Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Sənədli mənbələr fondunda opera müğənnisi, Azərbaycan səhnəsinin ilk “Karmen”i, milli səhnəmizdə vokal ifaçılığın, klassik dünya operalarında lirik-qəhrəman partiyalarını oxuyan Fatma Muxtarovaya aid materiallar qorunur. Bu materiallardan biri 10 fevral 1936-cı il Tiflis Dövlət Teatrı tərəfindən təşkil olunmuş Azərbaycan SSR Xalq artisti Fatma Muxtarovanın səhnə fəaliyyətinin 20 illiyi münasibətilə buraxılmış broşur (gürcü və rus dillərində), digəri isə 12 yanvar 1977-ci il A.A.Baxruşin adına Dövlət Teatr Muzeyində Azərbaycan SSR Xalq artisti Fatma Muxtarovanın xatirəsinə həsr olumuş “Sovet opera teatrının ustaları” silsiləsindən olan gecənin afişasıdır.
Fatma Abbas qızı Muxtarova 1893-cü il martın 26-da Cənubi Azərbaycanın Urmiya şəhərində doğulub. F.Muxtarova Azərbaycanın ilk peşəkar opera ifaçısıdır. 1938–1953-cü illərdə M.F.Axundov adına Azərbaycan Dövlət Opera və Balet Teatrının solisti olmuşdur. Konsert proqramları ilə də çıxış etmişdir.
Tembrinə görə qüvvətli metso-soprano səsin sahibi, F.Muxtarova bu cür səs üçün yazılan çətin partiyaların öhdəsindən çox gözəl gəlirdi. Bunlardan "Qaratoxmaq qadın" operasından Polinanın partiyası, "Mazepa" operasından Lyubovun partiyası, "Çereviçki" operasından Soloxanın partiyası, "Qar qızı" operasından Baharın partiyası, "Çar gəlini" operasından Lyubaşanın partiyası, "Xovanşina" operasından Marfanın partiyası, "Faust" operasından Zibelin partiyası və bir çox başqaları qeyd oluna bilər. Yaradıcılığının zirvəsi Karmen ("Karmen", J.Bize) partiyasıdır.
1949-cu ildə Fatma Muxtarova iki operada iki böyük partiya ilə çıxış etmişdir. Bunlardan birincisi Jorj Bizenin "Karmen" operasında (rej. İ. Hidayətzadə, dirijor Ə. Həsənov) Karmen və ikincisi isə martın 22-də göstərilən Cüzeppe Verdinin "Trubadur" operasında (rej. P. Tveretski, drijor V. Traximoviç) Azuçena partiyaları idi. 1953-cü ildə isə Fatma Muxtarova səhnə ilə vidalaşmışdır.
Qeyd edək ki, yuxarıda adı çəkilən materiallar 2013-cü il 24 dekabr tarixində Fatma Muxtarovanın nəvəsi tərəfindən Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinə təqdim edilmişdir.

В фонде документальных источников Национального музея истории Азербайджана хранятся материалы оперной певицы Фатьмы Мухтаровой, первой «Кармен» азербайджанской сцены, вокального исполнителя на национальной сцене лирико-героических партий в классических мировых операх.
Один из представленных материалов – брошюра Тбилисского государственного театра от 10 февраля 1936 года (на грузинском и русском языках) по случаю 20-летия сценической деятельности народной артистки Азербайджанской ССР Фатьмы Мухтаровой, а другой – афиша вечера из цикла «Мастера советского оперного театра» Государственного театрального музее имени А.А.Бахрушина, посвященного памяти народной артистки Азербайджанской ССР Фатьмы Мухтаровой, датированная 12 января 1977 года.
Фатьма Аббас кызы Мухтарова родилась 26 марта 1893 года в городе Урмия Южного Азербайджана. Ф.Мухтарова является первой профессиональной оперной певицей в Азербайджане. В 1938–1953 годах была солистом Азербайджанского государственного театра оперы и балета имени М.Ф.Ахундова. Также выступала в концертных программах.
Обладая сильным меццо-сопрано, Ф. Мухтарова в силу тембра голоса, смогла справиться с трудными партиями, написанными для такого голоса. Таковыми являются партии Полины из оперы П.Чайковского «Пиковая дама», Любови из оперы «Мазепа», Солохи из оперы «Черевички», партии Весны из оперы Н. Римского-Корсакова «Снегурочка» и Любаши из оперы «Царская невеста», партия Марфы из оперы М.Мусоргского и Н.Римского-Корсакова, партия Зибель из оперы Шарля Гуно «Фауст» и др. Кульминацией её творчества является партия Кармен («Кармен», Ж. Бизе).
В 1949 году Фатьма Мухтарова выступила в двух операх с двумя большими партиями. Одна из них – в опере Жоржа Бизе «Кармен» (постановка И. Хидаятзаде, дирижер А. Гасанов), другая – 22 марта партия Азучены в опере Джузеппе Верди «Трубадур» (постановка П. Тверецкого, дирижёр В. Траксимович). В 1953 году Фатьма Мухтарова распрощалась со сценой.
Следует отметить, что указанные материалы в Национальный Музей Истории Азербайджана были переданы внучкой Фатьмы Мухтаровой 24 декабря 2013 года.