Azərbaycanda xalça sənətinin tarixi eramızdan xeyli əvvəllərə gedib çıxır. Arxeoloji qazıntılar zamanı xalçaçılıqda işlədilən, e.ə. IV-III yüzilliklərə aid alətlərin və boyaq maddələrinin izlərinin aşkar olunması bunu təsdiq edir. Antik müəlliflərin, o cümlədən Ksenofontun Midiya xalçaları haqqında verdikləri məlumat da ölkəmizdə xalça istehsalının qədimliyindən xəbər verir. Lakin, bununla belə, Azərbaycanda xalçaçılığın müstəqil sahə kimi inkişafı erkən orta əsrlər dövrünə təsadüf edir. Alban tarixçisi Moisey Kalankatuklunun hökmdar Cavanşirin sarayının otaqlarını bəzəyən ipək parçalar və rəngarəng xalçalar haqqında verdiyi məlumat, Mingəçevir ərazisindən katakomba qəbirlərdən tapılmış hana hissələri, xalça və palaz qalıqları Azərbaycan əhalisinin məişətində xalçaçılığın məhz bu dövrdə mühüm yer tutduğunu göstərir. Azərbaycana gələn səyyahlar, diplomatlar istehsal texnikasına və bədii tərtibatına görə öz zənginliyi ilə fərqlənən yerli xalçalar və xalça məmulatı haqında maraqlı məlumatlar vermişlər. Həmin müəlliflər bu dövrdə artıq kütləvi şəkil almış xalça istehsalının Azərbaycanın Bərdə, Təbriz, Gəncə, Naxçıvan, Ərdəbil və başqa şəhərlərində, eləcə də Şirvanda, Qarabağda və digər yerlərdə geniş şöhrət qazandığını qeyd edirlər.
Yüksək dekorativ məziyyəti və texniki keyfiyyəti ilə seçilən Azərbaycan xalçaları coğrafi mövqeyə, naxış, kompozisiya, rəng həlli və texniki xüsusiyyətlərinə görə şərti olaraq yeddi xalçaçılıq məktəbinə bölünür: Quba, Şirvan, Bakı, Qazax, Qarabağ, Gəncə, Təbriz.
Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Etnoqrafiya fondunda bütün xalça məktəblərinə aid 720 ədəd xalça və xalça məmulatı mühafizə olunur. Bunlardan Şirvan xalçaçılıq məktəbinə aid olan “Ərçiman” xalçası XIX əsrin sonunda Xızıda toxunmuşdur. Üzərində təsvir olunan süjeti və ornamentləri ilə unikal sənət əsəri təsiri bağışlayır. Analoqu hələ ki, məlum olmayan bu xalçanın qədim çeşnidən toxunan süjeti başqa xalçalarda təkrar olunmayıb. Xalçadakı süjet və naxışlar bütövlükdə xalqımızın ailə məişəti ilə bağlı adət-ənənələrini, mifik dünyagörüşünü özündə əks etdirir. Mütəxəssislərin fikrincə onun üzərində qırıq xətlərlə qədim türklərin insanlara ilahi qüvvə bəxş edən xoşniyyət ilahəsi Humayın təsviri verilmişdir. Bu, əvvəla, hər iki təsvirin arasında olan sonsuzluq işarəsinin alt hissəsində körpə təsvirinə bənzər təsvirin toxunmasından da görünür. Digər bir məqamsa Humayın təsvirinin xalçanın haşiyələrində toxunmuş butalarda olduğu kimi nurla əhatə edilməsidir. Butanın belə işıqsaçan, yəni nurlu formasına çox nadir hallarda rast gəlinir. Xalçanın mərkəzi qədim türklərdə ailə birliyini, ailə bağını ifadə edən andlaşmanı, qardaşlaşmanı bildirən “and damğası” ilə haşiyələnmişdir. And damğasının bu xalçada toxunması da təsadüfü olmayıb, onun hansısa əhd-peymanla bağlı olduğunu ifadə edir. Xalça üzərində məşhur Aşşur silindrlərində olan ağaclara bənzər təsvirlər də vardır. Toxuma üsulu: türkbaf.

История ковроткачества в Азербайджане восходит к периоду задолго до нашей эры. Это подтверждают обнаруженные при археологических раскопках следы инструментов и красителей IV-III вв. до н.э. Сведения античных авторов, в том числе Ксенофонта, о мидийских коврах также свидетельствуют о древности коврового производства в нашей стране. Однако развитие ковроткачества в Азербайджане как самостоятельной отрасли восходит к раннему средневековью. Сведения албанского историка Моисея Каланкатукского о шелковых тканях и красочных коврах, украшавших комнаты дворца правителя Джаваншира, остатки ковровых станков, ковров и палазов, найденные в катакомбных могилах на территории Мингячевира, свидетельствуют о том, что ковроткачество играло важную роль в жизни азербайджанского народа в этот период. Путешественники и дипломаты, побывавшие в Азербайджане, оставили интересную информацию о местных коврах и ковровых изделиях, богатых технологиями производства и художественным оформлением. Эти авторы отмечают, что ковровое производство, получившее уже широкое распространение в этот период, получило широкое распространение в Барде, Тебризе, Гяндже, Нахчыване, Ардебиле и других городах Азербайджана, а также в Ширване, Карабахе и других местах.
Азербайджанские ковры, отличающиеся высокими декоративными достоинствами и техническими качествами, условно делятся на семь школ ковроткачества по своему географическому положению, рисунку, композиции, цветовой гамме и техническим признакам: Губинская, Ширванская, Бакинская, Газахская, Карабахская, Гянджинская, Тебризская.
В Фонде Этнографии Национального музея истории Азербайджана хранится 720 ковров и ковровых изделий, принадлежащих всем ковровым школам. Среди них ковер «Эрчиман», принадлежащий ширванской школе ковроткачества, который был соткан в Хызы в конце XIX века. По своему сюжету и изображенным на нем орнаментам этот ковёр является уникальным произведением искусства. Сюжет этого ковра, до сих пор не имеющего аналога, в других коврах не повторяется. Сюжеты и узоры на ковре отражают традиции и мифическое мировоззрение нашего народа в целом. По мнению специалистов, на ней пунктиром изображена Хумай, богиня добра древних тюрков, дарившая людям божественную силу. Это также видно из сотканного изображения, похожего на младенца под знаком бесконечности между двумя изображениями. Еще один момент заключается в том, что изображение Хумай окружено светом, как в изображениях буты, вытканных по бардюрам ковра. Такая светящаяся форма буты встречается очень редко. Центр ковра окаймлен «клятвенным клеймом», которое у древних тюрков символизирует единство семьи, семейные узы, братство. Неслучайно на этом ковре была выткана клятва, указывающая на то, что он был связан с заветом. На ковре также есть изображения, напоминающие деревья на знаменитых ассирийских цилиндрах. Способ плетения: туркбаф.