24 noyabr 2021-ci il tarixində Avstriya İqtisadiyyat Palatasının və Azərbaycan Sahibkarlar Konfederasiyasının birgə təşkilatçılığı ilə Avstriya-Azərbaycan şirkətlərinin ikitərəfli görüşləri nəzərdə tutulmuşdur. Səfər çərçivəsində Avstriyanın Fabco Gmbtl şirkətinin icraçı direktoru Aleksandr Vilhelm ilə Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində görüş keçirilib.
Muzeyin Baş direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı qonaqları muzeydə görməkdən məmnun olduğunu bildirib. Görüş zamanı N.Vəlixanlı muzeyin yaranma tarixi, fəaliyyət istiqamətləri və burada əldə olunan nailiyyətlər barədə avstriyalı qonağa məlumat verib. Muzeyin Azərbaycan milyonçusu, mesenat H.Z.Tağıyevin mülkündə yerləşdiyi bildirilib. Muzeydə hal-hazırda aparılan təmir-bərpa işlərindən sonra qurulacaq yeni ekspozisiya və H.Z.Tağıyevin xatirə muzeyinin təşkili işlərindən, muzeyin 2020-ci ildə 100 illik yubileyinin keçirilməsi və bu istiqamətdə görülən işlərdən də danışılıb. Görüşdə Azərbaycan-Avstriya mədəni əlaqələrinə toxunulub və bu əlaqələrin möhkəmləndirilməsinin vacibliyi vurğulanıb. Həmçinin qonaqlara muzeydə fəaliyyət göstərən bərpa laboratoriyası, sərgilərin təşkili və müasir muzey texnologiyalarının tətbiqi haqqında məlumat verilib. Hər iki tərəf gələcək əməkdaşlıq əlaqələrinin genişləndirilməsi və muzeylərarası təcrübə mübadiləsi məsələlərini müzakirə ediblər.
Daha sonra Aleksandr Vilhelm təmsil etdiyi müəssisənin fəaliyyəti haqqında söhbət açdı. A.Vilhelm muzey eksponatlarının, əsasən tarixi əlyazmaların dijital restavrasiya işlərinin aparılmasını xüsusi vurğulayaraq, Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi ilə əməkdaşlıqda maraqlı olduqlarını bildirdi. Məqsəd mədəni irsin məhv olmaması və əlyazmaların dijital faksimile surətinin çıxarılması və böyük auditoriyaya çatdırılmasından ibarətdir. Çıxışının sonunda A.Vilhelm Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinə öz nəşrlərini hədiyyə etdi və bu görüşdən məmnunluğunu ifadə edərək muzey rəhbərliyinə təşəkkürünü bildirdi.
Sonda H.Z.Tağıyevin ev muzeyinə, “Anadır arzulara, hər zaman Qarabağ”, “Nizami Gəncəvi və Azərbaycan Atabəylər dövləti” adlı sərgilərə ekskursiya edildi. Avstriyalı qonağa muzeyin nəfis tərtibatlı nəşrləri hədiyyə edildi.

24 ноября 2021 года состоялась двухсторонняя встреча австрийско-азербайджанских компаний, организованная совместно Экономической палатой Австрии и Конфедерацией предпринимателей Азербайджана. В рамках мероприятия исполнительный директор австрийской компании Fabco Gmbtl Александр Вильгельм посетил Национальный музей истории Азербайджана. Генеральный директор музея, академик Наиля Велиханлы тепло поприветствовала гостя. В ходе встречи Н.Велиханлы проинформировала австрийского гостя об истории музея, его деятельности и достижениях, акцентируя внимание на том, что Музей расположен в бывшем особняке азербайджанского миллионера, мецената Г.З. Тагиева.
Также она рассказала о новой экспозиции, которая будет создана в музее после проведения ремонтно-реставрационных работ и организации мемориального музея Г.З. Тагиева, праздновании 100-летия музея в 2020 году и проделанной работе в этом направлении. На встрече были затронуты азербайджано-австрийские культурные связи и подчеркнута важность их укрепления. Гостей также проинформировали о действующей в музее реставрационной лаборатории, организации выставок и применении современных музейных технологий. Стороны обсудили вопросы расширения будущего сотрудничества и обмена опытом между музеями двух стран.
Затем Александр Вильгельм рассказал о деятельности компании, которую он представляет. А. Вильгельм особо выделил цифровую реставрацию музейных экспонатов, в основном исторических рукописей, и выразил заинтересованность в сотрудничестве с Национальным музеем истории Азербайджана. Цель состоит в том, чтобы не допустить уничтожения культурного наследия и сделать цифровые факсимильные копии рукописей доступными для широкой аудитории. В завершение выступления А. Вильгельм преподнес в дар Национальному музею истории Азербайджана свои издания, выразил удовлетворение встречей и поблагодарил руководство музея.
В завершение была совершена экскурсия в дом-музей Г.З. Тагиева, на выставки «Карабах – вдохновение всех желаний» и «Низами Гянджеви и Азербайджанское государство Атабеев». Австрийскому гостю были преподнесены в дар красиво оформленные печатные издания музея.