, 12,523 militarists who took part in the battles for Jabrayil were awarded the medal "For the liberation of Jabrayil medal". One of them was the martyr – “starshy praporshık” Rauf Suleymanov.
Rauf Suleymanov, who annihilated 60 Armenians with accurate shooting, was born on May 29, 1987 in Abasalli village of Neftchala region in a family of oil workers. In 1994-2005, he studied at the Abasalli village secondary school.
From 2007, he served in the Internal Troops and then worked in that unit as an overtime serviceman in the Special Forces. In 2011, he continued his work in the Special Forces of the Internal Troops in Baku. Later he was appointed sergeant, chief sergeant. In 2019, he trained in shooting in Foca, Turkey and was awarded a high-level certificate.
R.Suleymanov went to the Patriotic War from the very first day and was heroically martyred on 5 October in the direction of Jabrayil. According to the Order by the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev dated 24.12.2020, Rauf Suleymanov was posthumously awarded “For the Liberation of Jabrayil Medal” and “For the sake of Motherland Medal” due to his heroism and bravery in the operations carried out for liberating Jabrayil region of Azerbaijan from the occupation. He was married and had a daughter.
Personal belongings of martyr Rauf Suleymanov were given to the Museum by his close relative and the Museum’s employee Mehriban Mehdiyeva.