Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində fəaliyyət göstərən "Arxeo" klubun Səbail rayonu H.Mahmudbəyov adına 2 nömrəli texniki humanitar liseyinin 5-ci sinif şagirdləri üçün növbəti məşğələsi keçirilib.
Klubun rəhbəri Esmira Rəhimova üzvlərə "Şuşa ili"nə həsr olunmuş məşğələnin mövzusu və əhəmiyyəti barədə məlumat verdi. Sonra liseyin tarix müəllimi Sevil Əfəndiyeva çıxış etdi. O, qeyd etdi ki, Arxeo klubun təşkil etdiyi görüşlər şagirdlərin Arxeologiya sahəsinə aid maraqlarını və biliklərini artırır.
Daha sonra Muzeyin Arxeologiya elmi fond şöbəsinin müdiri, t.ü.f.d., dos. Nasir Quluzadənin "Qarabağın daş dövrü arxeoloji kolleksiyası" mövzusunda məruzəsi dinlənildi. Məruzədə Azıx, Tağlar, Çalağantəpə və İsmayılbəytəpə abidələrindən tapılmış maddi nümunələrin təyinatı, dövrü və əhəmiyyəti şagirdlərin diqqətinə çatdırıldı. Məşğələ zamanı şagirdlərə eksponatlarla əyani tanış olmaq imkanı yaradıldı və onların sualları ətraflı cavablandırıldı.
Sonda şagirdlər H.Z.Tağıyevin ev muzeyini ziyarət etdilər.
Qeyd edək ki, muzeydə bu kimi görüşlərin, məşğələlərin keçirliməsi şagirdlərlə peşəyönümü işin aparılmasına dəstək məqsədi daşıyır.

Состоялось очередное занятие клуба «Архео», действующего в Национальном музее истории Азербайджана, которое было проведено для учащихся 5-го класса Технико-гуманитарного лицея № 2 имени Г. Махмудбекова. Руководитель клуба Эсмира Рагимова дала участникам информацию о тематике и значении занятия, посвященного «Году Шуши». Затем выступила педагог истории лицея Севиль Эфендиева. Она отметила, что встречи, организованные клубом «Архео», повышают интерес и знания студентов в области археологии.
Затем был заслушан доклад заведующего научно-фондовым отделом археологии музея, д.ф.п.и., доц. Насира Гулузаде на тему «Археологическая коллекция каменного века Карабаха». В докладе учащимся были даны сведения о назначении, периоде и значении материальных образцов, обнаруженных в памятниках Азых, Таглар, Чалагантепе и Исмаилбейтепе. В ходе занятия учащиеся имели возможность ознакомиться с экспонатами и получили подробные ответы на заданные ими вопросы.
В завершение чащиеся посетили дом-музей Г.З. Тагиева.
Следует отметить, что проведение в музее подобных встреч и занятий играет большую роль в жизни учащихся при выборе профессии в будущем .