4 noyabr 2021-ci il tarixində Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində "Zəfər günü" münasibətilə “Anadır arzulara hər zaman Qarabağ” adlı sərginin ikinci hissəsinin açılış mərasimi keçirilmişdir.
Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirildikdən sonra tədbir iştirakçıları ölkəmizin azadlığı və ərazi bütövlüyü uğrunda şəhid olan soydaşlarımızın xatirəsini bir dəqiqəlik sükutla yad etdilər. Tədbirin açılışı karantin şəraitini nəzərə alaraq məhdud sayda iştirakçı ilə təşkil edilmişdir.
Tədbiri giriş sözü ilə muzeyin icraçı direktoru, t.ü.f.d., dosent Fərhad Cabbarov açdı. F.Cabbarov qeyd etdi ki, sərginin keçirilməsində məqsəd Azərbaycan xalqının Vətən müharibəsində göstərdiyi misilsiz qəhrəmanlığın və qazandığı möhtəşəm tarixi zəfərin nümayiş etdirilməsi, şəhidlərimizin əziz xatirəsinin əbədiləşdirilməsidir. Azərbaycanın Vətən müharibəsində parlaq qələbəsi və torpaqlarımızın azad edilməsinə həsr olunmuş sərgi döyüş iştirakçılarına məxsus eksponatlar əsasında qurulmuşdur. Həmçinin F.Cabbarov Vətən müharibəsində Azərbaycan Ordusu Ali Baş Komandanın rəhbərliyi ilə tarix yazan şəhid və qazilərimizdən danışdı və bu gün bizim şanlı tarix yaşadığımızı və tarix yazan qəhrəmanlarımızın şəxsi əşyalarının muzeydə əbədi qorunacağını və gələcək nəsillərə ötürülməsini xüsusi qeyd etdi.
Sərgi haqqında muzeyin Elmi ekspozisiya və sərgilərin təşkili şöbəsinin müdiri, sərginin kuratoru, t.ü.f.d., dos., Səbuhi Əhmədov çıxış etdi. S.Əhmədovun qeyd etdiyi məlumata əsasən sərgidə Vətən müharibəsinin 104 şəhidinin və 10 qazisinin əşyaları nümayiş olunur. Burada hərbi uniforma, ləvazimat, qəlpə və güllələr, şəxsi sənədlər, fotoşəkillər göstərilir. Sərginin hər bölməsində müvafiq informasiya panelləri yerləşdirilmişdir. Sərgidə Azərbaycan istehsalı olan “İti qovan” pilotsuz uçuş aparatının orijinal ölçülü maketi qurulmuşdur. Vitrinlərdə Müdafiə Nazirliyi, Dövlət Təhlükəsizik Xidməti, Dövlət Sərhəd Xidməti, DİN Daxili Qoşunları, Fövqəladə Hallar Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının Mina Təmizlənmə Agentliyi tərəfindən təqdim edilmiş eksponatlar da nümayiş olunur. Sərgidə həmçinin Ermənistan ordusundan qənimət götürülmüş təltif nişanları, hərbi geyim və ləvazimatlar göstərilir. Ümumilikdə 30 vitrində 350 eksponat, 12 informasiya- məlumat paneli, 7 iriölçülü banner, 204 ədəd fotoşəkil sərgilənir.
Daha sonra akademik Nərgiz Axundova çıxış edərək tədbir iştirakçılarını “Zəfər” günü münasibətilə təbrik etdi. Tədbirdə iştirak etmiş Vətən müharibəsi iştirakçılarına, qazilərə öz minnətdarlığını bildirərək, ölkəmizin ərazi bütövlüyünün qorunmasında qəhrəmanlıqlarına görə onlara borclu olduğumuzu qeyd etdi. Həmçinin N.Axundova 44 günlük Vətən müharibəsində qazandığımız qələbəni əbədiləşdirmək üçün muzeydə nümayiş olunan sərginin böyük təşəbbüs olduğunu və bu səbəblə Muzeyin baş direktoru, akademik Nailə Vəlixanlıya və muzey əməkdaşlarına öz təşəkkürünü bildirdi.
Daha sonra Vətən müharibəsi iştirakçıları- Azərbaycan Xüsusi Təyinatlı Qüvvələrdə xidmət edən gizir Nicat Zalov və gizir Şiraz Həsənov çıxış etdilər.Vətən müharibəsi zamanı məcburi köçkün ailələrindən olmuş, doğulduqları torpaqların vaxtilə həsrəti ilə yaşamış hərbi qulluqçular döyüş əməliyyatlarında fəal iştirak etdiklərini və üzərlərinə düşən vəzifələri şərəflə yerinə yetirdiklərini qeyd etdilər. Həmçinin qazilər 44 günlük müharibə zamanı döyüş əməliyyatlarından və Şuşa-Xankəndi yolunda baş vermiş gərgin döyüşlərdən bəhs etdilər.
Qeyd edək ki, “Anadır arzulara hər zaman Qarabağ” sərgisinin tərkib hissəsi kimi təşkil olunmuş “Ermənistanın dövlət terrorizmi azərbaycanlı fotoqrafların obyektivində” adlı fotosərgidə isə 44 günlük müharibə dövründə Azərbaycanın dinc şəhər və kəndlərinə vurulmuş raket-artilleriya zərbələrinin nəticələri, eləcə də 30 ilə yaxın müddətdə işğal olunmuş ərazilərdə həyata keçirilmiş siyasəti nümayiş etdirən 7 fotoqrafın çəkdiyi 50 ədəd fotoşəkil, Gəncə və Bərdəyə vurulmuş raket zərbələrini nümayiş etdirən fotokompozisiya, onlarla eksponat, 4 iriölçülü diorama nümayiş olunur.

4 ноября 2021 года в Национальном Музее Истории Азербайджана открылась вторая часть выставки «Карабах – вдохновение всех желаний». Мероприятие было организовано с ограниченным количеством участников с учетом карантинных условий.
После исполнения государственного гимна Азербайджанской Республики участники мероприятия почтили минутой молчания память наших соотечественников, погибших за свободу и территориальную целостность нашей страны.
Цель выставки – продемонстрировать бесценный героизм азербайджанского народа в Отечественной войне, демонстрация великой исторической победы, увековечение памяти наших шехидов. Выставка, посвященная блестящей победе Азербайджана в Отечественной войне и освобождению наших земель, основана на личных вещах участников войны.
Со вступительной речью выступил исполнительный директор музея, д.ф.п.и, доцент Фархад Джаббаров. Ф.Джаббаров отметил, что цель выставки – продемонстрировать бесценный героизм и великую историческую победу азербайджанского народа в Отечественной войне, увековечить память наших шехидов.
Ф.Джаббаров также рассказал о наших шехидах и ветеранах, вошедших в историю Отечественной войны во главе с Верховным Главнокомандующим азербайджанской армией. Он отметил, что личные вещи героев нашей страны будут храниться в музее и благодаря этому будущие поколения смогут узнать о тех событиях.
О выставке рассказал заведующий отделом научной экспозиции и организации выставок музея, куратор выставки, доктор философии по истории, доцент Сабухи Ахмедов. По словам С.Ахмедова, на выставке представлены экспонаты 104 шехидов и 10 ветеранов Отечественной войны. Представлены военная форма, снаряжение, осколки и патроны, личные документы, фотографии. Соответствующие информационные табло размещены в каждом разделе выставки. На выставке представлен макет беспилотного летательного аппарата «Ити Гован» азербайджанского производства. На выставке также представлены экспонаты, представленные Министерством Обороны, Службой Государственной Безопасности, Государственной Пограничной Службой, Внутренними войсками МВД, Министерством по чрезвычайным ситуациям и Агентством по разминированию Азербайджанской Республики. На выставке также представлены трофейные медали, военная форма и снаряжение военнослужащих армянской армии. Всего в 30 витринах размещено 350 экспонатов, 12 информационных панелей, 7 больших баннеров и 204 фотографии.
Затем выступила академик Наргиз Ахундова и поздравила участников мероприятия с «Днем Победы». Выразив благодарность участникам Отечественной войны и ветеранам, принявшим участие в мероприятии, она отметила, что мы в долгу перед ними за их героизм в защите территориальной целостности страны. Н.Ахундова также поблагодарила Генерального директора музея, академика Наилю Велиханлы и коллектив музея за инициативу в увековечении победы, одержанной нами в 44-дневной Отечественной войне.
Также в рамках выставки «Карабах – вдохновение всех желаний» демонстрируется фотовыставка «Государственный терроризм Армении в объективе азербайджанских фотографов», где отражены последствия ракетно-артиллерийских ударов по мирным городам и селам Азербайджана в ходе 44-дневной войны, а также 50 фотографий 7 фотографов, демонстрирующих политику Армении на оккупированных территориях в течение 30 лет, и фотокомпозиция с ракетными ударами по Гяндже и Барде, десятки экспонатов и 4 масштабные диорамы.