Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində "Anadır arzulara hər zaman Qarabağ" adlı sərgisi çərçivəsində "Xarıbülbül - Qələbə rəmzi" adlı ustad dərsi keçirilib. Nəzəri hissədən və praktik dərsdən ibarət olan Ustad dərsində 189-190 nömrəli tam orta məktəbin şagirdləri iştirak edib.
Ustad dərsində muzeyin İnnovasiyalar və təhsil proqramları şöbəsinin əməkdaşı Nigar Əhmədova iştirakçılara Xarıbülbül haqqında məlumat verib və Xarıbülbül çiçəyi haqqında hekayə danışıb. Sonra muzeyin Neqativ materiallar fondunun müdiri Afət Kərimova muzeydə qorunan Qarabağ xanlığına aid eksponatlar haqqında ətraflı məlumat verib. Daha sonra uşaqlara Xarıbülbül çiçəyinin şəkli ilə pazlın düzəldilmə qaydası öyrədilib.
Sonda İnnovasiyalar və təhsil proqramları şöbəsinin müdiri Fəridə Şəmsi tərəfindən şagirdlərə sertifikatlar təqdim olunub, H.Z.Tağıyevin ev muzeyinə, "Nizami Gəncəvi və Azərbaycan Atabəyləri dövləti " və Anadır arzulara hər zaman Qarabağ" sərgisinə ekskursiya təşkil olunub. Dərsdə istifadə olunan bütün materiallar muzey tərəfindən təmin edilib. Ustad dərsi iştirakçıları hazırladıqları nümunələri özləri ilə aparıblar.

В Национальном Музее Истории Азербайджана в рамках выставки «Карабах – вдохновение всех желаний» состоялся мастер-класс «Харыбюльбюль – символ победы».
В мастер-классе, состоявшем из теоретической части и практического занятия, приняли участие учащиеся средней школы № 189-190.
Cотрудница отдела инноваций и образовательных программ музея Нигяр Ахмедова дала информацию о Харыбюльбюль, рассказала легенду об этом цветке. Затем заведующая фондом негативных материалов музея Афет Керимова подробно рассказала об экспонатах, относящихся к Карабахскому ханству, которые хранятся в музее. Затем детей научили составлять пазл с изображением цветка Харыбюльбюль.
В завершение руководитель отдела инноваций и образовательных программ музея Фарида Шамси вручила участникам сертификаты, также организована экскурсия в дом-музей Г.З.Тагиева, на выставки «Низами Гянджеви и государство атабеев Азербайджана» и «Карабах – вдохновение всех желаний».
Все материалы, использованные на уроке, были предоставлены музеем. Образцы мастер-класса участники забрали с собой.
Отметим, что мастер-класс проводился с ограниченным количеством участников с учетом карантинных мер.