24 fevral 2022-ci il tarixində Azərbaycan Dövlət Rəssamlıq Akademiyasında Xocalı soyqırımına həsr olunmuş elmi tədbir keçirilmişdir. Tədbirdə AMEA Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Ekspozisiyanın təhlükəsizliyi şöbəsinin müdiri, t.ü.f.d., dosent Sevinc Vahabova, Rəssamlar İttifaqının sədri Fərhad Xəlilov, Akademiyanın prorektoru Azad Zeynalov, professor və müəllim heyəti iştirak edib.
Sevinc Vahabova Xocalı soyqırımına həsr olunmuş elmi tədbirdə məruzə ilə çıxış etmişdir. Məruzədə Xocalı faciəsi haqqında, soyqırımın törədilməsi, azərbaycanılılara qarşı etnik təmizlənmənin səbəbləri, erməni silahlı qüvvələrinin dinc əhaliyə qarşı etdikləri cinayətkar əməllər haqqında məlumat verilmişdir. Tədbirin sonunda tanınmış rəssam Ədalət Qaranın Xocalı soyqırımının 30 illiyinə həsr olunmuş “Xəyallarımın arxasında" adlı fərdi sərgisinin açılışı keçirildi.

24 февраля 2022 года в Азербайджанской государственной академии художеств состоялось научное мероприятие, посвященное Ходжалинскому геноциду. На мероприятии приняли участие заведующая отделом безопасности экспозиции д.ф.п.и., доцент Севиндж Вагабова, председатель Союза Художников Фархад Халилов, проректор Академии Азад Зейналов, профессорский и преподавательский состав. Севиндж Вахабова выступила с докладом, посвященным Ходжалинскому геноциду.
В докладе была представлена информация о Ходжалинской трагедии, геноциде, причинах этнических чисток против азербайджанцев, преступных действиях вооруженных сил Армении против мирного населения. В завершение мероприятия состоялось открытие персональной выставки известного художника Адалята Гара «За грёзами», посвященной 30-летию Ходжалинского геноцида.