Sovet kosmonavtikasının baniləri arasında azərbaycanlı akademik, kosmik tədqiqatlar sahəsində general-leytenant Kərim Kərimovun da adı var. O, daha çox "R-2" raketlərinin istehsalında müstəsna rol oynayıb. 1957-ci il oktyabrın 4-də belə raketlərdən birinin köməkliyi ilə dünyada ilk dəfə olaraq yerin süni peyki kosmik fəzaya çıxarılıb və bununla da planetimizdə kosmos dövrü başlanıb.
Həyatını raket texnikasının ikişafına həsr edən, böyük mühəndis vəzifəsində çalışmağa başlayan Kərim Kərimov 1965-ci ildə Kosmik Vasitələr İdarəsinin rəisi vəzifəsinə təyin edilmişdir. 1966-cı ildə K.Kərimova yenidən yüksək etimad göstərilmiş, o, Kosmik Gəmilər Üzrə Dövlət Komissiyasının sədri təyin olunmuş, 25 il ərzində bu vəzifədə çalışmışdır. 1991-ci ildə istefaya çıxan Kərim Kərimov ömrünün sonunadək kosmik sahə ilə əlaqəsini kəsməmiş, Uçuşları İdarəetmə Mərkəzinin məsləhətçisi olmuşdur.
General-leytenant Kərim Kərimov "Sovet İttifaqı Qəhrəmanı" fəxri adına, "Qırmızı Əmək Bayrağı", "Qırmızı Ulduz" və iki dəfə "Lenin" ordenlərinə layiq görülmüş və medallarla təltif olunmuşdur. O, həmçinin Azərbaycan Respublikasının “Şöhrət” ordeni ilə təltif edilmiş, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının fəxri üzvü seçilmişdir.
Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Sənədli Mənbələr fondunda kosmonavtika ilə bağlı bir sıra maraqlı materiallar (fotoşəkillər, poster) mühafizə olunur. Materiallar beynəlxalq əməkdaşlığa, həm də keçmiş SSRİ-də kosmik uçuşlar proqramına aiddir.
Belə ki, 1975-ci il iyulun 15-də ABŞ-SSRİ-nin birgə sınaq lahiyəsi çərçivəsində fəzada “Appolon” və “Soyuz” kosmik gəmiləri qovuşmuşdur. Kolleksiyada həmin tarixi hadisəni əks etdirən böyük ölçüdə poster və amerikalı astronavtlar- Tomas Stafford, Vens Brand və Donald Sleyton, rus kosmanavtları- Aleksey Leonov və Valeri Kkubasovla birgə çəkilmiş fotoları yer alır. ABŞ-ın Milli Astronavtika və Kosmos İdarəsinin qeyd olunan layihəyə aid posterdə məlumat yazısı, iki gəminin Yer ətrafında uçuşlarının sxemi, onların start məqamları və qovuşması anları təsvir olunub.
Fondda qorunan, amerikalı astronavt T.Staffordun kosmosdan çəkilmiş Yerin görüntüsünü əks etdirən fotonun üzərində “Bakı sakinlərinə səmimiyyətlə uğurlar diləyirəm” sözləri yazılmışdır.
Digər təqdim olunan fotoda isə K.Kərimov “Ulduz” şəhərciyində uçuşunu uğurla başa çatdırmış ilk macar kosmonavtı Bertalan Farkaşı salamlayır.

Сегодня – Всемирный день авиации и космонавтики. Постановлением Верховного Совета СССР от 9 апреля 1962 года 12 апреля было объявлено Днем космонавтики. Среди основоположников советской космонавтики есть также имя азербайджанского учёного-инженера, генерал-лейтенанта, одного из основателей советской космической программы Керима Керимова. Он сыграл особенную роль в производстве ракет Р-2. 4 октября 1957 года с помощью одной из таких ракет в космос был запущен первый в мире искусственный спутник Земли, и таким образом, началась космическая эра на нашей планете.
Посвятивший свою жизнь развитию ракетной техники, Керим Керимов начал свою трудовую деятельность с должности старшего инженера, а в 1965 году был назначен на должность начальника Управления Космическими аппаратами. В 1966 г. К.Керимову вновь было оказано высокое доверие – он был назначен председателем Государственной комиссии по космическим аппаратам, где проработал 25 лет. Керим Керимов, ушедший в отставку в 1991 году, до конца жизни не терял связи с космической отраслью. Он стал консультантом Центра управления полетами.
Генерал-лейтенант Керим Керимов был удостоен звания Героя Советского Союза, дважды был награждён орденом Ленина, орденами «Трудового Красного Знамени», «Красная Звезда» и другими медалями. Он также был награжден Орденом «Слава» Азербайджанской Республики и избран почетным членом Национальной Академии Наук Азербайджана.
В Фонде документальных источников Национального музея истории Азербайджана НАНА хранится ряд интересных материалов (фотографии, плакаты), связанных с космонавтикой. Материалы касаются международного сотрудничества, а также программы космических полетов в СССР.
15 июля 1975 года в рамках совместного испытательного проекта США и СССР в космос были запущены космические корабли «Аполлон» и «Союз». В коллекцию вошли большой плакат и фотографии американских астронавтов Томаса Стаффорда, Вэнса Брэнда и Дональда Слейтона, а также российских космонавтов Алексея Леонова и Валерия Кубасова. На плакате о проекте Национального управления по астронавтике и исследованию космического пространства США дана информация, схема полетов двух кораблей вокруг Земли, их стартовые точки и моменты воссоединения.
В фонде хранится фотография Земли, сделанная Т. Стаффордом из космоса, на которой написано «Искренне желаю успехов бакинцам». На другой фотографии К.Керимов в Звёздном городке приветствует успешно завершившего свой полет первого венгерского космонавта Берталана Фаркаша. Следует отметить, что эти материалы важны с точки зрения изучения истории космонавтики.