AMEA Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinə Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin mayoru, Vətən Müharibəsinin şəhidi İlkin Rzayevin şəxsi əşyaları ailəsi tərəfindən təhvil verildi.
Mayor İlkin Cəfər oğlu Rzayev 1984-cü il iyulun 28-də Şərur rayonu Ələkli kəndində anadan olub. O, orta təhsilini 1990–1995-ci illərdə Suraxanı rayonu 270 nömrəli məktəbdə, 1995–2001-ci ildə isə Nizami rayonu 250 nömrəli məktəbdə alıb. 2002-ci ildə Heydər Əliyev adına Azərbaycan Ali Hərbi Məktəbinə daxil olub. 2006-cı ildə hərbi məktəbi bitirərək "Leytenant" rütbəsini alıb.
2006–2007-ci illərdə Azərbaycan Respublikasının Müdafiə Nazirliyinin Təlim Tədris Mərkəzində zabit kimi təkmilləşdirmə kursunu keçərək, Azərbaycan Ordusunda xidmətə başlamışdır. 2009-cu ildə “baş leytenant”, 2013-cü ildə “kapitan”, 2017-ci ildə isə “mayor” rütbələrinə yüksəlib. İlkin Rzayev 2016-cı ildə Aprel döyüşlərində də yüksək hərbi bacarıqlarına görə fərqlənmişdir.
Azərbaycan Ordusunun Mayoru olan İlkin Rzayev 2020-ci il sentyabrın 27-də Azərbaycan Silahlı Qüvvələri tərəfindən Ermənistan işğalı altında olan ərazilərimizin azad edilməsi uğrunda başlanan Vətən Müharibəsində iştirak etmiş və döyüşdə öz qəhrəmanlığı, qətiyyəti ilə fərqlənmişdir. Onun son vəzifəsi "Döyüş hazırlığı bölmə rəisi" olmuşdur. “Murov aslanı” ləqəbi ilə tanınan İlkin Rzayev təxminən 40 nəfərə yaxın şəxsi heyəti olan qrupu mühasirədən xilas etmişdir. 2 oktyabr 2020-ci ildə İlkin Rzayev Murovdağ uğrunda gedən döyüşlərdə şəhidlik zirvəsinə ucaldı. 60 gün itkin kimi bilinən şəhidimiz 2 ay qar altında qalıb və tapılaraq ailəsinə təhvil verilib. Mayor İlkin Rzayev İkinci Fəxri Xiyabanda dəfn edilib.
Hərbi hissə qarşısında qoyulmuş tapşırıqların icrası zamanı vəzifə borcunu şərəflə yerinə yetirdiyi üçün Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Sərəncamına əsasən İlkin Rzayev ölümündən sonra "Vətən uğrunda" medalı", "Kəlbəcərin azad olunmasına görə" medalı, “Azərbaycan Bayrağı" ordeni ilə ilə təltif edilib.
Qeyd edək ki, mayor İlkin Rzayevin şəxsi əşyaları ailəsi tərəfindən muzeyin Vətən müharibəsi fonduna muzeyin əməkdaşı Esmira Rəhimovanın vasitəsilə təhvil verilib.

Личные вещи майора Вооруженных Сил Азербайджана, шехида Отечественной войны Илькина Рзаева переданы в Национальный музей Азербайджана НАНА его семьей.
Майор Илькин Джафар оглы Рзаев родился 28 июля 1984 года в селе Элекли Шарурского района. Среднее образование он получил в 1990-1995 годах в школе № 270 Сураханского района, а в 1995-2001 годах в школе № 250 Низаминского района. В 2002 году он поступил в Азербайджанское Высшее Военное Училище имени Гейдара Алиева. По окончании военного училища в 2006 году получил звание лейтенанта.
Пройдя курсы усовершенствования в качестве офицера в Учебном центре Министерства Обороны Азербайджанской Республики, поступил на службу в Азербайджанской Армии. В 2009 году ему было присвоено звание старшего лейтенанта, в 2013 году – капитана, в 2017 году – майора. Илькин Рзаев также отличился в апрельских боях 2016 года высоким воинским мастерством.
Майор Вооруженных Сил Илькин Рзаев участвовал в Отечественной войне, начатой 27 сентября 2020 года Вооруженными силами Азербайджана за освобождение наших оккупированных Арменией территорий, и отличился своим героизмом и решимостью в бою. Начальник отдела боевой подготовки – это его последняя должность. Илькин Рзаев, известный по прозвищу «Лев Муровдага», вывел из окружения группу личного состава численностью около 40 человек. 2 октября 2020 года Илькин Рзаев погиб в боях за Муровдаг. Шехид, пропавший без вести и пролежавший под снегом в течение 60 дней, был найден и передан семье. Майор Илькин Рзаев похоронен на Второй Аллее Почетного захоронения.
За добросовестное выполнение своих обязанностей при выполнении задач, возложенных на воинскую часть Распоряжением Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева, майор Илькин Рзаев был посмертно награждён медалями «За Родину» и «За освобождение Кельбаджара» и орденом «Флаг Азербайджана».
Отметим, что личные вещи майора Илькина Рзаева были переданы в Фонд Отечественной войны музея семьей шехида через сотрудницу музея Эсмиру Рагимову.