Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin leytenantı, Vətən müharibəsinin şəhidi Vasif Heydərovun şəxsi əşyaları ailəsi tərəfindən AMEA Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinə təhvil verilib.
Vasif Heydərov 5 yanvar 1997-ci il-də Tovuz rayonunun Aran Yanıqlı kəndində anadan olub. İlk təhsilini 2003-2012-ci illərdə Yanıqlı kənd 2 nömrəli tam orta məktəbində almışdır. 2012-2015-ci illərdə isə Cəmşid Naxçıvanski adına hərbi liseydə təhsil alıb. V.Heydərov 2015-2019-cu illərdə Heydər Əliyev adına Azərbaycan Ali Hərbi Məktəbində (AAHM) ali hərbi təhsil almış və ona “leytenant” hərbi rütbəsi verilmişdir.
Vasif Heydərov 2019-cu ildən Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin Beyləqan rayonunda yerləşən "N" saylı hərbi hissəsində xidmət edirdi.2020-ci ildə yeni təyinat alaraq Həmlə taborunda xidmətini davam etdirdi.
Leytenant Vasif Heydərov 27 sentyabr 2020-ci ildə ordumuzun düşmən mövqələrinə qarşı başlayan əks-hücum əməliyyatlarında fəal iştirak edib. Füzuli istiqamətində gedən döyüşlərdə yaralansa belə döyüşə davam edib, yaralı zabiti yanan bmp-dən çıxararaq həyatını xilas edib. “Bura qədər vuruşub gəlmişik, geriyə qayıtmaq olmaz!” deyərək hücumu davam etdirmək əmri verib, düşmənin 2-ci müdafiə xəttini yarıb. Atıcı silahlarla Vasifin dəstəsini məhv edə bilməyən düşmən ağır artilleriyadan istifadə edib və nəticədə Vasif ağır yaralanaraq sentyabrın 27-də Füzuli uğrunda şəhidlik zirvəsinə ucalıb. Tovuz rayonunda Aran Yanıqlı kəndində 30 oktyabr 2020-ci il tarixində dəfn olunub.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Sərəncamları ilə leytenant Heydərov Vasif Nazim oğlu 3-cü dərəcəli “Vətənə xidmətə görə” ordeni, "Vətən uğrunda" və "Füzulinin azad olunmasına görə"medalları ilə təltif edilib.

В Национальный музей истории Азербайджана НАНА передали личные вещи лейтенанта Вооруженных Сил Азербайджана, шехида Отечественной войны Васифа Гейдарова.
Васиф Гейдаров родился 5 января 1997 года в селе Аран Яныглы Товузского района. В 2003-2012 годах получил начальное образование в средней школе №2 села Яныгли. В 2012-2015 годах учился в Нахчыванском военном училище им. Джамшида Нахчыванского. В 2015-2019 годах В.Гейдаров получил высшее военное образование в Азербайджанском Высшем Военном Училище имени Гейдара Алиева и был удостоен воинского звания лейтенанта.
Васиф Гейдаров с 2019 года проходит службу в воинской части ВС Азербайджана, дислоцированной в Бейлаганском районе. В 2020 году получил новое назначение и продолжил службу в штурмовом батальоне.
Лейтенант Васиф Гейдаров принял участие в контрнаступлении, начатом нашей армией 27 сентября 2020 года против врага. Несмотря на ранение в боях в направлении Физули, он продолжил бой и сумел спасти раненого офицера, вытащив его из горящего БМП. «Мы, сражаясь, дошли до этих мест и обратного пути у нас нет» – сказал Васиф и приказал продолжить атаку, прорвав вторую линию обороны противника. Не сумев уничтожить группу В.Гейдарова огнестрельным оружием, противник применил тяжелую артиллерию, в результате чего 27 сентября Васиф погиб в боях за Физули. Похоронили его 30 октября 2020 года в селе Аран Яныглы Товузского района.
Распоряжением Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева лейтенант Гейдаров Васиф Назим оглы награжден орденом «За заслуги перед Отечеством» 3-й степени, медалями «За Родину» и «За освобождение Физули».